1A REGIONAL PROJECTIONS (BOYS)

Now that we have the official seeds and pairings for the eight district tournaments, we can again start looking ahead to regional tournament play in Class 1A boys.  The top two seeds advance from Districts 1 and 7 while the remaining six brackets each sending their top three teams to regionals.

For our latest scenario, we are simply projecting regional brackets on if the top seeds from each district advance.  It likely won’t happen as upsets occur in almost every round every year but for this purpose, we’ll draw the district results if higher seeds win all the games.

In that case, Region 1 is in this order as the top two teams from Districts 1 and 7 simply cross bracket with winners advancing to the state tournament.

REGION 1

  • De Beque vs Genoa Hugo
  • Evangelical Christian vs Ouray

 

For Region Two, RPI will be used to seed the bracket with teams possibly moved around to avoid district or league pairings in the opening round.  Our bracket is laid out based on RPI from February 18th but that too will change through the week.  The top three seeds earn first round byes and play winners from day one in the regional finals.  Three winners from Saturday advance to state.

REGION 2

RPI Standings

  1. Cornerstone Christian
  2. Mile High Academy
  3. Front Range Baptist
  4. Peetz
  5. Arickaree/Woodlin
  6. Haxtun
  7. Briggsdale
  8. Prairie
  9. Otis

Pairings

  • #6 Haxtun vs #7 Briggsdale – winner plays #1 Cornerstone Christian
  • #5 Arickaree/Woodlin vs #8 Prairie – winner plays #2 Mile High Academy
  • #4 Peetz vs #9 Otis – winner plays #3 Front Range Baptist

 

Seeding in Region 3 is different as the setup prevents more than one team from any district being placed in a single pod.  So each three team group will include one team from District 2, another from District 3 and a third from District 6.  This design avoids any district rematches in the regional round.  District champs are also guaranteed a first-round bye.  Those teams are first seeded in order by RPI and placed in the bracket.

Then the second place teams are ranked in order by RPI and are placed in the bracket.  The lowest seeded runner-up is placed in the bracket with the highest ranked champ not from the same district.  Then the third place teams are easily paced to avoid teams from the same district in the same pod.

REGION 3

Champions (RPI)

  1. Sangre De Cristo
  2. Walsh
  3. Cheraw

Runner-up teams (RPI)

  1. McClave
  2. Kim/Branson
  3. Creede

Third place teams

  1. Springfield
  2. Kit Carson
  3. Sierra Grande

Pairings

  • Pod A:  Kim/Branson vs Kit Carson – winner plays #1 Sangre De Cristo
  • Pod B:  McClave vs Sierra Grande – winner plays #2 Walsh
  • Pod C:  Creede vs Springfield – winner plays #3 Cheraw

Notes:  Sangre De Cristo is placed first in the bracket followed by Walsh and then Cheraw.  Creede is the lowest ranked second place team but cannot be placed in the same pod as Sangre De Cristo as they’re from the same district.  So, Kim/Branson is the lowest seeded runner-up not in the same district with Sangre De Cristo and is placed in Pod A.  Creede is then the lowest remaining second place team but cannot be placed with Walsh because that would pair up McClave with Cheraw (both from District 3).  As a result, McClave is placed with Walsh and then Creede is in the same pod with Cheraw.  Third place teams are then filled out to avoid district rematches.


Kevin Shaffer

Kevin Shaffer

Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*