BOYS BASKETBALL RPI STANDINGS

Boys Basketball RPI

The first official RPI standings for boys basketball have been released by CHSAA.  The numbers will be used in post-season in various manners based on the classification.  They will be used to help seed district and regional tournaments in Classes 1A and 2A.  In Class 3A, each district receives two automatic bids to the state tournament while the rest of the field is determined and seeded by RPI.  League champions earn automatic invitations to the state tournaments in 4A and 5A but the rest of the selections and the bracket determined by RPI.
Below are the first standings.  We list the top 32 in each classification.
 

CLASS 1A

  1. Heritage Christian
  2. Creede
  3. Holly
  4. South Baca
  5. Sangre De Cristo
  6. Peetz
  7. Longmont Christian
  8. Shining Mountain
  9. Mountain Valley
  10. Cheyenne Wells
  11. Cheraw
  12. Kit Carson
  13. Primero
  14. Cotopaxi
  15. Front Range Baptist
  16. Rocky Mountain Lutheran
  17. Sierra Grande
  18. DeBeque
  19. Genoa Hugo
  20. Walsh
  21. Manzanola
  22. Caliche
  23. Centennial
  24. Fleming
  25. North Park
  26. Cornerstone Christian
  27. Wiley
  28. Denver Jewish Day
  29. Briggsdale
  30. Arickaree/Woodlin
  31. McClave
  32. Kim/Branson

CLASS 2A

  1. Limon
  2. Crowley County
  3. Sedgwick County
  4. Haxtun
  5. Del Norte
  6. Byers
  7. Highland
  8. Evangelical Christian
  9. Calhan
  10. Merino
  11. Clear Creek
  12. Simla
  13. Front Range Christian
  14. Akron
  15. Fowler
  16. Holyoke
  17. Dawson
  18. Meeker
  19. Yuma
  20. Hoehne
  21. Vail Christian
  22. Ignacio
  23. Dayspring Christian
  24. Denver Christian
  25. Sanford
  26. Sargent
  27. Colorado Springs School
  28. Union Colony Prep
  29. Twin Peaks Charter
  30. Rocky Ford
  31. Paonia
  32. Dolores Huerta

CLASS 3A

  1. Sterling
  2. Alamosa
  3. Grand Valley
  4. La Junta
  5. Manual
  6. Platte Valley
  7. DSST-Stapleton
  8. Coal Ridge
  9. Faith Christian
  10. Kent Denver
  11. Arrupe Jesuit
  12. Vanguard
  13. Strasburg
  14. Delta
  15. Resurrection Christian
  16. Centauri
  17. Colorado Academy
  18. Bayfield
  19. Colorado Springs Christian
  20. Olathe
  21. Lutheran
  22. Cedaredge
  23. Salida
  24. Jefferson
  25. Brush
  26. Manitou Springs
  27. Montezuma Cortez
  28. Roaring Fork
  29. Estes Park
  30. Pagosa Springs
  31. Ridgeview Academy
  32. Pinnacle

CLASS 4A

  1. Lewis Palmer
  2. Pueblo South
  3. Silver Creek
  4. Golden
  5. Pueblo West
  6. Elizabeth
  7. Montrose
  8. Longmont
  9. Evergreen
  10. Steamboat Springs
  11. Falcon
  12. Palmer Ridge
  13. Roosevelt
  14. Valor Christian
  15. Widefield
  16. Mead
  17. D’Evelyn
  18. Cheyenne Mountain
  19. Ponderosa
  20. Mountain View
  21. Windsor
  22. Glenwood Springs
  23. Mesa Ridge
  24. Littleton
  25. Thomas Jefferson
  26. Pueblo County
  27. Battle Mountain
  28. Thompson Valley
  29. Classical Academy
  30. Air Academy
  31. Kennedy
  32. Holy Family

CLASS 5A

  1. Rock Canyon
  2. Regis
  3. Grandview
  4. Denver East
  5. Doherty
  6. Rampart
  7. Highlands Ranch
  8. Liberty
  9. Chaparral
  10. George Washington
  11. Overland
  12. Broomfield
  13. Mountain Vista
  14. Fruita Monument
  15. Regis
  16. Smoky Hill
  17. Cherokee Trail
  18. Vista Ridge
  19. Far Northeast
  20. Rangeview
  21. Douglas County
  22. Dakota Ridge
  23. Cherry Creek
  24. Legend
  25. Brighton
  26. Eaglecrest
  27. Greeley West
  28. Mullen
  29. Arvada West
  30. Bear Creek
  31. Poudre
  32. Lincoln

Entire lists for all classes can be seen here.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.