BOYS BASKETBALL - TOP 10 SCOREBOARD (FEB 16)

By: Kevin Shaffer
February 16, 2017

Share This Post:

Second place behind top ranked Highland in the 2A Mile High goes to the winner between Longmont Christian and Alexander Dawson.  Regardless of the outcome, Alexander Dawson has already locked in the number two seed for districts next week as Longmont Christian moves into the 1A division for the playoffs.

Speaking of the post-season, it gets started in 2A District 6 this evening with one pigtail game featuring Las Animas and John Mall.  A second pigtail game is set for tomorrow night and winners advance to the quarterfinals next week. 

More playoff action is underway tonight in Class 1A District 8 where two pigtail games are on the schedule.  Winners go to the quarterfinal round on Monday.

The outcome between Akron and Yuma will help sort out the 2A Lower Platte race.  The two are tied with Merino in fourth place and one game back of Haxtun who has a very important game with Sedgwick County on Friday.

In Class 4A, Valor Christian wins the Jeffco crown outright by beating Littleton and if that happens, D’Evelyn ends up second win or lose at Golden.  The Jags earn a share of the crown with a win if Valor is upset. 

Sierra and Fort Collins both seek wins to finish out unbeaten runs through their respective conference.  The Stallions are 15-0 and conference champs in the 4A CS Metro while Fort Collins has won all 11 games inside the Front Range to clinch that crown.

Below is the list of games involving Top 10 clubs.  You can see the entire schedule for the state by clicking here.  Scores can be reported to us by text to 970.380.7737, by email to kevin@coloradopreps.com or you can tweet us @coloradopreps.

 

 

CLASS 1A

FINAL:  #2 Cheyenne Wells beat Walsh 57-44

FINAL:  #6 Alexander Dawson (2A) beat #4 Longmont Christian 72-61

FINAL:  #5 Flagler beat Bethune 71-33

1A District 8 Tournament (Pigtails)

6:00pm:  Beth Eden at Belleview Christian

7:00pm:  Denver Waldorf at Thorncreek Christian

 

CLASS 2A

#7 Peyton vs Colorado Springs School

FINAL:  #9 Akron beat Yuma 56-53 (OT)

2A District 6 Tournament (Pigtails)

FINAL:  Las Animas beat John Mall

 

CLASS 3A

Frontier District (Pigtails)

7:00pm:  Bruce Randolph at KIPP Collegiate

7:00pm:  Jefferson at Middle Park

7:00pm:  Lake County at Arrupe Jesuit

FINAL:  Sheridan beat Platte Canyon 74-59

 

CLASS 4A

FINAL:  #1 Valor Christian beat Littleton 88-46

FINAL:  #3 D’Evelyn beat Golden 71-69 (2 OT)

FINAL:  Mesa Ridge beat #6 Sierra 64-52

 

CLASS 5A

FINAL:  #9 Fort Collins beat Monarch 62-48

 

 

Subscribe to the Colorado Preps Newsletter

* indicates required