CLASS 4A/5A WRESTLING RANKINGS

Wrestling Rankings

Tim Yount with ON THE MAT has published another set of weekly wrestling rankings and below is the top 10 teams and top four individuals in both Classes 4A and 5A.  You can see more in-depth information and deeper rankings by subscribing to the ON THE MAT weekly newsletter.  Email him at tim@onthematrankings.com.
Valley Electric

CLASS 4A TEAM RANKINGS

  1. Pueblo County
  2. Pueblo East
  3. Windsor
  4. Greeley Central
  5. Mesa Ridge
  6. Canon City
  7. Mountain View
  8. Discovery Canyon
  9. Cheyenne Mountain
  10. Thompson Valley

 

CLASS 4A INDIVIDUAL RANKINGS

106lbs

  1. Jacob Gonzales, Pueblo Centennial
  2. Jett Strickenberger, Discovery Canyon
  3. Jacob Parker, Windsor
  4. Cody Thompson, Loveland

113lbs

  1. Brendon Garcia, Pueblo County
  2. Will Vombaur, Windsor
  3. Tanner Hunt, Lewis Palmer
  4. Xavier Espinoza, Pueblo South

120lbs

  1. Patrick Allis, Discovery Canyon
  2. Vance Vombaur, Windsor
  3. Andrew Lucero, Pueblo East
  4. Josiah Nava, Pueblo County

126lbs

  1. Dominick Serrano, Windsor
  2. Nathan Bonham, Pueblo County
  3. Josh Nira, Greeley Central
  4. Ryan Roth, Pueblo East

132lbs

  1. JW Ruona, Canon City
  2. Jason Hanenberg, Air Academy
  3. Andres Martinez, Grand Junction Central
  4. Jared Turner, Discovery Canyon

138lbs

  1. Zeke Alirez, Greeley Central
  2. Jaxon Garoutte, Pueblo County
  3. Erik Contreras, Mountain View
  4. Aaden Valdez, Pueblo East

145lbs

  1. Andrew Alirez, Greeley Central
  2. Cole Hernandez, Pueblo Centennial
  3. Mike McFadden, Cheyenne Mountain
  4. Trevor Singleton, Pueblo County

152lbs

  1. Elijah Valdez, Mesa Ridge
  2. Christopher Fasano, Pueblo County
  3. Tony Ulaszek, Greeley Central
  4. Zac Hanenberg, Canon City

160lbs

  1. Drake Engelking, Longmont
  2. Hunter Williams, Thompson Valley
  3. Marcus Martinez, Pueblo South
  4. Miklo Gibb, Cheyenne Mountain

170lbs

  1. Isaiah Salazar, Windsor
  2. Jayson Davis, Pueblo County
  3. Tanner Hickey, Grand Junction Central
  4. Mason Repshire, Canon City

182lbs

  1. Zion Freeman, Pueblo East
  2. Garrett Niel, Pine Creek
  3. Angel Perez, Skyline
  4. Nicholas Ponce, Pueblo Centennial

195lbs

  1. Dylan McBride, Fort Morgan
  2. Josh Grasmick, Windsor
  3. Jared Volcic, Mesa Ridge
  4. Braden Barker, Mountain View

220lbs

  1. Dominic Fini, Mesa Ridge
  2. Dante Garcia, Pueblo County
  3. Dominic Robles, Pueblo East
  4. Matthew Dunkelman, Thompson Valley

285lbs

  1. Andy Garcia, Pueblo East
  2. Victor Bravo, Windsor
  3. Jacob Williams, Silver Creek
  4. Michael True, Mesa Ridge

 

 

CLASS 5A TEAM RANKINGS

  1. Pomona
  2. Grand Junction
  3. Poudre
  4. Monarch
  5. Brighton
  6. Ponderosa
  7. Castle View
  8. Grandview
  9. Adams City
  10. Broomfield

 

CLASS 5A INDIVIDUAL RANKINGS

106lbs

  1. Wyatt Yapoujian, Pomona
  2. Vince Cornella, Monarch
  3. Kenny Sailas, Brighton
  4. Jaron Mahler, Ponderosa

113lbs

  1. Adrian Marquez, Castle View
  2. Dawson Collins, Grand Junction
  3. Jarron Martinez, Brighton
  4. Ricky Nava, Northglenn

120lbs

  1. Malik Heinselman, Castle View
  2. Justin Pacheco, Pomona
  3. Noah Vigil, Northglenn
  4. Giovanni Federico, Grandview

126lbs

  1. Fabian Santillan, Grandview
  2. Alex Alvarez, Poudre
  3. Angel Flores, Coronado
  4. Alex Scott, Monarch

132lbs

  1. Job Greenwood, Poudre
  2. Darren Green, Broomfield
  3. Dayton Marvel, Arvada West
  4. Nick Gonzales, Adams City

138lbs

  1. Theorius Robison, Pomona/Colton Yapoujian, Pomona
  2. Cole Polluconi, Monarch
  3. Brody Lamb, Poudre
  4. David Rivera, Cherokee Trail

145lb

  1. Jacob Greenwood, Poudre
  2. Dylan Martinez, Grand Junction
  3. KJ Kearns, Coronado
  4. Xander Rens, Monarch

152lbs

  1. Josiah Rider, Grand Junction
  2. Parker McQuade, Monarch
  3. Tyler Maccagnan, Eaglecrest
  4. Marquez Salazar, Adams City

160lbs

  1. Gabriel Dinette, Lakewood
  2. Parker Benekas, Ponderosa
  3. Josh Betts, Rocky Mountain
  4. Gavin Deaguero, Adams City

170lbs

  1. Aidan Funk, Legacy
  2. Preston Renner, Broomfield
  3. JT Skalecki, Grand Junction
  4. Kai Blake, Cherry Creek

182lbs

  1. Tate Samuelson, Castle View
  2. Drian Hays, Legacy
  3. Seth Latham, Grand Junction
  4. Nathan Meyer, Fossil Ridge

195lbs

  1. Jayden Woodruff, Ponderosa
  2. Kaelin Chin, Overland
  3. Alec Hargreaves, Rocky Mountain
  4. Keegan Bailey, Fruita

220lbs

  1. Mason Watt, Broomfield
  2. Micah Smith, Douglas County
  3. Cole Yung, Poudre
  4. Doug Mills, Pomona

285lbs

  1. Cohlton Schultz, Ponderosa
  2. Hayden Still, Lakewood
  3. Weston Mayer, Poudre
  4. Nico Gonzales, Mountain Vista

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.