CLASS 2A BOYS BASKETBALL - DISTRICT PAIRINGS

By: Kevin Shaffer
February 15, 2017

Share This Post:

Class 2A District tournament pairings are being released across the state and we’ll post the schedules as they become available to us.  You can send us your bracket by email to kevin@coloradopreps.com.  The top three teams from each tournament advance to regionals March 3rd and 4th.

Schedules will be updated daily with scores first posted in the schedule/scores tab of the boys’ basketball menu.  Final scores can be reported to Colorado Preps by text to 970.380.7737.

 

DISTRICT ONE

Quarterfinals - Tuesday February 21st (home sites)

TBA:  #1 Del Norte vs #8 Cripple Creek

TBA:  #4 Crested Butte vs #5 Center

TBA:  #3 Sargent vs #6 South Park

TBA:  #2 Sanford vs #7 Custer County

Semifinals - 

TBA:  

TBA:

Championship Round - 

TBA:  (Championshp)

TBA:  (3rd)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT TWO

Quarterfinals - Tuesday February 21st (home sites)

6:00pm:  #1 Holyoke vs #8 Wiggins

6:00pm:  #4 Akron vs #5 Merino

7:00pm:  #3 Haxtun vs #6 Yuma

6:00pm:  #2 Sedgwick County vs #7 Wray

Semifinals - Thursday February 23rd - Northeastern Junior College

6:00pm:

3:00pm:  

Championship Round - Saturday February 25th - Northeastern Junior College

11:30am:  (Championship)

8:30am:  (3rd)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT THREE

Pigtail Round – Tuesday February 21st (home sites)

6:00pm:  #3 Norwood vs #6 Ridgway

6:00pm:  #4 Dolores vs #5 Mancos

Semifinals - Friday February 24th - Montezuma Cortez High School

6:00pm:  #1 Ignacio vs Dolores / Mancos

9:00pm:  #2 Telluride vs Norwood / Ridgway

Championship Round - Saturday February 25th - Montezuma Cortez High School

1:30pm:  (Championship)

10:30am:  (3rd)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT FOUR

Quarterfinals - Tuesday February 21st (Home Sites)

#1 Byers - BYE

7:00pm:  #4 Burlington vs #5 Front Range Christian

7:00pm:  #3 Denver Christian vs #6 Denver Academy

#2 Limon - BYE

Semifinals - Thursday February 23rd - Vista Peak High School

5:30pm:  #1 Byers vs 

8:30pm:  #2 Limon vs 

Championship Round - Saturday February 25th - Vista Peak High School

3:00pm:  (Championship)

12:00pm:  (3rd)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT FIVE

Pigtails - Monday February 20th (home sites)

5:00pm:  #8 Rangely vs #9 Soroco

5:30pm:  #7 West Grand vs #10 Caprock Academy

5:30pm:  #6 Plateau Valley vs #11 Hayden

Quarterfinals - Wednesday February 22nd (home sites)

7:00pm:  #1 Paonia vs Rangely / Soroco

5:30pm:  #4 Hotchkiss vs #5 Vail Christian

TBA:  #2 Meeker vs West Grand / Caprock Academy

TBA:  #3 Vail Mountain vs Plateau Valley / Hayden

Semifinals - Friday February 24th (DeBeque High School)

4:30pm:

7:30pm:  

Championship - Saturday February 25th (DeBeque High School)

3:30pm:  (Championship)

12:30pm:  (3rd)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT SIX

Pigtail Round – Thursday Feb 16th / Friday Feb 17th (home sites)

FINAL:  #5 John Mall beat #8 Las Animas 52-48

FINAL:  #6 Swallows Charter beat #7 Swink 57-34

Quarterfinals – Tuesday February 21st (home sites)

#1 Crowley County – Bye

6:00pm:  #4 Rocky Ford vs #5 John Mall

6:00pm:  #3 Hoehne vs #6 Swallows Charter

#2 Fowler – BYE

Semifinals – Thursday February 23rd (Otero Community College – La Junta)

5:00pm:  #1 Crowley County vs

8:00pm:  #2 Fowler vs

Championship Round – Friday February 24th (Otero Community College – La Junta)

8:00pm: (Championship)

5:00pm: (3rd)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT SEVEN

Quarterfinals - Tuesday February 21st (Home Sites)

7:00pm:  #1 Highland vs #8 Twin Peaks Charter

7:00pm:  #4 Union Colony vs #5 Gilpin county

6:00pm:  #3 Dayspring Christian vs #6 Clear Creek

6:00pm:  #2 Alexander Dawson vs #7 Lyons

Semifinals - Friday February 24th - Frederick High School

8:30pm:

5:30pm:

Championship Round - Saturday February 25th - Frederick High School

2:30pm:  (Championship)

11:30pm:  (3rd)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DISTRICT EIGHT

Quarterfinals - Tuesday February 21st (Home Sites)

6:00pm:  #1 Peyton vs #8 Fountain Valley

6:00pm:  #4 Calhan vs #5 Simla

6:00pm:  #3 Evangelical Christian vs #6 Colorado Springs School

6:00pm:  #2 Ellicott vs #7 Dolores Huerta

Semifinals - Friday February 24th

TBA:

TBA:

Championship Round - Saturday February 25th 

TBA:  (Championship)

TBA:  (3rd)

Subscribe to the Colorado Preps Newsletter

* indicates required