CLASS 4A & 5A STATE WRESTLING PICKS / ON THE MAT

By: Tim Yount / On the Mat
February 16, 2017

Share This Post:

Classes 4A and 5A wait until after seven o’clock this evening to begin their state wrestling tournaments.  First round matches open at 7:15pm and in preparation, Tim Yount with On The Mat has released his state tournament predictions for those classes.  We list the top 10 teams in each class and his picks for top four medalists but he predicts each weight division to the top eight.

To see the entire list, please subscribe to his weekly newsletter and contact him through email at tim@onthematrankings.com.  Colorado Preps will provide round-by-round results of the state tournament plus you can follow and watch the matches through TrackWrestling.com and the NFHSNetwork.com.

 

CLASS 4A

1.       Pueblo County

2.       Pueblo East

3.       Greeley Central

4.       Cheyenne Mountain

5.       Windsor

6.       Pueblo West

7.       Pine Creek

8.       Mesa Ridge

9.       Discovery Canyon

10.   Grand Junction Central

 

106lbs

1.    Brendon Garcia, Pueblo County  

2.    Patrick Allis, Discovery Canyon 

3.    Zeon Ortega, Canon City 

4.    Xavier Espinoza, Pueblo South

113lbs

1.    Jace Trujillo, Pueblo East 

2.    Josiah Nava, Pueblo County

3.    Josh Nira, Greeley Central

4.    Kasey Gault, Thompson Valley

120lbs

1.    Dominic Serrano, Windsor

2.    Nathan Bonham, Pueblo County

3.    Andrew Lucero, Pueblo East

4.    JW Ruona, Canon City 

126lbs

1.    Andrew Alirez, Greeley Central

2.    Jason Hanenberg, Air Academy 

3.    Jax Garoutte, Pueblo County

4.    Ryan Roth, Pueblo East 

132lbs

1.    Grant Willits, Pueblo County 

2.    Jeremy Ashton, Mead 

3.    Aaden Valdez, Pueblo East

4.    Zeke Alirez, Greeley Central

138lbs

1.    Chris Sandoval, Windsor 

2.    Riley Garner-Orr, Grand Junction Central

3.    Tony Ulaszek, Greeley Central

4.    Justin Davis, Pueblo County 

145lbs

1.    Tommy Stager, Niwot 

2.    Erik Contreras, Mountain View

3.    Elijah Valdez, Mesa Ridge 

4.    Christopher Fasano, Pueblo County

152lbs

1.    Hunter Willits, Pueblo County 

2.    Nathan Morris, Longmont 

3.    Luke White, Cheyenne Mountain

4.    Caleb Mendez, Mead 

160lbs

1.    Pete Isais, Pine Creek 

2.    Drake Engelking, Longmont

3.    Zac Baker, Cheyenne Mountain 

4.    Isaac Maestas, Palisade 

170lbs

1.    Garrett Niel, Pine Creek 

2.    Andrue Rojas, Greeley Central 

3.    EJ Barrera, Grand Junction Central 

4.    Eli Manzanares, Pueblo South 

5.    Zion Freeman, Pueblo East 

182lbs

1.    Myles Wilson, Glenwood Springs

2.    Zach Garrard, Cheyenne Mountain 

3.    Dante Garcia, Pueblo County 

4.    Dylan McBride, Fort Morgan

195lbs

1.    Terrance Williams, Palisade 

2.    Derric Cruz, Mesa Ridge

3.    Oliver Neumann, Cheyenne Mountain

4.    Donovan Rincon, Pueblo County 

220lbs

1.    Weston Hunt, Pueblo West 

2.    Nate Pastorello, Discovery Canyon

3.    Dominick Fini, Mesa Ridge 

4.    Deonte Bridges, Cheyenne Mountain

285lbs

1.    Andy Garcia, Pueblo East 

2.    Victor Bravo, Windsor 

3.    Jacob Williams, Silver Creek

4.    Alex Yeadon, Greeley Central

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CLASS 5A

1.       Pomona

2.       Grand Junction

3.       Poudre

4.       Brighton

5.       Ponderosa

6.       Castle View

7.       Coronado

8.       Grandview

9.       Monarch

10.   Adams City

 

106lbs

1.    Malik Heinselman, Castle View

2.    Dawson Collins, Grand Junction 

3.    Wyatt Yapoujian, Pomona

4.    Johnny Sanchez, Brighton 

113lbs

1.    Justin Pacheco, Pomona 

2.    Stephen Dabelko, Coronado 

3.    Giovanni Federico, Grandview

4.    Noah Vigil, Adams City 

120lbs

1.    Colton Yapoujian, Pomona

2.     Louie Romero, Mountain Range

3.    Alex Alvarez, Poudre 

4.    Darren Green, Broomfield

126lbs

1.    Cole Polluconi, Monarch 

2.    Job Greenwood, Poudre 

3.    Cody Fatzinger, Arvada West 

4.    Tyren Castonguay, Grand Junction

132lbs

1.    Theorius Robison, Pomona

2.    Dylan Martinez, Grand Junction 

3.    Maverick Keigher, Doherty 

4.    Dayton Marvel, Arvada West

138lbs

1.    Jacob Greenwood, Poudre 

2.    Daniel Van Hoose, Fruita

3.    Parker McQuade, Monarch 

4.    David Opheim, Thunderridge

145lbs

1.    Josiah Rider, Grand Junction

2.    Parker Benekas, Ponderosa

3.    Dre-Son Scruggs, Palmer

4.    Xander Rens, Monarch

152lbs

1.    Gabriel Dinette, Lakewood

2.    Josh Betts, Rocky Mountain

3.    Gavin Deaguero, Adams City

4.    Preston Renner, Broomfield

160lbs

1.    Jason Romero, Pomona 

2.    Brandon Minear, Regis

3.    Aidan Funk, Legacy 

4.    Jeremiah Ellerd, Brighton 

170lbs

1.    Tate Samuelson, Castle View

2.    Seth Latham, Grand Junction 

3.    Nolan Krone, Pomona 

4.    Drian Hays, Legacy 

182lbs

1.    Jimmy Weaver, Coronado

2.    Jayden Woodruff, Ponderosa 

3.    Xavier Vasquez, Greeley West

4.    Uriah Vigil, Pomona 

195lbs

1.    Trent Schultz, Mountain Vista 

2.    Zeke Silva, Cherokee Trail 

3.    Robert Woods, Grandview 

4.    Doug Mills, Pomona 

220lbs

1.    Cohlton Schultz, Ponderosa 

2.    Max Gonzales, Cherokee Trail

3.    Ian Helwick, Brighton 

4.    Weston Mayer, Poudre 

285lbs

1.    Brandon Micale, Pomona 

2.    Mason Watt, Broomfield 

3.    Tanner Aitken, Brighton 

4.    Gabe Baumgartner, Grandview

 

Subscribe to the Colorado Preps Newsletter

* indicates required