4A/5A WRESTLING RANKINGS

Wrestling Rankings

Tim Yount with ON THE MAT has published his week eight wrestling rankings and below are the rankings for Classes 2A and 3A.  We list the top ten teams in each division and the top four individuals at each weight.
Valley Electric

CLASS 4A

  1. Pueblo County
  2. Windsor
  3. Pueblo East
  4. Greeley Central
  5. Mesa Ridge
  6. Discovery Canyon
  7. Thompson Valley
  8. Cheyenne Mountain
  9. Canon City
  10. Mountain View

106lbs

  1. Jacob Gonzales, Pueblo Centennial
  2. Jett Strickenberger, Discovery Canyon
  3. Bobby Macias, Thomas Jefferson
  4. Zeon Ortega, Canon City

113lb

  1. Brendon Garcia, Pueblo County
  2. Will Vombaur, Windsor
  3. Andrew Lucero, Pueblo East
  4. Airiel Siegel, Thompson Valley

120lb

  1. Vance Vombaur, Windsor
  2. Jace Trujillo, Pueblo East
  3. Josiah Nava, Pueblo County
  4. Patrick Allis, Discovery Canyon

126lbs

  1. Dominick Serrano, Windsor
  2. Nathan Bonham, Pueblo County
  3. Josh Nira, Greeley Central
  4. JW Ruona, Canon City

132lbs

  1. Jason Hanenberg, Air Academy
  2. Aaden Valdez, Pueblo East
  3. Andres Martinez, Grand Junction Central
  4. Bo Slaymaker, Roosevelt

138lbs

  1. Jaxon Garoutte, Pueblo County
  2. Zeke Alirez, Greeley Central
  3. Erik Contreras, Mountain View
  4. Tristan Curtis, Vista Peak

145lbs

  1. Andrew Alirez, Greeley Central
  2. Cole Hernandez, Pueblo Centennial
  3. Mike McFadden, Cheyenne Mountain
  4. Zac Hanenberg, Canon City

152lbs

  1. Elijah Valdez, Mesa Ridge
  2. Christopher Fasano, Pueblo County
  3. Tony Ulaszek, Greeley Central
  4. Miles Beam, Roosevelt

160lbs

  1. Drake Engelking, Longmont
  2. Hunter Williams, Thompson Valley
  3. Marcus Martinez, Pueblo South
  4. Brady Badwound, Air Academy

170lbs

  1. Isaiah Salazar, Windsor
  2. Jayson Davis, Pueblo County
  3. Jake Welch, Valor Christian
  4. Cody Solis, Greeley Central

182lbs

  1. Garrett Niel, Pine Creek
  2. Terrance Williams, Palisade
  3. Zion Freeman, Pueblo East
  4. Matthew Dunkelman, Thompson Valley

195lbs

  1. Dylan McBride, Fort Morgan
  2. Braden Barker, Mountain View
  3. Jayden Smith, Vista Peak
  4. Josh Grasmick, Windsor

220lbs

  1. Deonte Bridges, Cheyenne Mountain
  2. Dominick Fini, Mesa Ridge
  3. Dante Garcia, Pueblo County
  4. Dominic Robles, Pueblo East

285lbs

  1. Andy Garcia, Pueblo East
  2. Jacob Williams, Silver Creek
  3. Michael True, Mesa Ridge
  4. Victor Bravo, Windsor

 


CLASS 5A

  1. Grand Junction
  2. Pomona
  3. Poudre
  4. Monarch
  5. Brighton
  6. Ponderosa
  7. Castle View
  8. Adams City
  9. Broomfield
  10. Legacy

106lbs

  1. Vince Cornella, Monarch
  2. Wyatt Yapoujian, Pomona
  3. Kenny Sailas, Brighton
  4. Jaron Mahler, Ponderosa

113lbs

  1. Dawson Collins, Grand Junction
  2. Adrian Marquez, Castle View
  3. Presley Madril, Broomfield
  4. Dylan Kruse, Arvada West

120lbs

  1. Malik Heinselman, Castle View
  2. Justin Pacheco, Pomona
  3. Noah Vigil, Northglenn
  4. Giovanni Federico, Grandview

126lbs

  1. Nick Gonzales, Adams City
  2. Fabian Santillan, Grandview
  3. Alex Alvarez, Poudre
  4. Angel Flores, Coronado

132lbs

  1. Theorius Robison, Pomona
  2. Job Greenwood, Poudre
  3. Darren Green, Broomfield
  4. Randy Myers, Castle View

138lbs

  1. Colton Yapoujian, Pomona
  2. Cole Polluconi, Monarch
  3. Maverick Keigher, Doherty
  4. Brody Lamb, Poudre

145lb

  1. Jacob Greenwood, Poudre
  2. Dylan Martinez, Grand Junction
  3. KJ Kearns, Coronado
  4. Tony Llamido, Doherty

152lbs

  1. Josiah Rider, Grand Junction
  2. Gavin Deaguero, Adams City
  3. Parker McQuade, Monarch
  4. Austin McFadden, Prairie View

160lbs

  1. Gabriel Dinette, Lakewood
  2. Nathan Baca, Brighton
  3. Josh Betts, Rocky Mountain
  4. Austin Kelchen, Douglas County

170lbs

  1. Parker Benekas, Ponderosa
  2. Christian Rowell, Adams City
  3. Aidan Funk, Legacy
  4. Tarron Adams, Brighton

182lbs

  1. Tate Samuelson, Castle View
  2. Seth Latham, Grand Junction
  3. Drew Worthley, Broomfield
  4. Drian Hays, Legacy

195lbs

  1. Jayden Woodruff, Ponderosa
  2. Kaelin Chin, Overland
  3. Cole Yung, Poudre
  4. Keegan Bailey, Fruita

220lbs

  1. Mason Watt, Broomfield
  2. Hunter Tobiasson, Grand Junction
  3. Micah Smith, Douglas County
  4. Doug Mills, Pomona

285lbs

  1. Cohlton Schultz, Ponderosa
  2. Hayden Still, Lakewood
  3. Weston Mayer, Poudre
  4. Brandon Hodge, Pomona

 
 
 
 

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.