4A REGIONAL WRESTLING TOURNAMENTS

State tournament berths are up for grabs at Class 4A regional tournaments on tap this weekend.  Wrestlers must finish in the top four of their weight class as their regional to earn a trip to next week’s state tournament in Denver.  Below is a breakdown of where teams are headed this Friday and Saturday.
We list the current top 10 teams as ranked by ON THE MAT first and the rest follow in alphabetical order.  The top 12 finishers from last year’s state tournament are also spread evenly throughout the four regions with Pueblo County as the defending state champion.  The Hornets were followed in the 2016 standings by Cheyenne Mountain, Greeley Central and Pueblo East.
We also provide links below where you can follow the progress of the tournaments through TrackWrestling.com and we’ll post final results as they become available.

REGION #1 — LEWIS PALMER HIGH SCHOOL

1.       #1 Pueblo County
2.       #6 Pueblo West
3.       #9 Discovery Canyon
4.       Air Academy
5.       Durango
6.       Harrison
7.       Lewis Palmer
8.       Liberty
9.       Mitchell
10.   Pueblo Centennial
11.   Pueblo South
12.   Sierra
13.   Vista Ridge

REGION #2 — FREDERICK HIGH SCHOOL

1.       #3 Greeley Central
2.       #4 Windsor
3.       Thompson Valley
4.       Frederick
5.       Fort Morgan
6.       George Washington
7.       Kennedy
8.       Mead
9.       Mountain View
10.   Niwot
11.   Northridge
12.   Roosevelt
13.   Silver Creek
14.   Thomas Jefferson

REGION #3 — CHEYENNE MOUNTAIN HIGH SCHOOL

1.       #5 Cheyenne Mountain
2.       #10 Pine Creek
3.       Canon City
4.       Erie
5.       Evergreen
6.       Falcon
7.       Golden
8.       Littleton
9.       Longmont
10.   Sand Creek
11.   Valor Christian
12.   Vista Peak
13.   Wheat Ridge
14.   Widefield

REGION #4 — MONTROSE HIGH SCHOOL

1.       #2 Pueblo East
2.       #7 Mesa Ridge
3.       #8 Grand Junction Central
4.       Lincoln
5.       Arvada
6.       Battle Mountain
7.       Glenwood Springs
8.       Loveland
9.       Montrose
10.   Palisade
11.   Palmer Ridge
12.   Skyline
13.   Standley Lake
Click on the links below to see in-progress results throughout the weekend.  Colorado Preps will post final results as they become available

REGION #1

REGION #2

REGION #3

REGION #4

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.