5A BOYS STATE TOURNAMENT PAIRINGS

The Class 5A boys state tournament field and pairings were announced today.  League champions and the top 48 teams in the final RPI standings of the regular season make up the tournament.
 

SWEET 16 – WEDNESDAY FEBRUARY 28TH

Winners Advance to Great Eight on Saturday March 3rd

REGION ONE

7:00pm:  #1 Rock Canyon vs #16 Eaglecrest
7:00pm:  #8 Overland vs #9 Regis

REGION TWO

6:00pm:  #4 Denver East vs #13 Smoky Hill
7:00pm:  #5 George Washington vs #12 Liberty

REGION THREE

6:00pm:  #2 ThunderRidge vs #18 Fruita Monument
7:00pm:  #7 Doherty vs #23 Cherry Creek

REGION FOUR

TBA:  #3 Chaparral vs #14 Mountain Vista
7:00pm:  #6 Grandview vs #11 Rampart
 
————————————————————————————————-

SECOND ROUND – SATURDAY FEBRUARY 24TH

Winners Advance to Sweet 16 on Wednesday February 28th

REGION ONE

FINAL:  #1 Rock Canyon beat #32 Columbine 75-46
FINAL:  #16 Eaglecrest beat #17 Rangeview 67-54
FINAL:  #8 Overland beat #40 Mullen 66-57
FINAL:  #9 Regis beat #24 Douglas County 61-52

REGION TWO

FINAL:  #4 Denver East beat #29 Dakota Ridge 82-70
FINAL:  #13 Smoky Hill beat #20 Fairview 76-49
FINAL:  #5 George Washington beat #37 Bear Creek 76-54
FINAL:  #12 Liberty beat #44 Monarch 57-52

REGION THREE

FINAL:  #2 ThunderRidge beat #31 Greeley West 78-51
FINAL:  #18 Fruita Monument beat #15 Broomfield 83-76
FINAL:  #7 Doherty beat #39 Poudre 61-49
FINAL:  #23 Cherry Creek beat #10 Highlands Ranch 47-40

REGION FOUR

FINAL:  #3 Chaparral beat #30 Mountain Range 66-49
FINAL:  #14 Mountain Vista beat #46 Chatfield 78-68
FINAL:  #6 Grandview beart #27 Cherokee Trail 72-41
FINAL:  #11 Rampart beat #22 Far Northeast 64-40
 
————————————————————————————————-

REGION ONE – FIRST ROUND – WEDNESDAY FEBRUARY 21ST

#1 Rock Canyon – BYE
FINAL:  #32 Columbine beat #33 Castle View 65-53
#16 Eaglecrest – BYE
FINAL:  #17 Rangeview beat #48 Arapahoe 63-52 (OT)
#8 Overland – BYE
FINAL:  #40 Mullen beat #25 Fossil Ridge 65-38
#9 Regis – BYE
FINAL:  #24 Douglas County beat #41 Rocky Mountain 61-44
 

REGION TWO- FIRST ROUND – WEDNESDAY FEBRUARY 21ST

#4 Denver East – BYE
FINAL:  #29 Dakota Ridge beat #36 Denver South 52-48
#13 Smoky Hill – BYE
FINAL:  #20 Fairview beat #45 Pine Creek 75-61
#5 George Washington – BYE
FINAL:  #37 Bear Creek over #28 Lincoln 90-70
#12 Liberty – BYE
FINAL:  #44 Monarch beat #21 Legend 70-67
 

REGION THREE – FIRST ROUND – WEDNESDAY FEBRUARY 21ST

#2 ThunderRidge – BYE
FINAL:  #31 Greeley West beat #34 Brighton 66-58
#15 Broomfield – BYE
FINAL:  #18 Fruita Monument beat #47 Prairie View 77-49
#7 Doherty – BYE
FINAL:  #39 Poudre beat #26 Arvada West 52-50
#10 Highlands Ranch – BYE
FINAL:  #23 Cherry Creek beat #42 Horizon 68-39
 

REGION FOUR – FIRST ROUND – WEDNESDAY FEBRUARY 21ST

#3 Chaparral – BYE
FINAL:  #30 Mountain Range beat #35 Fountain Fort Carson 63-59
#14 Mountain Vista – BYE
FINAL:  #46 Chatfield beat #19 Vista Ridge 64-55
#6 Grandview – BYE
FINAL:  #27 Cherokee Trail beat #38 Boulder 58-43
#11 Rampart – BYE
FINAL:  #22 Far Northeast beat #43 Legacy 64-42

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.