CLASS 2A GIRLS BASKETBALL - DISTRICT PAIRINGS

By: Kevin Shaffer
February 15, 2017

Share This Post:

District tournaments are next up in Class 2A as the top three teams from each bracket advance to regional events the following weekend.  We’ll update pairings and schedules as brackets are turned in to us.  You can email your district bracket to kevin@coloradopreps.com.

Schedules will be updated daily with scores first posted in the schedule/scores tab of the girls' basketball menu.  Final scores can be reported to Colorado Preps by text to 970.380.7737.

 

DISTRICT ONE

Quarterfinals - Tuesday February 21st (home sites)

TBA:  #1 Del Norte vs #8 Cripple Creek

TBA:  #4 Sargent vs #5 Custer County

TBA:  #3 Center vs #6 South Park

TBA:  #2 Sanford vs #7 Crested Butte

Semifinals - 

TBA:  

TBA:

Championship Round - 

TBA:  (Championshp)

TBA:  (3rd)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT TWO

Quarterfinals - Tuesday February 21st (home sites)

5:30pm:  #1 Haxtun vs #8 Wiggins

7:00pm:  #4 Wray vs #5 Akron

5:30pm:  #3 Holyoke vs #6 Merino

6:00pm:  #2 Yuma vs #7 Sedgwick County

Semifinals - Thursday February 23rd - Northeastern Junior College

7:30pm:

4:30pm:  

Championship Round - Saturday February 25 - Northeastern Junior College

1:00pm:  (Championship)

10:00am:  (3rd)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT THREE

Pigtail Round – Tuesday February 21st (home sites)

6:00pm:  #3 Ridgway vs #6 Mancos

6:00pm:  #4 Telluride vs #5 Dolores

Semifinals - Friday February 24th - Montezuma Cortez High School

4:30pm:  #1 Norwood vs Telluride / Dolores

7:30pm:  #2 Ignacio vs Ridgway / Mancos

Championship Round - Saturday February 25th - Montezuma Cortez High School

12:00pm:  (Championship)

9:00am:  (3rd)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT FOUR

Quarterfinals - Tuesday February 21st (Home Sites)

#1 Limon - BYE

6:00pm:  #4 Byers vs #5 Front Range Christian

5:30pm:  #2 Denver Christian vs #7 Lotus School

5:30pm:  #3 Burlington vs #6 Nederland

Semifinals - Thursday February 23rd - Vista Peak High School

4:00pm:

7:00pm:

Championship Round - Saturday February 25th - Vista Peak High School

1:30pm:  (Championship)

10:30am:  (3rd)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT FIVE

Pigtails - Monday February 20th (home sites)

4:00pm:  #8 Plateau Valley vs #9 Hotchkiss 

4:00pm:  #7 Hayden vs #10 Caprock Academy

Quarterfinals - Wednesday February 22nd (home sites)

5:30pm:  #1 Paonia vs Hotchkiss / Plateau Valley

5:00pm:  #4 Rangely vs #5 Vail Christian

TBA:  #2 Soroco vs Caprock Academy / Hayden

TBA:  #3 Meeker vs #6 West Grand

Semifinals - Friday February 24th (DeBeque High School)

3:00pm:

6:00pm:  

Championship - Saturday February 25th (DeBeque High School)

2:00pm:  (Championship)

11:00am:  (3rd)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT SIX

Pigtail Round – Thursday February 16th (home sites)

FINAL:  #5 Crowley County beat #8 Swallows Charter 53-16

FINAL:  #6 Rocky Ford beat #7 Las Animas 51-37

Quarterfinals – Monday February 20th (home sites)

#1 Swink - BYE

6:00pm:  #4 John Mall vs Crowley County

6:00pm:  #3 Hoehne vs Rocky Ford

#2 Fowler – BYE

Semifinals – Thursday February 23rd (Otero Community College – La Junta)

3:30pm:  #1 Swink vs 

6:30pm:  #2 Fowler vs

Championship Round – Friday February 24th (Otero Community College – La Junta)

6:30pm: (Championship)

3:30pm: (3rd)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT SEVEN

Quarterfinals - Tuesday February 21st (Home Sites)

5:30pm:  #1 Lyons vs #8 Twin Peaks Charter

5:30pm:  #4 Union Colony vs #5 Dayspring Christian

6:00pm:  #3 Clear Creek vs #6 Alexander Dawson

5:30pm:  #2 Highland vs #7 Gilpin County

Semifinals - Friday February 24th - Frederick High School

7:00pm:

4:00pm:

Championship Round - Saturday February 25th - Frederick High School

1:00pm:  (Championship)

10:00am:  (3rd)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT EIGHT

Quarterfinals - Wednesday February 22nd (Home Sites)

6:00pm:  #1 Ellicott vs #8 Fountain Valley

6:00pm:  #4 Calhan vs #5 Colorado Springs School

6:00pm:  #3 Evangelical Christian vs #6 Peyton

6:00pm:  #2 Simla vs #7 Dolores Huerta

Semifinals - Friday February 24th

TBA:

TBA:

Championship Round - Saturday February 25th 

TBA:  (Championship)

TBA:  (3rd)

Subscribe to the Colorado Preps Newsletter

* indicates required