2A BOYS DISTRICT PAIRINGS (Updating)

Class 2A boys’ basketball district pairings are taking shape and we’ll post brackets and schedules as we receive them.  Information will be updated on a daily basis leading up to all the tournaments concluding by February 29th.  Bracket information can be sent to us through email to [email protected]

District 3 sends their top three qualifiers and District 5 sends five to the regional tournament.  All other brackets qualify their top four to the next round.  District champions earn the right to host regional tournaments and will be seeded one through eight based on RPI following the conclusion of district tournaments.  The remaining clubs are then seeded 9-32 with clubs slotted 24-32 possibly moved for travel purposes.

Colorado Preps is also activating it’s daily scoreboard for the post-season so you can track results here.

 

DISTRICT ONE

Quarterfinals – Tuesday February 25th (Higher seed hosts)

#1 Crested Butte – Bye

FINAL:  #5 Del Norte beat #4 Sargent 53-44

FINAL:  #3 Center beat #6 Custer County 67-56

FINAL:  #2 Sanford beat #7 South Park 80-33

Semifinals – Friday September 28th  (Alamosa HS)

FINAL: #1 Crested Butte beat #5 Del Norte 58=44

FINAL:  #2 Sanford beat #3 Center 50-29

Championship Round – Saturday February 29th (Alamosa HS)

FINAL:  #2 Sanford beat #1 Crested Butte (Championship) 38-31

FINAL:  #3 Center beat #5 Del Norte (3rd) 53-51

————————————————————————————————————

DISTRICT TWO

Quarterfinals – Tuesday February 25th (Higher seed hosts)

#1 Yuma – Bye

FINAL:  #4 Holyoke beat #5 Wiggins 53-45

#2 Sedgwick County – Bye

FINAL:  #3 Wray beat #6 Akron 77-37

Semifinals – Friday September 28th  (Northeastern Junior College)

FINAL:  #4 Holyoke beat #1 Yuma 32-39

FINAL:  #3 Wray beat #2 Sedgwick County 64-56

Championship Round – Saturday February 29th (Northeastern Junior College)

FINAL:  #3 Wray beat #4 Holyoke (Championship) 56-49

FINAL:  #1 Yuma beat #2 Sedgwick County (3rd) 38-25

————————————————————————————————————

DISTRICT THREE

First Round – Tuesday February 25th (Higher seed hosts)

FINAL:  #4 Ridgway beat #5 Dolores 59-52

Semifinals – Friday September 28th  (Montezuma Cortez HS)

FINAL:  #1 Mancos beat #4 Ridgway 65-25

FINAL:  #2 Ignacio beat #3 Telluride 57-46

Championship Round – Saturday February 29th (Montezuma Cortez HS)

FINAL:  #1 Mancos beat #2 Ignacio (Championship) 54-50

FINAL:  #3 Telluride beat #4 Ridgway (3rd) 70-51

————————————————————————————————————

DISTRICT FOUR

Pigtail – Monday February 24th (Higher seed hosts)

FINAL:  #8 Golden View Classical Academy beat #9 Denver Academy 61-53

FINAL:  #7 Front Range Christian beat #10 Platte Canyon 69-46

Quarterfinals – Tuesday February 25th (higher seed hosts)

FINAL:  #1 Denver Christian beat #8 Golden View Classical Academy 64-29

FINAL:  #5 Clear Creek beat #4 Byers 57-52 (OT)

FINAL:  #3 Burlington beat #6 Lotus School 52-46

FINAL:  #2 Limon beat #7 Front Range Christian 59-24

Semifinals – Thursday February 27th (Vista Peak HS)

FINAL:  #1 Denver Christian beat #5 Clear Creek 53-47

FINAL:  #2 Limon beat #3 Burlington 70-45

Championship Round – Saturday February 29th (Vista Peak HS)

FINAL:  #2 Limon beat #1 Denver Christian (Championship) 49-34

FINAL:  #3 Burlington beat #5 Clear Creek (3rd) 58-53 (OT)

————————————————————————————————————

DISTRICT FIVE

Pigtail – Monday February 24th (Higher seed hosts)

FINAL:  #8 Rangely beat #9 Hotchkiss 60-47

FINAL:  #7 Soroco beat #10 Caprock Academy 47-44

FINAL:  #6 West Grand beat #11 Hayden 48-43

Quarterfinals – Tuesday February 25th (Higher seed hosts)

FINAL:  #1 Vail Christian beat #8 Rangely 72-57

FINAL:  #5 Vail Mountain beat #4 Paonia 42-37

FINAL:  #2 Meeker beat #7 Soroco 77-39

FINAL:  #3 Plateau Valley beat #6 West Grand 51-40

Consolation Semifinals – Thursday February 27th (DeBeque HS)

FINAL:  #4 Paonia beat #8 Rangely 43-38

FINAL:  #6 West Grand beat #7 Soroco 55-45

Semifinals – Friday February 28th (DeBeque HS)

FINAL:  #5 Vail Mountain beat #1 Vail Christian 53-47

FINAL:  #2 Meeker beat #3 Plateau Valley 57-56

Championship Round – Saturday February 29th (DeBeque HS)

FINAL:  #5 Vail Mountain beat #2 Meeker (Championship) 64-59

FINAL:  #1 Vail Christian beat #3 Plateau Valley (3rd) 60-44

FINAL:  #6 West Grand beat #4 Paonia (5th) 36-31

————————————————————————————————————

DISTRICT SIX

Pigtail Round – Friday February 21st (Team listed first hosts)

FINAL:  Rye beat Las Animas 57-43

Quarterfinals – Monday February 24th (Team listed first hosts)

FINAL:  Holly beat Rye 46-34

FINAL:  Hoehne beat Rocky Ford 53-48

FINAL:  Crowley County beat Swallows Charter 55-51

FINAL:  Fowler beat Swink 72-33

Semifinals – Thursday February 27th (La Junta HS)

FINAL:  Holly beat Hoehne 70-40

FINAL:  Fowler beat Crowley County 62-47

Championship Round – Friday February 28th (La Junta HS)

FINAL:  Fowler beat Holly  (Championship) 58-46

FINAL:  Crowley County beat Hoehne (3rd) 62-60 (OT)

————————————————————————————————————

DISTRICT SEVEN

Pigtail – Monday February 24th (Higher seed hosts)

FINAL:  Twin Peaks Charter beat Loveland Classical 51-49

Quarterfinals – Tuesday February 25th (Higher seed hosts)

FINAL:  #1 Highland beat #8 Twin Peaks Charter 113-17

FINAL:  #4 Dayspring Christian beat #5 Lyons 59-47

FINAL:  #3 Heritage Christian beat #6 Union Colony Prep 87-79

FINAL:  #2 Dawson beat #7 Gilpin County 89-33

Semifinals – Friday February 28th (Frederick HS)

FINAL:  #1 Highland beat #4 Dayspring Christian 68-35

FINAL:  #3 Heritage Christian beat #2 Dawson 85-68

Championship Round – Saturday February 29th (Frederick HS)

FINAL:  #1 Highland beat #3 Heritage Christian (Championship) 90-67

FINAL:  #2 Dawson beat #4 Dayspring Christian (3rd) 60-54

————————————————————————————————————

DISTRICT EIGHT

Quarterfinals – Wednesday February 26th (Higher seed hosts)

6:00pm:  #1 Dolores Huerta vs #8 Miami-Yoder 103-39

FINAL:  #4 Calhan beat #5 Simla 49-48

FINAL:  #3 Thomas MacLaren beat #6 Colorado Springs School 64-37

FINAL:  #2 Peyton beat #7 Fountain Valley 62-31

Semifinals – Friday September 28th  (Colorado Springs City Auditorium)

FINAL:  #1 Dolores Huerta beat #4 Calhan 73-48

FINAL:  #2 Peyton beat #3 Thomas MacLaren 43-30

Championship Round – Saturday February 29th (Colorado Springs City Auditorium)

FINAL:  #2 Peyton beat #1 Dolores Huerta (Championship) 55-40

FINAL:  #4 Calhan beat #3 Thomas MacLaren (3rd) 67-61


Kevin Shaffer

Kevin Shaffer

Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*