CLASS 2A WRESTLING - STATE QUARTERFINAL RESULTS

By: Kevin Shaffer
February 17, 2017

Share This Post:

106-2A
  Quarters (16 Man)
    Quarterfinal - Jacob Rodriguez (Rocky Ford) 35-4 won by fall over Cole Rockwell (Wray) 26-9 (Fall 0:45)
    Quarterfinal - Landen Mayberry (Hotchkiss) 25-7 won by decision over Seth McFall (Fowler) 22-16 (Dec 6-0)
    Quarterfinal - Chris McKenna (John Mall) 13-9 won by major decision over Zeb Etter (Paonia) 22-15 (MD 11-0)
    Quarterfinal - Logan Lewis (Highland) 36-6 won in sudden victory - 1 over Austin Crum (Holly) 19-3 (SV-1 10-8)

 

113-2A
  Quarters (16 Man)
    Quarterfinal - Sergio Campos (Hotchkiss) 36-5 won by major decision over Christopher Gamboa (Burlington) 34-8 (MD 14-4)
    Quarterfinal - Dante Chirichigno (Highland) 28-9 won by major decision over Alejandro Velasquez (Centennial/Sierra Grande) 20-10 (MD 16-7)
    Quarterfinal - Kolton Dickinson (Sedgwick County-Fleming) 32-7 won by fall over Hunter Wilson (Norwood/Nucla) 24-15 (Fall 0:44)
    Quarterfinal - Dillon Jaramillo (Rocky Ford) 25-4 won by decision over Jacob Pelloni (Meeker) 22-14 (Dec 6-0)

 

120-2A
  Quarters (16 Man)
    Quarterfinal - Richard Martinez (Mancos) 35-1 won by tech fall over Santino Mendoza (Rocky Ford) 9-11 (TF-1.5 3:33 (16-0))
    Quarterfinal - Brendyn Nordyke (Holly) 29-2 won by tech fall over Gabe Ferguson (Paonia) 28-12 (TF-1.5 3:59 (15-0))
    Quarterfinal - Brandon Ward (Dolores) 24-4 won by decision over Adam Nolte (Swink) 17-4 (Dec 8-5)
    Quarterfinal - Wesley Vanmatre (John Mall) 10-1 won by fall over Sean Dale (Cedaredge) 36-10 (Fall 4:21)

 

126-2A
  Quarters (16 Man)
    Quarterfinal - Jonathan Andreatta (John Mall) 35-0 won by decision over Cameron Holm (Wiggins) 28-12 (Dec 5-3)
    Quarterfinal - Tannen Kennedy (Meeker) 36-8 won by decision over Joe Barela (Rocky Ford) 30-11 (Dec 10-5)
    Quarterfinal - Brett Benavides (Del Norte) 34-9 won by decision over Eli Etter (Paonia) 25-16 (Dec 11-7)
    Quarterfinal - Cody Jacobsen (Burlington) 36-3 won by tech fall over Brandon Cruz (Dolores Huerta) 19-5 (TF-1.5 4:22 (19-1))

 

132-2A
  Quarters (16 Man)
    Quarterfinal - Marshal Ross (John Mall) 23-7 won by decision over Colton Gruntorad (Crowley County) 27-10 (Dec 8-2)
    Quarterfinal - Skyler Score (Highland) 31-6 won by decision over Stocker Robbins (Ignacio) 21-7 (Dec 7-3)
    Quarterfinal - Colton Hall (Hotchkiss) 41-5 won by fall over Erik Perez (Center) 24-12 (Fall 3:51)
    Quarterfinal - Cody Venem (Rocky Ford) 32-2 won by decision over Keegan Mann (Sedgwick County-Fleming) 31-8 (Dec 5-4)

 

138-2A
  Quarters (16 Man)
    Quarterfinal - Sheridan Harvey (Meeker) 31-3 won by decision over Kobryn Mann (Sedgwick County-Fleming) 35-8 (Dec 7-3)
    Quarterfinal - Carlos Romo (Rocky Ford) 30-13 won by decision over Dylan Palomino (Fowler) 27-15 (Dec 6-2)
    Quarterfinal - Sackett Chesnik (Paonia) 37-8 won by decision over Austin Ban (Kiowa) 25-7 (Dec 10-3)
    Quarterfinal - Braden Kappel (Limon) 36-3 won by tech fall over Isaiah Sandoval (John Mall) 8-14 (TF-1.5 5:02 (19-4))

 

145-2A
  Quarters (16 Man)
    Quarterfinal - Britton Holmes (Peyton) 39-2 won by decision over Lane Martindale (Soroco) 36-9 (Dec 7-0)
    Quarterfinal - James Steerman (McClave) 32-4 won by decision over Clay Campbell (Paonia) 31-15 (Dec 7-0)
    Quarterfinal - Remington Canfield (Merino) 37-2 won by decision over Bowman Ellis (Baca County) 26-9 (Dec 6-4)
    Quarterfinal - Ethan Appenzeller (Ignacio) 37-4 won by decision over Trystan Estrada (John Mall) 27-17 (Dec 7-3)

 

152-2A
  Quarters (16 Man)
    Quarterfinal - Jace Logan (Soroco) 43-1 won by fall over Chantz Lange (Fowler) 16-10 (Fall 1:28)
    Quarterfinal - Jered Hulteen (Cedaredge) 35-12 won by decision over Trevor Randel (Eads) 28-13 (Dec 9-7)
    Quarterfinal - Hunter Garcia (Meeker) 25-12 won by decision over Andrew Feldman (Custer County) 26-7 (Dec 5-2)
    Quarterfinal - Hayden Harris (Norwood/Nucla) 36-3 won by decision over Wyatt Lee (Peyton) 39-2 (Dec 8-4)

 

160-2A
  Quarters (16 Man)
    Quarterfinal - Lorenzo Pena (Ignacio) 35-4 won by decision over Carlos Magdaleno (Rocky Ford) 25-5 (Dec 5-1)
    Quarterfinal - Aidan Dabal (Norwood/Nucla) 24-11 won by fall over Dahlton McGhee (Fowler) 32-4 (Fall 5:59)
    Quarterfinal - Carlos Tarin (Wray) 24-7 won by fall over Chance Fowler (Eads) 21-4 (Fall 1:26)
    Quarterfinal - Wade Katzdorn (Hotchkiss) 36-5 won by fall over P J Schurr (Crowley County) 29-15 (Fall 0:50)

 

170-2A
  Quarters (16 Man)
    Quarterfinal - Casey Turner (Meeker) 16-3 won by fall over Diego Reyes (Rocky Ford) 37-4 (Fall 2:40)
    Quarterfinal - Jon Ramey (Merino) 14-3 won by decision over Brandon O`hern (Cedaredge) 32-10 (Dec 9-3)
    Quarterfinal - Evan States (Byers) 26-10 won by fall over Ryan Saine (Manzanola) 27-8 (Fall 2:51)
    Quarterfinal - Trenton Armintrout (Norwood/Nucla) 35-6 won by fall over Ethan Hebberd (Baca County) 22-8 (Fall 2:40)

 

182-2A
  Quarters (16 Man)
    Quarterfinal - Chase Rule (Meeker) 27-6 won by major decision over Tyson Martinez (Fowler) 17-8 (MD 12-2)
    Quarterfinal - Austin Newbury (Yuma) 33-5 won by decision over Will Gabriel (Norwood/Nucla) 20-7 (Dec 10-6)
    Quarterfinal - Keegan Bean (Lyons) 34-2 won by decision over Jaden Miller (Paonia) 32-12 (Dec 5-2)
    Quarterfinal - Salomon Chavez (Center) 29-4 won by major decision over Luke Manly (Peyton) 18-11 (MD 9-0)

 

195-2A
  Quarters (16 Man)
    Quarterfinal - Jason Murphy (John Mall) 27-2 won by fall over Jermiah Cozart (Cheyenne Wells) 17-8 (Fall 0:56)
    Quarterfinal - Sky Carlson (Soroco) 30-13 won by fall over Tristan Laver (Crowley County) 19-13 (Fall 1:45)
    Quarterfinal - Christian Carson (Hayden) 32-6 won by fall over Ricky Preciado (Rocky Ford) 30-9 (Fall 5:51)
    Quarterfinal - Ken Cox (McClave) 27-4 won in sudden victory - 1 over Juancito Lucero (Highland) 35-8 (SV-1 5-3)

 

220-2A
  Quarters (16 Man)
    Quarterfinal - Kaleb Gaede (Limon) 35-0 won by fall over Camryn Baumgardner (Del Norte) 18-18 (Fall 2:21)
    Quarterfinal - Caleb Bradford (Meeker) 31-11 won by decision over Enriquez Romero (Rocky Ford) 27-11 (Dec 5-2)
    Quarterfinal - Ty Sigler (Fowler) 18-5 won by decision over Avery Whitlock (Ellicott) 25-8 (Dec 4-2)
    Quarterfinal - Ethan Barnes (Norwood/Nucla) 36-2 won in tie breaker - 1 over Zhaylon Buckner (Merino) 22-8 (TB-1 9-6)

 

285-2A
  Quarters (16 Man)
    Quarterfinal - Tyler Ilgen (Meeker) 28-9 won by fall over Chase Flynn (Stratton) 22-2 (Fall 3:28)
    Quarterfinal - Jd Chamblin (Manzanola) 22-8 won by decision over Conner Collins (Hotchkiss) 10-6 (Dec 6-2)
    Quarterfinal - Trevor Smith (Paonia) 34-3 won by fall over Garett Gribble (Fowler) 10-3 (Fall 2:35)
    Quarterfinal - Greg Garcia (Rocky Ford) 32-6 won by fall over Cody Johnson (Highland) 28-10 (Fall 0:43)

Subscribe to the Colorado Preps Newsletter

* indicates required