2A VOLLEYBALL DISTRICT RESULTS

Teams continue to work through district tournament play in Class 2A volleyball.  Below are updated results from the entire week and updated schedules moving forward.

The top three teams from each district tournament advance to regionals in the following week.  Eight regional champions automatically quality for the state tournament in Denver on November 10th and 11th.  Once regional tournaments have concluded four additional wildcard teams will be selected for state based on RPI standings.  Teams must qualify for regionals to be eligible for a wildcard selection.

We will post final scores first inside the scoreboard   Just click on volleyball and then choose scoreboard   Once you click on the class of your choice the matches will be listed in order by district

 

DISTRICT ONE

FIRST ROUND:  Tuesday October 24th – Higher Seed Hosts

FINAL:  #1 Sargent beat #8 Cripple Creek 3-0

FINAL:  #2 Sanford beat #7 Center 3-0

FINAL:  #3 Del Norte beat #6 Crested Butte 3-0

FINAL:  #4 Custer County beat #5 South Park 3-0

CHAMPIONSHIP ROUND:  Saturday October 28th – Sanford High School

Matches Start at 10:00am

FINAL:  #3 Del Norte beat #2 Sanford 3-1

FINAL:  #1 Sargent beat #4 Custer County 3-1

FINAL:  #4 Custer County beat #2 Sanford 3-0

FINAL:  #1 Sargent beat #3 Del Norte 3-0

FINAL:  #3 Del Norte beat #4 Custer County 3-1

FINAL:  #1 Sargent beat #2 Sanford 3-0

  • REGIONAL QUALIFIERS:  Sargent #1, Del Norte #2, Custer County #3

———————————————————————————————————————————

DISTRICT TWO

FIRST ROUND – Tuesday October 24th – Holyoke HS – Winner advances to championship round

FINAL:  Holyoke beat Sedgwick County 3-0

FINAL:  Wray beat Sedgwick County 3-0

FINAL:  Wray beat Holyoke 3-2

FIRST ROUND – Tuesday October 24th – Merino HS – Winner advances to championship round

FINAL:  Merino beat Akron 3-0

FINAL:  Wiggins beat Akron 3-0

FINAL:  Wiggins beat Merino 3-2

CHAMPIONSHIP ROUND:  Thursday October 26th – Yuma HS

Semifinals – Matches start at 3:00pm

FINAL:  #1 Yuma beat Wray 3-0

FINAL:  #3 Wiggins beat #2 Haxtun 3-0

FINAL:  #2 Haxtun beat #4 Wray 3-0 (3rd Place)

FINAL:  #1 Yuma beat #3 Wiggins 3-0 (Championship)

  • REGIONAL QUALIFIERS:  Yuma #1, Wiggins #2, Haxtun #3

————————————————————————————————————————————

DISTRICT THREE

PIGTAILS:  Thursday October 26th – Higher Seed Hosts

FINAL:  #3 Telluride beat #6 Norwood 3-0

FINAL:  #4 Ignacio beat #5 Mancos 3-1

CHAMPIONSHIP ROUND:  Saturday October 28th – Dolores HS

FINAL:  #1 Dolores beat #4 Ignacio 3-0

FINAL:  #2 Ridgway beat #3 Telluride 3-2

FINAL:  #1 Dolores beat #3 Telluride 3-2

FINAL:  #2 Ridgway beat #4 Ignacio 3-2

FINAL:  #1 Dolores beat #2 Ridgway 3-0

FINAL:  #3 Telluride beat #4 Ignacio 3-0

  • REGIONAL QUALIFIERS:  Dolores #1, Ridgway #2, Telluride #3

————————————————————————————————————————————

DISTRICT FOUR

FIRST ROUND:  Tuesday October 24th – Higher Seed Hosts

#1 Denver Christian – BYE

FINAL:  #2 Limon beat #7 Lotus School 3-0

FINAL:  #3 Burlington beat #6 Front Range Christian 3-0

FINAL:  #4 Byers beat #5 Nederland 3-0

CHAMPIONSHIP ROUND:  Saturday October 28th – Vista Peak High School

FINAL:  #1 Denver Christian beat #4 Byers 3-0

FINAL:  #2 Limon beat #3 Burlington 3-1

FINAL:  :  #1 Denver Christian beat #3 Burlington 3-1

FINAL:  #2 Limon beat #4 Byers 3-1

FINAL:  #1 Denver Christian beat #2 Limon 3-0

FINAL:  #3 Burlington beat #4 Byers 3-0

  • REGIONAL QUALIFIERS:  Denver Christian #1, Limon #2, Burlington #3

————————————————————————————————————————————

DISTRICT FIVE

PIGTAILS:  Tuesday October 24th – Host Sites

FINAL:  #8 Soroco beat #11 Vail Christian 3-0

FINAL:  #9 Hayden beat #10 Caprock Academy 3-0

POOL PLAY:  Friday October 27th – Grand Valley High School

POOL A

FINAL:  #1 Rangely beat #9 Hayden 3-0

FINAL:  #6 Hotchkiss beat #9 Hayden 3-1

FINAL:  #1 Rangely beat #6 Hotchkiss 3-0

POOL B

FINAL:  #2 Meeker beat Soroco 3-0

FINAL:  #5 West Grand beat Soroco 3-0

FINAL:  #2 Meeker beat #5 West Grand 3-1

POOL C

FINAL:  #3 Vail Mountain beat #7 Plateau Valley 3-0

FINAL:  #4 Paonia beat #7 Plateau Valley 3-1

FINAL:  #4 Paonia beat #3 Vail Mountain 3-0

CHAMPIONSHIP ROUND:  Saturday October 28th – Grand Valley High School

Winners from Pool Play for seeding purposes

FINAL:  Rangely beat Paonia 3-0

FINAL:  Meeker beat Paonia 3-0

FINAL:  Meeker beat Rangely 3-1

  • REGIONAL QUALIFIERS:  Meeker #1, Rangely #2, Paonia #3

————————————————————————————————————————————

DISTRICT SIX

FIRST ROUND:  Tuesday October 24th – Host Sites

FINAL:  #5 Rocky Ford beat #8 Swallows Charter 3-0

FINAL:  #6 Las Animas beat #7 Crowley County 3-2

SECOND ROUND:  Thursday October 26th – Host Sites

FINAL:  #3 Fowler beat #6 Las Animas 3-0

FINAL:  #4 John Mall beat #5 Rocky Ford 3-0

CHAMPIONSHIP ROUND:  Saturday October 28th – Hoehne HS

FINAL:  #3 Fowler beat #2 Swink 3-1

FINAL:  #1 Hoehne beat #4 John Mall 3-0

FINAL:  #2 Swink beat #4 John Mall 3-2 (Game 5:  17-15)

FINAL:  #3 Fowler beat #1 Hoehne 3-2

FINAL:  #3 Fowler beat #4 John Mall 2-1 (Match 3 sets because Fowler had clinched title)

3:15pm:  #1 Hoehne vs #2 Swink

  • REGIONAL QUALIFIERS:  Fowler #1, Hoehne #2, Swink #3

————————————————————————————————————————————

DISTRICT SEVEN

FIRST ROUND:  Tuesday October 24th  – Host Sites

FINAL:  #1 Lyons beat #8 Twin Peaks Charter 3-0

FINAL:  #2 Union Colony beat #7 Gilpin County 3-1

FINAL:  #3 Dayspring Christian beat #6 Clear Creek 3-0

FINAL:  #4 Dawson beat #5 Highland 3-0

CHAMPIONSHIP ROUND:  Friday October 27th – Dawson HS

FINAL:  #3 Dayspring Christian beat #2 Union Colony 3-0

FINAL:  #1 Lyons beat #4 Dawson 3-0

FINAL:  #4 Dawson beat #2 Union Colony 3-2

FINAL:  #1 Lyons beat #3 Dayspring Christian 3-0

FINAL:  #3 Dayspring Christian beat #4 Dawson 3-0

FINAL:  #1 Lyons beat #2 Union Colony 2-0

  • REGIONAL QUALIFIERS:  Lyons #1, Dayspring Christian #2, Dawson #3

————————————————————————————————————————————

DISTRICT EIGHT

PIGTAIL:  Tuesday October 24th – Host Sites

FINAL:  #8 Dolores Huerta beat #9 Miami Yoder 3-0

FIRST ROUND:  Thursday October 26th – Host Sites

FINAL:  #1 Simla beat #8 Dolores Huerta 3-0

FINAL:  #2 Colorado Springs School beat #7 Peyton 3-0

FINAL:  #3 Calhan beat #6 Fountain Valley 3-0

FINAL:  #4 Ellicott beat #5 Evangelical Christian 3-1

CHAMPIONSHIP ROUND:  Saturday October 28th – Simla HS

Four winners from Tuesday

FINAL:  #3 Calhan beat #2 Colorado Springs School 3-2

FINAL:  #1 Simla beat #4 Ellicott 3-0

FINAL:  #2 Colorado Springs School beat #4 Ellicott 3-2

FINAL:  #1 Simla beat #3 Calhan 3-0

FINAL:  #3 Calhan beat #4 Ellicott 3-0

FINAL:  #1 Simla beat #2 Colorado Springs School 3-0

  • REGIONAL QUALIFIERS:  Simla #1, Calhan #2, Colorado Springs School #3

 

>
Kevin Shaffer
About Kevin Shaffer 849 Articles
Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*