2A BOYS DISTRICT TOURNAMENTS

2A District Tournaments

Class 2A District tournament pairings are being released across the state and we’ll post the schedules as they become available.  You can send us your bracket by email to [email protected].  The top three teams from District 3 and the top five from District 5 advance to the regional tournament next week.  The remaining districts send their top four finishers into the next round.

Schedules will be updated daily with scores first posted in the BOYS BASKETBALL SCOREBOARD.

Final scores can be reported to Colorado Preps by text to 970.380.7737 or by the email listed above.

 

DISTRICT ONE

Quarterfinals – Tuesday February 20th (higher seed hosts)

FINAL:  #1 Del Norte beat #8 Custer County 75-43

FINAL:  #5 Center beat #4 South Park 63-62

FINAL:  #3 Sargent beat#6 Crested Butte 53-34

FINAL:  #2 Sanford beat #7 Cripple Creek 63-18

Semifinals – Thursday February 22nd (Monte Vista HS)

FINAL:  #1 Del Norte beat #5 Center 70-36

FINAL:  #2 Sanford beat #3 Sargent 50-45

Championship Round – Saturday February 24th (Adams State University)

FINAL:  #2 Sanford beat #1 Del Norte (Championship) 42-32

FINAL:  #3 Sargent beat #5 Center (3rd) 52-45

————————————————————————————————————

DISTRICT TWO

Quarterfinals – Tuesday February 20th (higher seed hosts)

FINAL:  #1 Yuma beat #8 Wiggins 64-18

FINAL:  #4 Akron beat #5 Merino 60-58 (OT)

FINAL:  #2 Sedgwick County beat #7 Wray 72-46

FINAL:  #6 Haxtun beat #3 Holyoke 49-38

Semifinals – Friday September 23rd (Northeastern Junior College)

FINAL:  #1 Yuma beat #4 Akron 65-43

FINAL:  #2 Sedgwick County beat #6 Haxtun 54-50

Championship Round – Saturday February 24th (Northeastern Junior College)

FINAL:  #1 Yuma beat #2 Sedgwick County (Championship) 44-39

FINAL:  #6 Haxtun beat #4 Akron (3rd) 52-46

————————————————————————————————————

DISTRICT THREE

Pigtails – Wednesday September 21st (higher seed hosts)

FINAL:  #3 Telluride beat #6 Norwood 65-30

FINAL:  #4 Ridgway beat #5 Dolores (exact final N/A)

Semifinals – Friday September 23rd (Montezuma Cortez HS)

FINAL:  #1 Ignacio beat #4 Ridgway 52-27

FINAL:  #2 Mancos beat #3 Telluride 68-58

Championship Round – Saturday February 24th (Montezuma Cortez HS)

FINAL:  #1 Ignacio beat #2 Mancos (Championship) 45-30

FINAL:  #3 Telluride beat #4 Ridgway (3rd) 55-32

————————————————————————————————————

DISTRICT FOUR

Pigtail – Monday February 19th (higher seed hosts)

FINAL:  Denver Academy beat Nederland 45-14

Quarterfinals – Tuesday February 20th (higher seed hosts)

#1 Byers – BYE

FINAL:  #4 Front Range Christian beat #5 Burlington 66-64

FINAL:  #3 Denver Christian beat #6 Denver Academy 65-27

#2 Limon – BYE

Semifinals – Thursday February 22nd (Vista Peak HS)

FINAL:  #1 Byers beat #4 Front Range Christian 61-45

FINAL:  #2 Limon beat #3 Denver Christian 49-31

Championship Round – Saturday February 24th (Vista Peak HS)

FINAL:  #1 Byers beat #2 Limon (Championship) 68-58

FINAL:  #3 Denver Christian beat #4 Front Range Christian (3rd) 65-51

————————————————————————————————————

DISTRICT FIVE

Pigtail – Monday February 19th (higher seed hosts)

FINAL:  #8 Vail Mountain beat #9 Soroco 60-48

FINAL:  #7 West Grand beat #10 Caprock Academy 63-29

FINAL:  #6 Plateau Valley beat #11 Hayden 65-32

Quarterfinals – Wednesday February 21st (higher seed hosts)

FINAL:  #1 Rangely beat #8 Vail Mountain 62-34

FINAL:  #5 Hotchkiss beat #4 Paonia 68-63

FINAL:  #2 Meeker beat #7 West Grand 58-39

FINAL:  #3 Vail Christian beat #6 Plateau Valley 59-47

Consolation Semifinals – Thursday February 22nd (DeBeque HS)

FINAL:  #4 Paonia beat #8 Vail Mountain 61-43

FINAL:  #6 Plateau Valley beat #7 West Grand 52-40

Semifinals – Friday February 23rd (DeBeque HS)

FINAL:  #5 Hotchkiss beat #1 Rangely 59-46

FINAL:  #2 Meeker beat #3 Vail Christian 62-51

Championship Round – Saturday February 24th (DeBeque HS)

FINAL:  #2 Meeker beat #5 Hotchkiss (Championship) 60-55

FINAL:  #3 Vail Christian beat #1 Rangely (3rd) 68-65 (OT)

FINAL:  #4 Paonia beat #6 Plateau Valley (5th) 66-63 (OT)

————————————————————————————————————

DISTRICT SIX

Pigtail Round – Thursday February 15th (higher seed hosts)

FINAL:  #8 Las Animas beat #5 John Mall 68-52

FINAL:  #7 Swink beat #6 Hoehne 71-66

Quarterfinals – Monday February 19th (higher seed hosts)

#1 Crowley County – Bye

FINAL:  #4 Swallows Charter beat #8 Las Animas 58-47

FINAL:  #3 Rocky Ford beat #7 Swink 48-44

#2 Fowler – BYE

Semifinals – Thursday February 22nd (Otero Community College – La Junta)

FINAL:  #1 Crowley County beat #4 Swallows Charter 60-22

FINAL:  #2 Fowler beat #3 Rocky Ford 54-37

Championship Round – Friday February 23rd (Otero Community College – La Junta)

FINAL:  #1 Crowley County beat #2 Fowler (Championship) 61-37

FINAL: #4 Swallows Charter beat #3 Rocky Ford (3rd) 50-49 (OT)

————————————————————————————————————

DISTRICT SEVEN

Pigtail Round – Monday February 19th (higher seed hosts)

FINAL:  #8 Twin Peaks Charter beat #5 Dayspring Christian 53-48

FINAL:  #6 Gilpin County beat #7 Lyons 64-53

Quarterfinals – Wednesday February 21st (higher seed hosts)

#1 Highland – BYE

FINAL:  #4 Dawson beat #8 Twin Peaks Charter 63-45

FINAL:  #3 Clear Creek beat #6 Gilpin County 56-42

#2 Union Colony Prep – BYE

Semifinals – Friday February 23rd (Frederick HS)

FINAL:  #1 Highland beat #4 Dawson 75-55

FINAL:  #3 Clear Creek beat #2 Union Colony Prep 81-67

Championship Round – Saturday February 24th (Frederick HS)

FINAL: #1 Highland beat #3 Clear Creek (Championship) 77-69

FINAL: #4 Dawson beat #2 Union Colony Prep (3rd) 67-54

————————————————————————————————————

DISTRICT EIGHT

Pigtail Round – Monday February 19th (higher seed hosts)

FINAL:  #8 Miami Yoder beat #9 Colorado Springs School 66-27

Quarterfinals – Wednesday February 21st (higher seed hosts)

FINAL:  #1 Calhan beat #8 Miami Yoder 92-74

FINAL:  #4 Ellicott beat #5 Dolores Huerta 58-44

FINAL:  #3 Evangelical Christian beat #6 Peyton 60-44

FINAL:  #2 Simla beat #7 Fountain Valley 63-23

Semifinals – Friday February 23rd (Colorado Springs Auditorium)

FINAL:  #4 Ellicott beat #1 Calhan 69-61

FINAL:  #3 Evangelical Christian beat #2 Simla 51-45

Championship Round – Saturday February 24th (Colorado Springs Auditorium)

FINAL: #4 Ellicott beat #3 Evangelical Christian (Championship) 54-41

FINAL: #2 Simla beat #1 Calhan (3rd) 62-54

 

 

>
Kevin Shaffer
About Kevin Shaffer 739 Articles
Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*