2A/3A INDIVIDUAL WRESTLING RANKINGS – DEC 8TH

Wrestling Rankings

Because of kids changing weights early in the season, there is quite a bit of movement in the latest 2A/3A individual rankings by ON THE MAT.  We list the top four in each weight class but Tim often ranks 15-20 deep throughout each classification.  To see the full rankings, please subscribe to his weekly rankings.  You can email him directly at tim@onthematrankings.com.

 

Valley Electric

CLASS 2A

106 LBS    
1. Landen Mayberry Hotchkiss
2. Cole Rockwell Wray
3. Mark Barkdoll Wiggins
4. DJ Van Matre John Mall
     
113 LBS    
1. Logan Lewis Highland
2. Cade Rockwell Wray
3. Ryan Imhoff Cedaredge
4. Michael Atencio Rye
     
120 LBS    
1. Sergio Campos Hotchkiss
2. Chris McKenna John Mall
3. Chris Gamboa Burlington
4. Austin Crum Holly
     
126 LBS    
1. Brendan Nordyke Holly
2. Sean Dale Cedaredge
3. Kolton Dickinson Sedgwick County/Fleming
4. Adam Nolte Swink
     
132 LBS    
1. Alex McCracken Cedaredge
2. Santino Mendoza Rocky Ford
3. Seth Dorrenbacher Akron
4. Tyler Collins Wray
     
138 LBS    
1. Sackett Chesnik Paonia
2. Wesley Van Matre John Mall
3. Brett Benavides Del Norte
4. Tannen Kennedy Meeker
     
145 LBS    
1. Cody Jacobsen Burlington
2. Carlos Romo Rocky Ford
3. Remington Canfield Merino
4. Woody Aguilar Limon
     
152 LBS    
1. Kobryn Mann Sedgwick County/Fleming
2. Jared Bauer Crowley County
3. Dylan Palomino Fowler
4. Trystan Estrade John Mall
     
160 LBS    
1. Aiden Dabal Norwood
2. Jared Hulteen Cedaredge
3. Luke Manly Peyton
4. Cade Hillman Wray
     
170 LBS    
1. Jace Logan Soroco
2. Diego Reyes Rocky Ford
3. Trevor Randel County Line
4. Braden Witzel Burlington
     
182 LBS    
1. Keegan Bean Lyons
2. Jaden Miller Paonia
3. Carlos Tarin Wray
4. Will Gabriel Norwood
     
195 LBS    
1. Ken Cox McClave
2. Dillan Salter Del Norte
3. Dahlton McGee Fowler
4. Devin Curtis Hotchkiss
     
220 LBS    
1. Caleb Gaede Limon
2. Sky Carlson Soroco
3. Taj Van Der Linde Cedaredge
4. Kevin Chavez Hotchkiss
     
285 LBS    
1. Greg Garcia Rocky Ford
2. Casey Orange Mancos
3. Ben McCaffrey Ellicott
4. Jayce Bauer County Line

 

CLASS 3A

106 LBS    
1. Santana Hernandez Weld Central
2. James Cordova Sheridan
3. Toby Gavette Eaton
4. Zach Dooley Woodland Park
     
113 LBS    
1. Jacob Duran Fort Lupton
2. Elijah DeLaCerda Alamosa
3. Johnny Masopost Florence
4. Luke Morrissey Eagle Valley
     
120 LBS    
1. AJ Serna Grand Valley
2. Jimmy Ramirez Jefferson
3. Presiliano Maez Sheridan
4. Ethan Andrade Lamar
     
126 LBS    
1. Joe Chavez Alamosa
2. Anthony Quintana Buena Vista
3. Caleb Cox Brush
4. Isaiah Gamez La Junta
     
132 LBS    
1. Tyler Kenison Alamosa
2. Tyler Kenison Alamosa
3. Zander Condit Conifer
4. Jaylen Torrez Fort Lupton
     
138 LBS    
1. Nicholas Gallegos Jefferson
2. Austyn Binkly Berthoud
3. Colt Rohrig Rifle
4. Garrett Beebe Bayfield
     
145 LBS    
1. Brandon Damian Valley
2. Brandon Buhr Centauri
3. Lance Bryant Steamboat Springs
4. Ty Addington Florence
     
152 LBS    
1. Hunter Branson Holy Family
2. Cole Gray Woodland Park
3. Wyatt Thifault Weld Central
4. Jeff Gore Valley
     
160 LBS    
1. Jimmy Laconte Weld Central
2. Jaziah Whaley Valley
3. Wyatt Pfau Brush
4. Dalton Lucero Pagosa Springs
     
170 LBS    
1. Hayden Johnson Steamboat Springs
2. Mikinzie Klimper Moffat County
3. Braeson Lewis Eaton
4. Quentin Jiner Weld Central
     
182 LBS    
1. Josh Flanagan Valley
2. Nathan Johns Classical Academy
3. Faustin Lopez Sheridan
4. Elias Peroulis Moffat County
     
195 LBS    
1. Colton Eberhardt Lamar
2. Jake Sandau Eaton
3. Jacx Power Coal Ridge
4. Holt Brashears Salida
     
220 LBS    
1. Bart Gruenloh Lamar
2. Joseph Cockroft Platte Valley
3. Eli Smith Salida
4. Nolan Stretton Pagosa Springs
     
285 LBS    
1. Logan Church Delta
2. Emmanuel Munoz Alcala University
3. Bennie Chacon Centauri
4. Cedric Perea Monte Vista

 

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.