2A REGIONAL WRESTLING BREAKDOWN

Regional Wrestling

Regional wrestling tournaments are on tap this week and Tim Yount and others with ON THE MAT has provided a list of ranked wrestlers and where they’re headed this weekend.  We list by weight division at Class 2A regional tournaments below.
Four regional wrestling tournaments are on tap this Friday and Saturday with the top four wrestlers in each weight at each regional advance to the state tournament.  The state event is again set for the Pepsi Center February 15-17th.
Simply put, the Region One bracket is loaded.  Six of the 14 #1 ranked wrestlers in Colorado will compete there and the 220-pound division is the deepest of any bracket in any class.  The top five ranked wrestlers in the weight are in the region which means one will not make the state tournament.
The top three ranked wrestlers will compete in both 120 and 138-pound divisions.  Seven of the top 15 can be found at 132 and six of the top 15 will wrestler at both 170 and 195.
Four number one wrestlers are headed to the Region Two tournament, but otherwise there is not much depth there.  Four of the top 10 will compete at 106 and three of the top six square off at 195.
Despite having only one top ranked wrestler, the Region Three should be very competitive.  Three of the top six wrestlers are found at both 113 and 132.  Four of the top eight and six of the top 15 are found at 126-pounds.  Four of the top nine compete at 160 and five of the top eight are involved at 145.  At 170-pounds, five of the top 10 wrestlers will battle it out.
In Region Four, one top ranked wrestler is in the field.  The best brackets there appear to be 113 and 285.  At 113, numbers two and three are in the field and at 285, the first, second and fourth ranked wrestlers collide.  Two of the top five compete at both 126 and 160 and three of the top nine face off at 145.  The 170-pound class is void of a ranked wrestler and is the only bracket statewide in all four classes that does not include a competitor in the top 15.
Later this week, Colorado Preps will provide links to live results at each of the four regional tournaments in Class 5A.  The overall pairings include just a single #1 ranked wrestler (170).
 

REGION ONE

106
#2 Landen Mayberry — Hotchkiss
#8 Gage Bailey — Dove Creek
#11 Reagan Todd — Paonia
#15 Cameron Chavez – Dolores
113
#7 Adrian Nieto — Cedaredge
#9 Harley Workman — Norwood
#13 Robert Cochran — Hotchkiss
#15 Taylor Powell – Hayden
120
#1 Trey Geyer — Cedaredge
#2 Sergio Campos — Hotchkiss
#3 Jacob Pelloni — Meeker
#10 Austin Hackney – Dolores
126
#1 Sean Dale — Cedaredge
#7 Hunter Wilson — Norwood
#9 Presley Pene — Hotchkiss
#12 Zeb Elter – Paonia
132
#4 Alex McCracken — Cedaredge
#7 Tytus Coombs — Rangely
#8 Traycer Hall — Hotchkiss
#9 Tad Sickels — Nucla
#12 Caden Meilner — Paonia
#13 Jace Sinks — Norwood
#15 Waylan Fletcher — North Park
138
#1 Tannen Kennedy — Meekr
#2 Sackett Chesnik — Paonia
#3 Keenan Hayes — Hayden
#5 David Schippman — Cedaredge
#10 James Franklin – Norwood
145
#3 Clay Campbell — Paonia
#11 Dalton Ray — Soroco
#12 Breccen Morelli — Mancos
#13 Riley Wilson — Norwood
#14 Jake Planasky – Hayden
152
#4 Grey Neal — Paonia
#6 Colton Hoerr — Cedaredge
#8 Dustin Sanchez — Ignacio
#9 Jace Peebles – Hotchkiss
160
#1 Aiden Dabal — Norwood
#3 Jared Hulteen — Cedaredge
#7 Jesse Burns — Paonia
#10 James Amick – Meeker
170
#1 Jace Logan — Soroco
#4 Anthony Felice — Paonia
#7 Hunter Planasky — Hayden
#11 Drew Markley — Cedaredge
#12 Austin Overholt — Norwood
#15 David Schmittel – Dolores
182
#2 Jaden Miller — Paonia
#3 Will Gabriel — Nucla
#8 Toby Waddell — Cedaredge
#9 Cameron Fury – Mancos
195
#2 Devin Curtis — Hotchkiss
#7 Noah Schroeder — West Grand
#9 Ridge Williams — Meeker
#10 Anthony Miller — Paonia
#11 Pedro Madaleno — Cedaredge
#12 Kaleb Hargraves – Mancos
220
#1 Sky Carlson — Soroco
#2 Taj Van der Linde — Cedaredge
#3 Kevin Chavez — Hotchkiss
#4 Cyrus Malek Madani — Paonia
#5 Levi Peterson – Paonia
285
#2 Derek Sanchez — Cedaredge
#7 Nolan Egging – Hotchkiss
—————————————————————————————-

REGION TWO

106
#1 Seth McFall — Fowler
#6 Max Salazar — Sanford
#9 DJ Van Matre — John Mall
#10 Zack Ruiz – Rye
113
#1 Michael Atencio — Rye
#8 Jose Garcia — Dolores Huerta
#10 Travis Vialpando — John Mall
120
#9 Dalton Wommack — Custer County
#11 Alejandro Velasquez — Sierra Grande
#12 Cobie Black — Del Norte
126
#10 Colton Sims — Rye
#14 Richard Atencio — Sierra Grande
132
#1 Wesley Van Matre — John Mall
#2 Brett Benavides — Del Norte
138
#7 Anthony Aldretti — John Mall
#8 Joaquin Martinez — Dolores Huerta
#11 Ray Perez — Custer County
145
#10 Dylan Palomino – Fowler
152
#2 Trevor Randel — County Line
#5 Chantz Lange — Fowler
#10 Trystan Estrada — John Mall
160
#12 Nick Griego — John Mall
170
#6 Jamie Ibarra — County
#9 Preston Terrell — Del Norte
#13 Seth Damgaard — Fowler
#14 Ethan Maxwell – Sargent
182
#5 Tyson Martinez — Fowler
#7 Dawson Roesch — County Line
195
#1 Dahlton McGhee — Fowler
#4 Ken Cox — County Line
#6 Dilan Salter — Del Norte
220
#7 Dante Molina — Dolores Huerta
#9 Jayce Bauer — County Line
285
#5 Dylan Crump — John Mall
#6 Tyler Mullins – Fowler
—————————————————————————————-

Valley Electric

REGION THREE

106
#3 Cole Rockwell — Wray
#5 Marc Barkdoff — Wiggins
#12 Marco Martinez — Sedgwick County/Fleming
#13 Gavin Graham — Highland
#14 Brody Despard – Byers
113
#4 Logan Lewis — Highland
#5 Cade Rockwell — Wray
#6 Dakota Ferguson — Sedgwick County/Fleming
#11 Isaiah Martinez — Sedgwick County/Fleming
#14 Michael Gutierrez – Burlington
120
#5 Chris Gamboa — Burlington
#6 Dante Chirichango — Highland
#7 Matthew Frank — Merino
#13 Jake Dickson – Wray
126
#3 Junior Arambula — Wray
#4 Cael Croissant — Wiggins
#6 Blaze Brophy — Yuma
#8 Oran Huff — Lyons
#13 Jayden Castillo — Burlington
#15 Mike Wenholz — Gilpin County
132
#3 Gianni Trejo — Yuma
#5 Tyler Collins — Wray
#6 Hector Flores — Highland
#11 Seth Dorrenbacher – Akron
138
#4 Jesus Trejo – Holyoke
145
#2 Cody Jacobsen — Burlington
#4 Remington Canfield — Merino
#6 Woody Aguilar — Limon
#7 Justin Traxler — Akron
#8 Luis Chafino – Holyoke
152
#1 Kobryn Mann — Sedgwick County/Fleming
#3 Cade Hillman — Wray
#7 Josh Trujillo — Gilpin County
#11 Case Reiber — Burlington
#13 Dane Hines – Stratton
160
#4 Carson Reese — Akron
#6 Emmanuel Huerta — Wray
#8 Trent Elliott — Merino
#9 Wyatt Buccelli — Sedgwick County/Fleming
#11 Nathan Foos – Burlington
170
#2 Carlos Tarin — Wray
#3 Braden Witzel — Burlington
#5 Derrick Poss — Akron
#8 Fabian Lopez — Sedgwick County/Fleming
#10 Konner Mauck – Lyons
182
#1 Keegan Bean — Lyons
#4 Jayce Reser – Wray
195
#3 Karson Bean — Lyons
#8 Anthony Martinez – Holyoke
220
#6 Jose Molina – Wray
285
#8 Trent Gramm — Burlington
#9 Jeron Lippert – Wray
—————————————————————————————-

REGION FOUR

106
#4 Michael Maldonado — Rocky Ford
#7 Michael Romero – Swink
113
#2 Austin Crum — Holly
#3 Dillon Jaramillo — Rocky Ford
#12 Lane Wilfong – Peyton
120
#4 Joziah Maestas — Rocky Ford
#8 Cody Crum – Holly
126
#2 Brendyn Nordyke — Holly
#5 Santino Mendoza — Rocky Ford
#11 Matthew Mendoza – Swink
132
#10 Jade Cozart — Cheyenne Wells
#14 Dylan Miell — Rocky Ford
138
#6 Jaden Harris — Crowley County
#9 Ethan Burns — Holly
#12 Jackson Firebaugh – Peyton
145
#1 Carlos Romo — Rocky Ford
#5 JD Hart — Peyton
#9 Kaleb Fisher – Swink
152
#12 Jared Bauer — Crowley County
#14 Isaiah Garcia — Rocky Ford
#15 Michael Rode – Simla
160
#2 Diego Reyes — Rocky Ford
#5 Adam Schultz — Crowley County
170
None
182
#6 Jesse Tapia — Rocky Ford
195
#5 Dawson Worley — Cheyenne Wells
220
#8 Brayden Dillingham — Calhan
#10 Cade Sires — Baca County
#11 Simon Apodaca — Rocky Ford
285
#1 Greg Garcia — Rocky Ford
#3 Ben McCaffrey — Ellicott
#4 Justin Tucker — Swink
#10 Ethan Dustrude – Calhan
 
 
 
 

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.