CLASS 1A BOYS BASKETBALL - DISTRICT PAIRINGS

By: Kevin Shaffer
February 15, 2017

Share This Post:

District tournaments are next up for Class 1A boys basketball as the top three teams from each bracket move on to the regional round.  Colorado Preps will post official pairings as they’re released and then follow the progress of each event throughout the week.  Pairings/schedules can be sent to us by email to kevin@coloradopreps.com.

Schedules will be updated daily with scores first posted in the schedule/scores tab of the boys’ basketball section.  Final scores can be reported to Colorado Preps by text to 970.380.7737.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT ONE

Pigtail - Tuesday February 20th (home site)

FINAL:  Nucla beat Dove Creek 63-59

Semifinals - Thursday February 23rd - DeBeque High School

FINAL:  North Park beat Nucla 76-39

FINAL:  Ouray beat DeBeque 50-31

Championship - Friday February 24th - DeBeque High School

FINAL:  North Park beat Ouray 49-42

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT TWO

First Round - Tuesday February 21st - Lamar Community Building

#1 Cheyenne Wells - BYE

FINAL:  #4 McClave beat #5 Eads 65-30

FINAL:  #3 Cheraw beat #6 Granada 53-43

#2 Kit Carson - BYE

Semifinals - Thursday February 23rd - Lamar Community Building

FINAL:  #1 Cheyenne Wells beat #4 McClave 49-30

FINAL:  #2 Kit Carson beat #3 Cheraw 54-41

Championship - Saturday February 25th - Lamar Community Building

FINAL:  #2 Kit Carson beat #1 Cheyenne Wells (Championship) 45-39

FINAL:  #3 Cheraw beat #4 McClave (3rd) 51-48

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT THREE

First Round - Tuesday February 21st - Lamar Wellness Center

FINAL:  #4 Walsh beat #5 Kim/Branson 62-60

FINAL:  #3 South Baca beat #6 Springfield 70-43

Semifinals - Friday February 24th - Lamar Wellness Center

FINAL:  #1 Holly beat #4 Walsh 68-44

FINAL:  #3 South Baca beat #2 Wiley 56-55

Championship - Saturday February 25th - Lamar Wellness Center

FINAL:  #1 Holly beat #3 South Baca (Championship) 62-60

FINAL:  #2 Wiley beat #4 Walsh (3rd) 50-34

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT FOUR

Pigtail - Monday February 20th (Northeastern Junior College)

FINAL:  #8 Prairie beat #9 Briggsdale 47-29

Quarterfinals - Tuesday February 21st (Northeastern Junior College)

FINAL:  #1 Longmont Christian beat Prairie 72-46

FINAL:  #5 Fleming beat #4 Heritage Christian 56-45

FINAL:  #2 Peetz beat #7 Pawnee 55-46

FINAL:  #3 Weldon Valley beat #6 Caliche 60-46

Semifinals - Friday February 24th (Northeastern Junior College)

FINAL:  #5 Fleming beat #1 Longmont Christian 73-61

FINAL:  #2 Peetz beat #3 Weldon Valley 68-62 (2 OT)

Championship Round - Saturday February 25th (Northeastern Junior College)

FINAL:  #5 Fleming beat #2 Peetz (Championship) 53-52

FINAL:  #1 Longmont Christian beat #3 Weldon Valley (3rd) 58-44

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT FIVE

First Round - Wednesday February 22nd - Otis High School

FINAL:  #4 Idalia beat #5 Stratton/Liberty 74-69

FINAL:  #3 Otis beat #6 Bethune 64-31

Semifinals - Friday February 24th - Wray High School

FINAL:  #1 Flagler beat #4 Idalia 60-50

FINAL:  #3 Otis beat #2 Arickaree/Woodlin 63-34

Championship - Saturday February 25th - Wray High School

FINAL:  #1 Flagler beat #3 Otis (Championship) 59-48

FINAL:  #2 Arickaree/Woodlin beat #4 Idalia (3rd) 66-38

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT SIX

Pigtails - Monday February 20th (home sites)

FINAL:  #6 Centennial beat #11 Aguilar 53-24

FINAL:  #10 Manzanola beat #7 Antonito 56-49

FINAL:  #8 La Veta beat #9 Mountain Valley 45-40

Quarterfinals - Tuesday February 21st (home sites)

Note:  Bracket is reseeded after pigtail round

FINAL:  #1 Primero beat Manzanola 77-44

FINAL:  #4 Creede beat #5 Cotopaxi 59-55

FINAL:  #2 Sierra Grande beat La Veta 80-41

FINAL:  #3 Sangre De Cristo beat Centennial 52-19

Semifinals - Thursday February 23rd - Adams State University

FINAL:  #4 Creede beat #1 Primero 51-42

FINAL:  #3 Sangre De Cristo beat #2 Sierra Grande 65-64

Championship Round - Saturday February 25th - Adams State University

FINAL:  #3 Sangre De Cristo beat #4 Creede (Championship) 47-21

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT SEVEN

Quarterfinals - Tuesday February 21st - Genoa Hugo High School

FINAL:  #1 Genoa Hugo beat #8 Colorado D&B 51-15

FINAL:  #4 Deer Trail beat #5 Pikes Peak Christian 71-49

FINAL:  #2 Elbert beat #7 Hanover 65-51

FINAL:  #3 Kiowa beat #6 Edison 67-36

Semifinals - Friday February 24th - Kiowa High School

FINAL:  #1 Genoa Hugo beat #4 Deer Trail 68-40

FINAL:  #3 Kiowa beat #2 Elbert 38-27

Championship Round - Saturday February 25th - Kiowa High School

FINAL:  #1 Genoa Hugo beat #3 Kiowa (Championship) 52-43

FINAL:  #2 Elbert beat #4 Deer Trail (3rd) 65-55

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT EIGHT

Pigtail Round – Thursday February 16th (home sites)

FINAL:  #8 Beth Eden beat #9 Belleview Christian 53-45

FINAL:  #7 Thorncreek Christian beat #10 Denver Waldorf 63-35

Quarterfinals – Monday February 20th (home sites)

FINAL:  #1 Front Range Baptist beat #8 Beth Eden 60-38

FINAL:  #5 Cornerstone Christian beat #4 Denver Jewish Day 52-48

FINAL:  #6 Jim Elliot beat #3 Shining Mountain 45-41

FINAL:  #2 Rocky Mountain Lutheran beat Thorncreek Christian 78-54

Semifinals – Thursday February 23rd (home sites)

FINAL:  #1 Front Range Baptist beat #5 Cornerstone Christian 80-55

FINAL:  #2 Rocky Mountain Lutheran beat #6 Jim Elliot 56-52

Championship Round – Saturday February 25th (Northglenn High School)

FINAL: #2 Rocky Mountain Lutheran beat #1 Front Range Baptist (Championship) 43-36

FINAL: #6 Jim Elliot beat #5 Cornerstone Christian (3rd) 59-42

 

Subscribe to the Colorado Preps Newsletter

* indicates required