5A GIRLS STATE TOURNAMENT PAIRINGS

Results and future schedules for the Class 5A girls state basketball tournament will be updated here throughout the event.  Scores will first be reported to our Daily Scoreboard with the bracket then updated here.
 

SWEET 16 – TUESDAY FEBRUARY 27TH

Winners Advance to Great Eight on Friday March 2nd 

REGION ONE

5:30pm:  #1 Fruita Monument vs #16 Denver East
TBA:  #8 Fossil Ridge vs #9 Mountain Vista

REGION TWO

7:00pm:  #4 Grandview vs #20 Columbine
TBA:  #5 Highlands Ranch vs #12 Fairview

REGION THREE

TBA:  #2 Lakewood vs #15 Dakota Ridge
6:00pm:  #7 Ralston Valley vs #10 Castle View

REGION FOUR

6:30pm:  #3 Horizon vs #19 Arapahoe
6:00pm:  #6 Regis vs #11 Cherry Creek
 
————————————————————————————————-

SECOND ROUND – FRIDAY FEBRUARY 23RD

Winners Advance to Sweet 16 on Tuesday February 27th

REGION ONE

FINAL:  #1 Fruita Monument beat #33 Fountain Fort Carson 58-44
FINAL:  #16 Denver East beat #17 Fort Collins 49-43
FINAL:  #8 Fossil Ridge beat #40 Rangeview 75-47
FINAL:  #9 Mountain Vista beat #24 Rampart 59-48

REGION TWO

FINAL:  #4 Grandview beat #29 Denver South 89-44
FINAL:  #20 Columbine beat  #13 Doherty 46-44
FINAL:  #5 Highlands Ranch beat #28 Legacy 68-25
FINAL:  #12 Fairview beat #21 Pine Creek 69-52

REGION THREE

FINAL:  #2 Lakewood beat #34 Vista Ridge 75-40
FINAL:  #15 Dakota Ridge beat #18 Liberty 69-47
FINAL:  #7 Ralston Valley beat #26 Chatfield 65-28
FINAL:  #10 Castle View beat #23 Loveland 61-33

REGION FOUR

FINAL:  #3 Horizon beat #30 Rocky Mountain 65-43
FINAL:  #19 Arapahoe beat #14 Chaparral 52-47
FINAL:  #6 Regis beat #27 Broomfield 70-25
FINAL:  #11 Cherry Creek beat #22 Bear Creek 63-12
 
————————————————————————————————-

REGION ONE – FIRST ROUND -TUESDAY FEBRUARY 20TH

FINAL:  #33 Fountain Fort Carson beat #32 Brighton 57-48
FINAL:  #17 Fort Collins beat #48 Prairie View 40-31
FINAL:  #40 Rangeview beat #25 ThunderRidge 49-44
FINAL:  #24 Rampart beat #41 Rock Canyon 53-30

REGION TWO- FIRST ROUND -TUESDAY FEBRUARY 20TH

FINAL:  #29 Denver South beat #36 Poudre 64-57
FINAL:  #20 Columbine beat #45 Eaglecrest 41-37
FINAL:  #28 Legacy beat #37 Cherokee Trail 53-39
FINAL:  #21 Pine Creek beat #44 Mountain Range 47-25

REGION THREE – FIRST ROUND -TUESDAY FEBRUARY 20TH

FINAL:  #34 Vista Ridge beat #31 Legend 44-30
FINAL:  #18 Liberty beat #47 Monarch 45-27
FINAL:  #26 Chatfield beat #39 Far Northeast 62-55
FINAL:  #23 Loveland beat #42 Overland 45-43

REGION FOUR – FIRST ROUND – TUESDAY FEBRUARY 20TH

FINAL:  #30 Rocky Mountain beat #35 Grand Junction 44-24
FINAL:  #19 Arapahoe beat #46 Arvada West 68-38
FINAL:  #27 Broomfield beat #38 Grand Junction Central 65-40
FINAL:  #22 Bear Creek beat #43 Northglenn 77-58

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.