1A DISTRICT VOLLEYBALL RESULTS

1A Volleyball District Tournaments

Post-season action gets underway this week for Class 1A Volleyball teams as district tournaments will be played.  The top three teams from each district advance to the regional round the following week.  We will post brackets/pairings/schedules as they’re turned in to us and of course track all the scores throughout next week.

If you have district volleyball pairings, please send them to us as we will update this story as each bracket is turned in.  They can be emailed to [email protected]

 

DISTRICT ONE

FIRST ROUND:  Friday October 26th – Olathe HS

FINAL:  #3 Nucla beat #6 Norwood 3-1

FINAL:  #4 North Park beat #5 Ouray 3-0

CHAMPIONSHIP ROUND:  Saturday October 27th – Olathe HS

FINAL:  #1 DeBeque beat #4 North Park 3-0

FINAL:  #2 Dove Creek beat #3 Nucla 3-0

FINAL:  #2 Dove Creek beat #1 DeBeque 3-1 (Championship)

FINAL:  #3 Nucla beat #4 North Park 3-2 (Game 5:  19-17) (3rd Place)

REGIONAL SEEDS:  Dove Creek #1, DeBeque #2, Nucla #3

 

DISTRICT TWO

FIRST ROUND:  Friday October 26th – Lamar Community College

POOL A – Matches begin at 9:00am

FINAL:  #1 Kit Carson beat #6 Granada 3-0

FINAL:  #4 Eads beat #6 Granada 3-0

FINAL:  #1 Kit Carson beat #4 Eads 3-0

POOL B – Matches begin at 9:00am

FINAL: #2 McClave beat #5 Cheraw 3-0

FINAL:  #3 Cheyenne Wells beat #5 Cheraw 3-0

FINAL:  #2 McClave beat #3 Cheyenne Wells 3-0

CHAMPIONSHIP ROUND:  30 minutes following conclusion of Pool Matches

FINAL:  Kit Carson beat McClave 3-0 (Championship)

FINAL:  Eads beat Cheyenne Wells 3-2 (3rd Place)

REGIONAL SEEDS:  Kit Carson #1, McClave #2, Eads #3

 

DISTRICT THREE

PIGTAIL:  Tuesday October 23rd – Home Site

FINAL:  South Baca beat Kim 3-1

CHAMPIONSHIP ROUND:  Saturday October 27th – Lamar Community College

Matches begin at 10:00am

FINAL:  #3 Springfield beat #2 Wiley 3-2

FINAL:  #1 Walsh beat #4 South Baca 3-0

FINAL:  #4 South Baca beat #2 Wiley 3-0

FINAL:  #3 Springfield beat #1 Walsh 3-0

FINAL:  #3 Springfield beat #4 South Baca 3-0

FINAL:  #1 Walsh beat #2 Wiley 3-0

REGIONAL SEEDS:  Springfield #1, Walsh #2, South Baca #3

 

DISTRICT FOUR

POOL A:  Tuesday October 23rd – Northeastern Junior College

Top 2 Advance to Saturday – matches open at 9:00am

FINAL:  #4 Fleming beat #5 Prairie 3-1

FINAL:  #1 Weldon Valley beat #8 Peetz 3-0

FINAL:  #4 Fleming beat #8 Peetz 3-0

FINAL:  #1 Weldon Valley beat #5 Prairie 3-0

FINAL:  #4 Fleming beat #1 Weldon Valley 3-0

POOL B:  Thursday October 25th – Northeastern Junior College

Top 2 Advance to Saturday – matches open at 9:00am

FINAL:  #3 Briggsdale beat #6 Longmont Christian 3-0

FINAL:  #2 Merino beat #7 Caliche 3-0

FINAL:  #3 Briggsdale beat #7 Caliche 3-0

FINAL:  #2 Merino beat #6 Longmont Christian 3-0

FINAL:  #7 Caliche beat #6 Longmont Christian 2-1

FINAL:  #2 Merino beat #3 Briggsdale 3-2

CHAMPIONSHIP ROUND:  Saturday October 28th – Northeastern Junior College

FINAL:  #3 Weldon Valley beat #2 Merino 3-1

FINAL:  #1 Fleming beat #4 Briggsdale 3-1

FINAL:  #2 Merino beat #4 Briggsdale 3-1

FINAL:  #1 Fleming beat #3 Weldon Valley 3-0

FINAL:  #3 Weldon Valley beat #4 Briggsdale 3-1

FINAL:  #1 Fleming beat #2 Merino 3-0

REGIONAL SEEDS:  Fleming #1, Weldon Valley #2, Merino #3

DISTRICT FIVE

PIGTAILS:  Monday October 22nd – Higher Seed Hosts

FINAL:  #5 Idalia beat #8 Arickaree/Woodlin

FINAL:  #6 Lone Star beat #7 Bethune

FIRST ROUND:  Tuesday October 24th 

FINAL:  #1 Otis beat Lone Star 3-0

FINAL: #5  Idalia beat #2 Flagler/Hi Plains 3-2

FINAL:  #4 Haxtun beat #3 Stratton/Liberty 3-1

CHAMPIONSHIP ROUND:  Thursday October 26th – Otis HS

FINAL:  #1 Otis beat #5 Idalia 3-0

FINAL:  #4 Haxtun beat #5 Idalia 3-2

FINAL:  #1 Otis beat #4 Haxtun 3-2

REGIONAL SEEDS:  Otis #1, Haxtun #2, Idalia #3

 

DISTRICT SIX

PIGTAILS:  Monday October 22nd – Higher Seed Hosts

FINAL:  #8 Mountain Valley beat #9 Primero 3-0

FINAL:  #7 Antonito beat #10 Centennial 3-0

FIRST ROUND:  Tuesday October 23rd – Higher Seed Hosts

FINAL:  #1 La Veta beat #8 Mountain Valley 3-0

FINAL:  #2 Sangre De Cristo beat #7 Antonito 3-0

FINAL:  #3 Cotopaxi beat #6 Manzanola 3-0

FINAL:  #4  Creede beat #5 Sierra Grande 3-0

CHAMPIONSHIP ROUND:  Friday October 26th – Sierra Grande HS

Matches start at 10:00am

FINAL:  #2 Sangre De Cristo beat #3 Cotopaxi 3-0

FINAL:  #1 La Veta beat #4 Creede 3-0

FINAL:  #2 Sangre De Cristo beat #4 Creede 3-0

FINAL:  #1 La Veta beat #3 Cotopaxi 3-0

FINAL:  #3 Cotopaxi beat #4 Creede 3-0

FINAL:  #1 La Veta beat #2 Sangre De Cristo 3-0 (Game 2 ended 32-30)

REGIONAL SEEDS:  La Veta #1, Sangre De Cristo #2, Cotopaxi #3

 

DISTRICT SEVEN

FIRST ROUND:  Tuesday October 23rd  – Higher Seed Hosts

FINAL:  #3 Pikes Peak Christian beat #6 Hanover 3-0

FINAL:  #5 Kiowa beat #4 Evangelical Christian 3-1

#1 Genoa Hugo – BYE

#2 Elbert – BYE

CHAMPIONSHIP ROUND:  Saturday October 27th – Limon HS

FINAL:  #1 Genoa Hugo beat #4 Kiowa 3-0

FINAL:  #2 Elbert beat #3 Pikes Peak Christian 3-1

FINAL:  #1 Genoa Hugo beat #3 Pikes Peak Christian 3-0

FINAL:  #2 Elbert beat vs #4 Kiowa 3-1

FINAL:  #1 Genoa Hugo beat #2 Elbert 3-0

FINAL:  #3 Pikes Peak Christian beat #4 Kiowa 3-0

REGIONAL SEEDS:  Genoa Hugo #1, Elbert #2, Pikes Peak Christian #3

 

DISTRICT EIGHT

PIGTAIL GAME:  Monday October 23rd – Higher Seed Hosts

FINAL:  #8 Shining Mountain beat #9 Cornerstone Christian 3-1

QUARTERFINALS:  Tuesday October 24th – Higher Seed Hosts

FINAL:  #1 Denver Waldorf beat #8 Shining Mountain 3-0

FINAL:  #4 Mile High Academy beat #5 Rocky Mountain Lutheran 3-2

FINAL:  #2 Belleview Christian beat #7 Denver Jewish Day 3-0

6:00pm:  #3 Front Range Baptist vs #6 Beth Eden

SEMIFINALS:  Thursday October 26th – Higher Seed Hosts

FINAL:  #1 Denver Waldorf beat #4 Mile High Academy 3-2

FINAL:  #2 Belleview Christian beat #3 Front Range Baptist 3-0

CHAMPIONSHIP ROUND:  Saturday October 28th – Horizon HS

FINAL: #1 Denver Waldorf beat #2 Belleview Christian 3-2 (Championship)

5:00pm: #3 Front Range Baptist vs #4 Mile High Academy (3rd Place)

REGIONAL SEEDS:  Denver Waldorf #1, Belleview Christian #2, 

 

>
Kevin Shaffer
About Kevin Shaffer 1098 Articles
Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*