1A GIRLS DISTRICT PAIRINGS (Updating)

Class 1A girls’ basketball district pairings will be finalized through the weekend and Colorado Preps will provide the schedules and pairings as they are turned into us.  Bracket information can be sent to us through email to [email protected]

District tournaments must conclude by February 29th.  Districts 1 and 6 will send their top two qualifiers to regionals and all other brackets advance their top three.

Colorado Preps is also activating it’s daily scoreboard for the post-season so you can track results here.

 

DISTRICT ONE

First Round – Thursday February 25th (Olathe HS)

FINAL:  #4 Nucla beat #5 Ouray 39-29

Semifinals – Friday February 28th (Olathe HS)

FINAL:  #1 Dove Creek beat #4 Nucla 68-48

FINAL:  #2 De Beque beat #3 North Park 56-42

Championship – Saturday February 29th (Olathe HS)

FINAL:  #1 Dove Creek beat #2 De Beque (Championship) 49-39

——————————————————————————-

DISTRICT TWO

Quarterfinals – Tuesday February 25th (Lamar Community Building)

#1 Kit Carson – Bye

FINAL:  #4 Eads beat #5 Granada 35-34

FINAL:  #3 Cheraw beat #6 Cheyenne Wells 31-17

#2McClave – BYE

Semifinals – Thursday February 27th (Lamar Community Building)

FINAL:  #4 Eads beat #1 Kit Carson 32-29

FINAL:  #2 McClave beat #3 Cheraw 48-37

Championship – Saturday February 29th (Lamar Community Building)

FINAL:  #2 McClave beat #4 Eads (Championship) 36-33

FINAL:  #1 Kit Carson beat #3 Cheraw (3rd) 59-31

——————————————————————————-

DISTRICT THREE

First Round – Tuesday February 25th (LCC Wellness Center)

FINAL:  #4 Kim/Branson beat #5 Walsh 38-33

Semifinals – Thursday February 27th (LCC Wellness Center)

FINAL:  #1 Springfield beat #4 Kim/Branson 50-29

FINAL:  #2 South Baca beat #3 Wiley 60-32

Championship – Friday February 28th (LCC Wellness Center)

FINAL:  #2 South Baca beat #1 Springfield (Championship) 49-39

FINAL:  #4 Kim/Branson beat #3 Wiley (3rd) 45-33

——————————————————————————-

DISTRICT FOUR

Quarterfinals – Tuesday February 25th (Northeastern Junior College)

FINAL::  #1 Briggsdale beat #8 Peetz 80-16

FINAL:  #4 Merino beat #5 Prairie 49-30

FINAL:  #2 Fleming beat #7 Caliche 56-22

FINAL:  #3 Longmont Christian beat #6 Weldon Valley 49-32

Semifinals – Thursday February 27th (Northeastern Junior College)

FINAL:  #1 Briggsdale beat #4 Merino 48-39

FINAL:  #2 Fleming beat #3 Longmont Christian 53-35

Championship – Saturday February 29th (Northeastern Junior College)

FINAL:  #1 Briggsdale beat #2 Fleming (Championship) 61-54

FINAL:  #4 Merino beat #3 Longmont Christian (3rd) 53-41


DISTRICT FIVE

Quarterfinals – Tuesday February 25th (Lone Star & Idalia HS)

FINAL:  #1 Lone Star beat #8 Otis 42-22

FINAL:  #4 Stratton/Liberty beat #5 Flagler/Hi Plains 48-27

FINAL:  #2 Idalia beat #7 Bethune 44-27

FINAL:  #3 Haxtun beat #6 Arickaree/Woodlin 54-27

Semifinals – Friday February 28th (Wray HS)

FINAL:  #1 Lone Star beat #4 Stratton/Liberty 49-42

FINAL:  #3 Haxtun beat #2 Idalia 34-33

Championship – Saturday February 29th (Wray HS)

FINAL:  #1 Lone Star beat #3 Haxtun (Championship) 27-25

FINAL:  #4 Stratton/Liberty beat #2 Idalia (3rd) 40-31

——————————————————————————-

DISTRICT SIX

Play-In Games – Saturday February 22nd (Higher seed hosts)

FINAL:  Sierra Grande beat Lake City 2-0 (forfeit)

FINAL:  Manzanola beat Creede 67-37

Quarterfinals – Tuesday February 25th (Higher seed hosts)

FINAL:  #1 Sangre De Cristo beat #8 Manzanola 73-12

FINAL:  #4 Antonito beat #5 La Veta 60-36

FINAL:  #2 Cotopaxi beat #7 Sierra Grande 63-29

FINAL:  #3 Moffat beat #6 Centennial 58-53

Semifinals – Friday February 28th (Del Norte HS)

FINAL:  #1 Sangre De Cristo beat #4 Antonito 52-20

FINAL:  #2 Cotopaxi beat #3 Moffat 52-32

Championship – Saturday February 29th (Del Norte HS)

FINAL:  #1 Sangre De Cristo beat #2 Cotopaxi (Championship) 39-14

——————————————————————————-

DISTRICT SEVEN

First Round – Monday February 24th (Higher seed hosts)

FINAL:  #4 Evangelical Christian beat #9 Cripple Creek Victor 51-15

FINAL:  #5 Edison beat #8 Hanover

FINAL:  #3 Kiowa beat #10 Colorado D&B

FINAL:  #6 Deer Trail beat #7 Pikes Peak Christian 51-29

Second Round – Tuesday February 25th (Higher seed hosts)

FINAL:  #5 Edison beat #4 Evangelical Christian 50-26

FINAL:  #3 Kiowa beat #6 Deer Trail 55-25

Semifinals – Friday February 28th (Colorado Springs City Auditorium)

FINAL:  #1 Genoa Hugo beat #5 Edison 45-24

FINAL:  #3 Kiowa beat #2 Elbert 37-29

Championship – Saturday February 29th (Colorado Springs City Auditorium)

FINAL:  #1 Genoa Hugo beat #3 Kiowa (Championship) 47-21

FINAL:  #2 Elbert beat #5 Edison (3rd) 36-32

——————————————————————————-

DISTRICT EIGHT

Quarterfinals – Saturday February 22nd (Higher seed hosts)

#1 Flatirons Academy – BYE

FINAL:  #5 Front Range Baptist beat #4 Belleview Christian 44-39

FINAL:  #3 Mile High Academy beat #6 Beth Eden 59-32

FINAL:  #2 Shining Mountain beat #7 Denver Academy of Torah 77-9

Semifinals – Tuesday February 25th (Higher seed hosts)

FINAL:  #1 Flatirons Academy beat #5 Front Range Baptist 37-30

FINAL:  #2 Shining Mountain beat #3 Mile High Academy 50-26

Championship Round – Saturday February 29th (Northglenn HS)

FINAL:  #1 Flatirons Academy beat #2 Shining Mountain (Championship) 52-46

FINAL:  #5 Front Range Baptist beat #3 Mile High Academy (3rd) 43-37

 


Kevin Shaffer

Kevin Shaffer

Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

1 Trackback / Pingback

  1. District 5 moves to WHS – Yuma Pioneer

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*