1A GIRLS DISTRICT TOURNAMENTS

1A GIrls District Tournaments

Class 1A District tournament pairings are being released across the state and we’ll post the schedules as they become available.  You can send us your bracket by email to [email protected].  Districts one and eight qualify for their top two teams while the remaining districts send their top three clubs to the regional tournaments.

Schedules will be updated daily with scores first posted in the GIRLS BASKETBALL SCOREBOARD.

Final scores can be reported to Colorado Preps by text to 970.380.7737 or by the email listed above.

 

DISTRICT ONE

Pigtail – Wednesday February 21st (Higher seed hosts)

FINAL:  #4 Ouray beat #5 Nucla 40-32

Semifinals – Friday February 23rd (Grand Valley HS)

FINAL:  #2 Dove Creek beat #3 DeBeque 54-38

FINAL:  #1 North Park beat #4 Ouray 56-19

Championship Round – Saturday February 24th (Grand Valley HS)

FINAL:  #1 North Park beat #2 Dove Creek (Championship) 53-38

———————————————————————————————————–

DISTRICT TWO

Quarterfinals – Tuesday February 20th (Lamar Community Building)

#1 Kit Carson – BYE

FINAL:  #5 Cheyenne Wells beat #4 Cheraw 44-30

#2 McClave – BYE

FINAL:  #3 Eads beat #6 Granada 58-22

Semifinals – Thursday February 22nd (Lamar Community Building)

FINAL:  #1 Kit Carson beat #5 Cheyenne Wells 60-25

FINAL:  #3 Eads beat #2 McClave 50-35

Championship Round – Saturday February 24th (Lamar Community Building)

FINAL: #1 Kit Carson beat #3 Eads (Championship) 54-19

FINAL:  #2 McClave beat #5 Cheyenne Wells(3rd) 37-33

———————————————————————————————————–

DISTRICT THREE

Quarterfinals – Tuesday February 20th (Lamar Community College)

#1 Holly – BYE

FINAL:  #5 South Baca beat #4 Wiley 55-46

#2 Kim/Branson – BYE

FINAL:  #3 Springfield beat #6 Walsh 56-34

Semifinals – Thursday February 22nd (Lamar Community College)

FINAL:  #1 Holly beat #5 South Baca 42-37

FINAL:  #2 Kim/Branson beat #3 Springfield 42-32

Championship Round – Friday February 23rd (Lamar Community College)

FINAL: #2 Kim/Branson beat #1 Holly (Championship) 56-34

FINAL:  #5 South Baca beat #3 Springfield (3rd) 55-41

———————————————————————————————————–

DISTRICT FOUR

Pigtail – Monday February 19th (Northeastern Junior College)

FINAL:  #8 Pawnee beat #9 Peetz 50-20

Quarterfinals – Tuesday February 20th (Northeastern Junior College)

FINAL:  #1 Fleming beat #8 Pawnee 67-22

FINAL:  #4 Longmont Christian beat #5 Prairie 49-45

FINAL:  #2 Briggsdale beat #7 Caliche 52-40

FINAL:  #3 Heritage Christian beat #6 Weldon Valley 46-33

Semifinals – Thursday February 22nd (Northeastern Junior College)

FINAL:  #1 Fleming beat #4 Longmont Christian 68-27

FINAL:  #2 Briggsdale beat #3 Heritage Christian 54-42

Championship Round – Saturday February 24th (Northeastern Junior College)

FINAL:  #1 Fleming beat #2 Briggsdale (Championship) 49-41

FINAL:  #3 Heritage Christian beat #4 Longmont Christian (3rd) 44-38


DISTRICT FIVE

Quarterfinals – Tuesday February 20th (Idalia High School)

#1 Arickaree/Woodlin – BYE

FINAL:  #4 Otis beat #5 Stratton/Liberty 46-43

FINAL:  #3 Flagler/Hi-Plains beat #6 Bethune 53-27

FINAL:  #2 Idalia beat #7 Lone Star 53-29

Semifinals – Friday February 23rd (Wray High School)

FINAL:  #1 Arickaree/Woodlin beat #4 Otis 45-33

FINAL:  #3 Flagler/Hi Plains beat #2 Idalia 39-30

Championship Round – Saturday February 24th (Wray High School)

FINAL:  #3 Flagler/Hi Plains beat #1 Arickaree/Woodlin (Championship) 35-34

FINAL:  #2 Idalia beat #4 Otis (3rd) 41-37

———————————————————————————————————–

DISTRICT SIX

Pigtail – Monday February 19th (Higher seed hosts)

FINAL:  #8 Centennial beat #9 Mountain Valley 61-50

FINAL:  #7 Creede beat #10 Manzanola 53-17

FINAL:  #6 Primero beat #11 Aguilar 55-17

Quarterfinals – Tuesday February 20th (Higher seed hosts)

FINAL:  #1 Sangre De Cristo beat #8 Centennial 66-17

FINAL:  #4 La Veta beat #5 Cotopaxi 50-45

FINAL:  #3 Antonito beat #6 Primero 72-39

FINAL:  #2 Sierra Grande beat #7 Creede 71-50

Semifinals – Friday February 23rd (Adams State University)

FINAL:  #1 Sangre De Cristo beat #4 La Veta 61-29

FINAL:  #3 Antonito beat #2 Sierra Grande 63-33

Championship Round – Saturday February 24th (Adams State University)

FINAL:  #3 Antonito beat #1 Sangre De Cristo  (Championship) 44-34

FINAL:  #2 Sierra Grande beat #4 La Veta (3rd) 44-42

———————————————————————————————————–

DISTRICT SEVEN

Quarterfinals – Tuesday February 20th (Genoa Hugo HS)

FINAL:  #1 Genoa Hugo beat #8 Colorado D&B 57-8

FINAL:  #4 Elbert beat #5 Deer Trail 60-45

FINAL:  #2 Kiowa beat #7 Hanover 43-9

FINAL:  #3 Edison beat #6 Pikes Peak Christian 60-39

Semifinals – Friday February 23rd (Limon HS)

FINAL:  #1 Genoa Hugo beat #4 Elbert 63-23

FINAL:  #2 Kiowa beat #3 Edison 50-15

Championship Round – Saturday February 24th (Limon HS)

FINAL:  #2 Kiowa beat #1 Genoa Hugo (Championship) 39-34

FINAL:  #4 Elbert beat #3 Edison (3rd) 31-28

———————————————————————————————————–

DISTRICT EIGHT

Quarterfinals – Saturday February 17th (higher seed hosts)

FINAL:  #1 Front Range Baptist beat #8 Denver Academy of Torah 61-21

FINAL:  #4 Belleview Christian beat #5 Rocky Mountain Lutheran 42-27

FINAL:  #6 Shining Mountain beat #3 Denver Jewish Day 35-19

FINAL:  #2 Cornerstone Chrsitian beat #7 Beth Eden 56-19

Semifinals – Tuesday February 20th (higher seed hosts)

FINAL:  #4 Belleview Christian beat #1 Front Range Christian 34-29

FINAL:  #2 Cornerstone Christian beat #6 Shining Mountain 43-33

Championship Round – Saturday February 24th (Legacy HS)

FINAL: #4 Belleview Christian beat #2 Cornerstone Christian (Championship) 39-31

 

>
Kevin Shaffer
About Kevin Shaffer 1168 Articles
Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*