2A GIRLS DISTRICT PAIRINGS (Updating)

Class 2A girls’ basketball district pairings are taking shape and we’ll post brackets and schedules as we receive them.  Information will be updated on a daily basis leading up to all the tournaments concluding by February 29th.  Bracket information can be sent to us through email to [email protected]

District 3 sends their top three qualifiers and District 5 sends five to the regional tournament.  All other brackets qualify their top four to the next round.  District champions earn the right to host regional tournaments and will be seeded one through eight based on RPI following the conclusion of district tournaments.  The remaining clubs are then seeded 9-32 with clubs slotted 24-32 possibly moved for travel purposes.

Colorado Preps is also activating it’s daily scoreboard for the post-season so you can track results here.

 

 

DISTRICT ONE

Quarterfinals – Tuesday February 25th (Higher seed hosts)

#1 Del Norte – Bye

FINAL:  #4 Center beat #5 Custer County 43-39

FINAL:  #3 Sargent beat #6 South Park 50-21

#2 Sanford – Bye

Semifinals – Friday September 28th  (Alamosa HS)

FINAL:  #1 Del Norte beat #4 Center 57-11

FINAL:  #2 Sanford beat #3 Sargent 54-11

Championship Round – Saturday February 29th (Alamosa HS)

FINAL:  #1 Del Norte beat #2 Sanford (Championship) 45-41

FINAL:  #4 Center beat #3 Sargent (3rd) 23-22

————————————————————————————————————

DISTRICT TWO

Quarterfinals – Tuesday February 25th (Higher seed hosts)

#1 Holyoke – Bye

FINAL:  #4 Wray beat #5 Wiggins 60-23

#2 Yuma – Bye

FINAL:  #3 Sedgwick County beat #6 Akron 47-34

Semifinals – Friday September 28th  (Northeastern Junior College)

FINAL:  #1 Holyoke beat #4 Wray 41-38

FINAL:  #2 Yuma beat #3 Sedgwick County 51-43

Championship Round – Saturday February 29th (Northeastern Junior College)

FINAL:  #1 Holyoke beat #2 Yuma (Championship) 32-22

FINAL:  #4 Wray beat #3 Sedgwick County (3rd) 56-45

————————————————————————————————————

DISTRICT THREE

First Round – Tuesday February 25th (Higher seed hosts)

FINAL:  #5 Mancos beat #4 Ridgway 26-24

Semifinals – Friday September 28th  (Montezuma Cortez HS)

FINAL:  #1 Ignacio beat #5 Mancos 44-22

FINAL:  #2 Telluride beat #3 Dolores 18-13

Championship Round – Saturday February 29th (Montezuma Cortez HS)

FINAL:  #1 Ignacio beat #2 Telluride (Championship) 71-2

FINAL:  #5 Mancos beat #3 Dolores (3rd) 43-26

————————————————————————————————————

DISTRICT FOUR

Pigtail – Monday February 24th (Higher seed hosts)

FINAL:  #8 Front Range Christian beat #9 Nederland 49-21

FINAL:  #7 Platte Canyon beat #10 Golden View Classical Academy 50-14

Quarterfinals – Wednesday February 26th (higher seed hosts)

FINAL:  #1 Limon beat #8 Front Range Christian 64-21

FINAL:  #5 Byers beat #4 Burlington 51-35

FINAL:  #3 Lotus School beat #6 Clear Creek 46-25

FINAL:  #2 Denver Christian beat #7 Platte Canyon 40-18

Semifinals – Thursday February 27th (Vista Peak HS)

FINAL:  #1 Limon beat #5 Byers 66-24

FINAL:  #2 Denver Christian beat #3 Lotus School 36-23

Championship Round – Saturday February 29th (Vista Peak HS)

FINAL:  #1 Limon beat #2 Denver Christian (Championship) 49-28

FINAL:  #5 Byers beat #3 Lotus School (3rd) 34-19

————————————————————————————————————

DISTRICT FIVE

Pigtail – Monday February 24th (Higher seed hosts)

FINAL:  #7 Paonia beat #10 Caprock Academy 48-6

FINAL:  #8 West Grand beat #9 Vail Christian 44-38

Quarterfinals – Tuesday February 25th (Higher seed hosts)

FINAL:  #1 Meeker beat #8 West Grand 62-35

FINAL:  #4 Hayden beat #5 Plateau Valley 55-32

FINAL:  #2 Hotchkiss beat #7 Paonia 49-37

FINAL:  #3 Soroco beat #6 Rangely 55-45

Consolation Semifinals – Thursday February 27th (DeBeque HS)

FINAL:  #8 West Grand beat #5 Plateau Valley 56-47 (OT)

FINAL:  #7 Paonia beat #6 Rangely 34-29

Semifinals – Friday February 28th (DeBeque HS)

FINAL:  #1 Meeker beat #4 Hayden 53-36

FINAL:  #2 Hotchkiss beat #3 Soroco 37-30

Championship Round – Saturday February 29th (DeBeque HS)

FINAL:  #1 Meeker beat #2 Hotchkiss (Championship) 53-36

FINAL:  #3 Soroco beat #4 Hayden (3rd) 44-29

FINAL:  #8 West Grand beat #7 Paonia (5th) 30-23

————————————————————————————————————

DISTRICT SIX

Pigtail Round – Thursday Feb. 20th / Friday Feb. 21st (Team listed first hosts)

FINAL:  Las Animas beat Swallows Charter 39-29

FINAL:  Crowley County beat John Mall 42-21

Quarterfinals – Tuesday February 25th (Team listed first hosts)

FINAL:  Rocky Ford beat Las Animas 51-26

FINAL:  Holly beat Hoehne 47-38

FINAL:  Swink beat Fowler 36-21

FINAL:  Rye beat Crowley County 47-26

Semifinals – Thursday February 27th (La Junta HS)

FINAL:  Rocky Ford beat Holly 37-31

FINAL:  Rye beat Swink 38-33

Championship Round – Friday February 28th (La Junta HS)

FINAL:  Rye beat Rocky Ford (Championship) 42-29

FINAL:  Holly beat Swink (3rd) 34-32

————————————————————————————————————

DISTRICT SEVEN

Pigtail – Monday February 24th (Higher seed hosts)

FINAL:  #8 Lyons beat #9 Twin Peaks Charter 44-25

Quarterfinals – Tuesday February 25th (Higher seed hosts)

FINAL:  #1 Heritage Christian beat #8 Lyons 53-28

FINAL:  #5 Loveland Classical beat #4 Union Colony Prep 44-40

FINAL:  #3 Gilpin County beat #6 Highland 46-31

FINAL:  #2 Dawson beat #7 Dayspring Christian 59-38

Semifinals – Friday February 28th (Frederick HS)

FINAL:  #1 Heritage Christian beat #5 Loveland Classical 67-18

FINAL:  #2 Dawson beat #3 Gilpin County 45-28

Championship Round – Saturday February 29th (Frederick HS)

FINAL:  #1 Heritage Christian beat #2 Dawson (Championship) 47-40

FINAL:  #3 Gilpin County beat #5 Loveland Classical (3rd) 61-29

————————————————————————————————————

DISTRICT EIGHT

Quarterfinals – Tuesday February 25th (Higher seed hosts)

FINAL:  #1 Simla beat #8 Miami Yoder 61-6

FINAL:  #4 Calhan beat #5 Dolores Huerta 49-36

FINAL:  #3 Peyton beat #6 Thomas MacLaren 65-18

FINAL:  #2 Colorado Springs School beat #7 Fountain Valley 54-18

Semifinals – Friday September 28th  (Colorado Springs City Auditorium)

FINAL:  #1 Simla beat #4 Calhan 53-28

FINAL:  #2 Colorado Springs School beat #3 Peyton 42-41

Championship Round – Saturday February 29th (Colorado Springs City Auditorium)

FINAL:  #1 Simla beat #2 Colorado Springs School (Championship) 43-31

FINAL:  #3 Peyton vs #4 Calhan (3rd) 64-43

 


Kevin Shaffer

Kevin Shaffer

Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*