BOYS BASKETBALL WEEK ONE TOURNAMENTS

3A State Tournament Projections

As is the case every year, the first week of basketball across Colorado is filled with tournaments.  We include the schedules of the tournaments that we have thus far and will continue to update as brackets and pairings are provided to us.  Tournament pairings can be emailed to us to [email protected].

Final scores can be sent to Colorado Preps by text at 970.380.7737.

 

WEDNESDAY – NOVEMBER 28TH

Mountain Vista/Rock Canyon Tournament

FINAL:  Rock Canyon beat Rampart 87-25

FINAL:  Rocky Mountain beat Cherokee Trail 50-43

FINAL:  Mountain Vista beat Ralston Valley 78-65

FINAL:  Chatfield beat Liberty 62-55

 

Fossil Ridge Tip-Off Classic

FINAL:  Fossil Ridget beat Thompson Valley 68-34

FINAL:  Dakota Ridge beat Northglenn 71-57

FINAL:  Poudre beat Denver East 51-43

FINAL:  Vista Ridge beat Mountain View 72-41

 

Denver Tip-Off Classic – Thomas Jefferson/Lincoln

FINAL:  Castle View beat Doherty 68-41

FINAL:  Thomas Jefferson beat Regis Groff 91-18

FINAL:  Prairie View beat Ponderosa 54-51

FINAL:  Lincoln beat Falcon 89-67

 

——————————————————————————————————————————————–

THURSDAY – NOVEMBER 29TH

Sangre De Cristo T-Bird Shootout

FINAL:  Sangre De Cristo beat Dove Creek (score n/a)

FINAL:  Creede beat Custer County 62-55

FINAL:  Center beat Centennial 60-25

FINAL:  Cheraw beat Antonito 64-22

 

Grand Junction Central Warrior Classic

FINAL:  Fruita Monument beat Glenwood Springs 72-52

5:00pm:  Palisade vs Carbon UT

FINAL:  Horizon beat Grand Junction Central 60-54

FINAL:  Bear Creek beat Grand Junction 67-55

 

Centauri Mountain Top Classic

FINAL:  Montezuma Cortez beat Moffat County 82-53

FINAL:  Olathe beat Las Animas 70-30

FINAL:  Centauri beat Sargent 53-36

 

Golden/D’Evelyn Preview Classic

FINAL:  Golden beat Pueblo East 72-49

FINAL:  Holy Family beat Sierra 69-50

FINAL:  Lewis Palmer beat D’Evelyn 68-48

FINAL:  Centaurus beat Steamboat Springs 45-33

 

Platte Valley Northern Colorado Classic

FINAL:  Fort Morgan beat University 48-46 (OT)

FINAL:  Valley beat Academy 49-45

FINAL:  Eaton beat Gunnison 72-48

FINAL:  Platte Valley beat Basalt 67-44

 

Scottsbluff Western NE Tournament

FINAL:  Sterling beat Mitchell NE 75-38

FINAL:  Gering beat DSST-Stapleton

7:00pm:  Sidney NE vs Alliance NE

5:30pm:  Chadron NE vs Scottsbluff NE

 

Bennett Tiger Tip-Off Classic

FINAL:  Bennett beat Ridgeview Academy 58-53

FINAL:  Frontier Academy beat Arvada 74-57

 

Front Range Baptist Invitational

FINAL:  Heritage Christian beat Belleview Christian 71-34

FINAL:  West Grand beat Denver Eagles 53-49

FINAL:  Eagle Ridge Academy beat Loveland Protestant 63-62

FINAL:  Front Range Baptist beat Loveland Classical 85-31

 

Trinidad State Invitational

FINAL:  Raton NM beat Hoehne 50-47 (OT)

FINAL:  Kim/Branson beat Trinidad 52-40

FINAL:  John Mall beat Manzanola 59-43

FINAL:  La Junta beat Primero 52-32

 

Coronado Tipoff Gauntlet

FINAL:  Harrison beat Palmer Ridge 48-45

FINAL:  Coronado beat Montrose 58-47

 

Pueblo County Holiday Tournament

FINAL:  Pueblo West beat Palmer 53-49

FINAL:  Resurrection Christian beat Pueblo Centennial 74-64

FINAL:  Air Academy beat Pueblo Central 71-67

FINAL:  Classical Academy beat Pueblo County 55-47

 

Fountain Fort Carson Trojan Classic

FINAL:  Cheyenne Mountain beat Pueblo South 70-43

FINAL:  Sunrise Christian Academy KS beat Fountain Fort Carson 58-49

 

Springfield Ballard Invitational

FINAL:  Springfield beat Cheyenne Wells 52-24

FINAL:  Sierra Grande beat South Baca 45-40

 

——————————————————————————————————————————————–

FRIDAY – NOVEMBER 30TH

Sangre De Cristo T-Bird Shootout

FINAL:  Sangre De Cristo beat Creede 48-37 (Semifinal)

FINAL:  Cheraw beat Center 48-41 (Semifinal)

FINAL:  Custer County beat Dove Creek 56-29 (Consolation)

FINAL:  Centennial beat Antonito 59-47 (Consolation)

 

Highland Canine Classic

FINAL:  Holyoke beat Liberty Common 70-42

FINA:  Highland beat Dawson 77-33

 

Grand Junction Central Warrior Classic

FINAL:  Glenwood Springs beat Carbon UT 50-47

FINAL:  Horizon beat Grand Junction 64-45

FINAL:  Bear Creek beat Fruita Monument 61-56

8:00pm:  Grand Junction Central vs Palisade

 

Centauri Mountain Top Classic

FINAL:  Montezuma Cortez beat Las Animas 93-32

FINAL:  Moffat County beat Sargent 62-55

FINAL:  Centauri beat Olathe 46-36

 

Peetz Carlisle Classic

FINAL:  Otis beat Prairie 55-51

8:30pm:  Peetz vs Caliche

 

Roaring Fork Brenda Patch Tournament

FINAL:  Coal Ridge beat Lutheran 69-64

FINAL:  Roaring Fork beat DSST-Byers 62-57

 

Golden/D’Evelyn Preview Classic

FINAL:  Holy Family beat Golden 63-46 (Semifinal)

FINAL:  Lewis Palmer beat Centaurus 60-46 (Semifinal)

FINAL:  Sierra beat Pueblo East 51-48 (Consolation)

FINAL:  Steamboat Springs beat D’Evelyn 64-50 (Consolation)

 

Mountain Vista/Rock Canyon Tournament

FINAL:  Rock Canyon beat Rocky Mountain 50-43 (Semifinal)

FINAL:  Mountain Vista beat Chatfield 78-53 (Semifinal)

FINAL:  Cherokee Trail beat Rampart 70-45 (Consolation)

FINAL:  Liberty beat Ralston Valley 66-59 (Consolation)

 

Platte Valley Northern Colorado Classic

FINAL:  Valley beat Fort Morgan 56-53

FINAL:  University beat Gunnison 61-53

FINAL:  Eaton beat Basalt 79-27

FINAL:  Platte Valley beat Academy 56-30

 

Deer Trail Eagles Classic

4:30pm:  Pikes Peak Christian vs Bethune

FINAL:  Deer Trail beat Nederland 40-25

 

Strasburg Corridor Classic

FINAL:  Cornerstone Christian beat Byers 50-48

FINAL:  Grand Valley beat Strasburg 61-60

 

Vail Christian Tip Off Classic

FINAL:  Cedaredge beat Vail Mountain 61-44

FINAL:  Battle Mountain beat Vail Christian 74-49

 

Hanover Tournament

FINAL:  Dolores Huerta beat Shining Mountain 70-36

FINAL:  Edison beat Hanover 57-11

 

Scottsbluff Western NE Tournament

FINAL:  Sterling beat Gering NE 72-31 (Semifinal)

8:00pm:  Semifinal

6:30pm:  Consolation

6:30pm:  Consolation

 

Bennett Tiger Tip-Off Classic

FINAL:  Arvada beat Ridgeview Academy 53-37

FINAL:  Frontier Academy beat Bennett 58-54

 

Fossil Ridge Tip-Off Classic

FINAL:  Fossil Ridge beat Dakota Ridge 67-55 (Semifinal)

FINAL:  Poudre beat Vista Ridge 64-52 (Semifinal)

FINAL:  Thompson Valley beat Northglenn 47-38 (Consolation)

FINAL:  Denver East beat Mountain View 83-40 (Consolation)

 

Denver Tip-Off Classic – Thomas Jefferson/Lincoln

FINAL:  Castle View beat Thomas Jefferson 83-73 (Semifinal)

FINAL:  Lincoln beat Prairie View 77-50 (Semifinal)

FINAL:  Gateway beat Regis Groff 79-30 (Consolation)

FINAL:  Ponderosa beat Falcon 59-51 (Consolation)

 

Front Range Baptist Invitational

FINAL:  Heritage Christian beat West Grand 62-35 (Semifinal)

FINAL:  Front Range Baptist beat Eagle Ridge Academy 58-35 (Semifinal)

FINAL:  Belleview Christian beat Denver Eagles 58-56 (Consolation)

4:30pm:  Loveland Protestant vs Loveland Classical (Consolation)

 

Trinidad State Invitational

FINAL:  Kim/Branson beat Raton NM 67-58 (Semifinal)

FINAL:  La Junta beat John Mall 61-42 (Semifinal)

FINAL:  Hoehne beat Trinidad 48-39 (Consolation)

FINAL:  Primero beat Hoehne JV 44-17 (Consolation)

 

Cotopaxi Invitational

FINAL:  Cripple Creek beat Mountain Valley 40-28

7:30pm:  Cotopaxi vs South Park

 

Limon Invitational

FINAL:  Ignacio beat Crowley County 52-38

FINAL:  Limon beat Colorado Springs School 55-17

 

Kiowa Invitational

5:30pm:  Hayden vs Peyton

8:30pm:  Kiowa vs Dayspring Christian

 

Faith Christian Invitational

FINAL:  Faith Christian beat Manitou Springs 46-36

FINAL:  Vanguard beat Delta 82-62

 

Coronado Tipoff Gauntlet

FINAL:  Montrose beat Harrison 64-46

FINAL:  Palmer Ridge beat Coronado 63-59

 

Pueblo County Holiday Tournament

FINAL:  Air Academy beat Pueblo Centennial 65-63

4:30pm:  Palmer vs Pueblo Central

FINAL:  Pueblo West beat Classical Academy 62-53

7:30pm:  Pueblo County vs Resurrection Christian

 

Fountain Fort Carson Trojan Classic

FINAL:  Cheyenne Mountain beat Sunrise Christian Academy KS 58-56

FINAL:  Fountain Fort Carson beat Pueblo South 76-26

 

Kent Denver Herman Schayes Classic

FINAL:  St Mary’s beat Pinnacle 91-21

FINAL:  Kent Denver beat Bayfield 72-56

 

Arickaree/Woodlin Jeff Sherman Classic

FINAL:  Arickaree/Woodlin beat Golden View Classical 53-29

5:30pm:  Genoa Hugo vs North Park

 

Caprock Academy Tournament

8:30pm:  Caprock Academy vs Crested Butte

5:30pm:  Telluride vs Plateau Valley

 

Norwood Basketball Shootout

FINAL:  Paonia beat Norwood 46-31

FINAL:  Ridgway beat Hotchkiss 53-49

 

Springfield Ballard Invitational

FINAL:  Springfield beat Sierra Grande 49-35 (Championship)

FINAL:  South Baca beat Cheyenne Wells 57-17 (3rd Place)

 

Idalia Invitational

FINAL:  DeBeque beat Briggsdale 68-27

FINAL:  Twin Peaks Charter beat Idalia 58-48

 

——————————————————————————————————————————————–

SATURDAY – DECEMBER 1ST

Sangre De Cristo T-Bird Shootout

FINAL:  Sangre De Cristo beat Cheraw 49-34 (Championship)

FINAL:  Creede beat Center 63-58 (3rd Place)

FINAL:  Custer County beat Centennial 38-32(5th Place)

FINAL:  Dove Creek beat Antonito 40-35 (7th Place)

 

Highland Canine Classic

FINAL:  Highland beat Holyoke 73-43 (Championship)

FINAL:  Liberty Common beatDawson 58-44 (3rd Place)

 

Grand Junction Central Warrior Classic

FINAL:  Bear Creek beat Horizon 63-60

FINAL:  Glenwood Springs beat Grand Junction 72-48

FINAL:  Fruita Monument beat Palisade 44-42

FINAL:  Carbon UT beat Grand Junction Central 42-33

 

Centauri Mountain Top Classic

FINAL:  Montezuma Cortez beat Olathe 68-55

1:00pm:  Sargent vs Las Animas

FINAL:  Centauri beat Moffat County 54-37

 

Peetz Carlisle Classic

FINAL:  Peetz beat Otis 64-0 (Championship)

3:30pm:  Prairie vs Caliche (3rd Place)

 

Roaring Fork Brenda Patch Tournament

FINAL:  Coal Ridge beat DSST-Byers 51-49

FINAL:  Lutheran beat Roaring Fork 74-54

 

Golden/D’Evelyn Preview Classic

FINAL:  Lewis Palmer beat Holy Family 60-43 (Championship)

FINAL:  Centaurus beat Golden 65-52 (3rd Place)

FINAL:  Steamboat Springs beat Sierra 61-59 (5th Place)

FINAL:  Pueblo East beat D’Evelyn 61-57 (7th Place)

 

Mountain Vista/Rock Canyon Tournament

FINAL:  Mountain Vista beat Rock Canyon 60-46 (Championship)

FINAL:  Rocky Mountain beat Chatfield 66-49 (3rd Place)

FINAL:  Liberty beat Cherokee Trail 76-74 (5th Place)

FINAL:  Ralston Valley beat Rampart 74-40 (7th Place)

 

Platte Valley Northern Colorado Classic

FINAL:  University beat Basalt 76-41

FINAL:  Gunnison beat Valley 61-56

FINAL:  Eaton beat Academy 61-59

FINAL:  Platte Valley beat Fort Morgan 48-39

 

Deer Trail Eagles Classic

FINAL:  Pikes Peak Christian beat Deer Trail 56-41 (Championship)

FINAL:  Bethune beat Nederland 51-30 (3rd Place)

 

Strasburg Corridor Classic

FINAL:  Cornerstone Christian beat Grand Valley 56-53 (Championship)

FINAL:  Strasburg beat Byers 55-53 (3rd Place)

 

Vail Christian Tip Off Classic

FINAL:  Battle Mountain beat Cedaredge 71-37 (Championship)

FINAL:  Vail Christian beat Vail Mountain 61-24 (3rd Place)

 

Hanover Tournament

FINAL:  Dolores Huerta beat Edison 61-41 (Championship)

FINAL:  Shining Mountain beat Hanover 74-18 (3rd Place)

 

Scottsbluff Western NE Tournament

FINAL:  Sterling beat Scottsbluff 65-38 (Championship)

 

Bennett Tiger Tip-Off Classic

1:30pm:  Ridgeview Academy vs Frontier Academy

FINAL:  Bennett beat Arvada 69-62

 

Fossil Ridge Tip-Off Classic

FINAL:  Fossil Ridge beat Vista Ridge 59-55 (Championship)

FINAL:  Poudre beat Dakota Ridge 66-62 (3rd Place)

FINAL:  Denver East beat Thompson Valley 74-27 (5th Place)

FINAL:  Northglenn beat Mountain View 57-54 (7th Place)

 

Denver Tip-Off Classic – Thomas Jefferson/Lincoln

FINAL:  Lincoln beat Castle View 72-64 (Championship)

FINAL:  Thomas Jefferson beat Prairie View 73-62 (3rd Place)

FINAL:  Gateway beat Ponderosa 66-53 (5th Place)

FINAL:  Falcon beat Regis Groff 86-41 (7th Place)

 

Front Range Baptist Invitational

FINAL:  Heritage Christian beat Front Range Baptist 52-49 (Championship)

FINAL:  Eagle Ridge Academy beat West Grand 55-43 (3rd Place)

FINAL:  Belleview Christian beat Loveland Protestant 72-68 (5th Place)

9:30am:  Denver Eagles vs (7th Place)

 

Trinidad State Invitational

FINAL:  La Junta beat Kim/Branson 63-41 (Championship)

FINAL:  John Mall beat Raton NM 59-55 (3rd Place)

FINAL:  Primero beat Hoehne 42-39 (5th Place)

 

Cotopaxi Invitational

4:30pm:  Cripple Creek vs South Park (Championship)

FINAL:  Cotopaxi beat Mountain Valley 54-19 (3rd Place)

 

Limon Invitational

FINAL:  Limon beat Ignacio 63-46 (Championship)

FINAL:  Crowley County beat Colorado Springs School 39-33 (3rd Place)

 

Kiowa Invitational

FINAL:  Peyton beat Dayspring Christian 49-39

FINAL:  Hayden beat Kiowa 50-46 (3rd Place)

 

Faith Christian Invitational

FINAL:  Vanguard beat Faith Christian 78-76 (Championship)

FINAL:  Delta beat Manitou Springs 52-39 (3rd Place)

 

Coronado Tipoff Gauntlet

FINAL:  Palmer Ridge beat Montrose 50-46

FINAL:  Harrison beat Coronado 64-50

 

Pueblo County Holiday Tournament

FINAL:  Pueblo West beat Resurrection Christian 67-64

FINAL:  Pueblo Central beat Classical Academy 39-35

FINAL:  Palmer beat Pueblo Centennial 81-54

FINAL:  Air Academy beat Pueblo County 79-63

 

Fountain Fort Carson Trojan Classic

10:00am:  Sunrise Christian Academy KS vs Pueblo South

FINAL:  Fountain Fort Carson beat Cheyenne Mountain 66-54

 

Kent Denver Herman Schayes Classic

FINAL:  Bayfield beat Pinnacle 60-25

FINAL: Kent Denver beat St Mary’s 84-79

 

Arickaree/Woodlin Jeff Sherman Classic

6:30pm:  Arickaree/Woodlin vs (Championship)

3:30pm:  Golden View Classical vs (3rd Place)

 

Caprock Academy Tournament

3:30pm:  Caprock Academy vs Telluride

2:00pm:  Plateau Valley vs Crested Butte

 

Norwood Basketball Shootout

FINAL:  Hotchkiss beat Norwood 56-47

FINAL:  Paonia beat Ridgway 39-27

 

Idalia Invitational

FINAL:  DeBeque beat Twin Peaks Charter 68-37 (Championship)

FINAL:  Briggsdale beat Idalia 48-44 (3rd Place)


Kevin Shaffer

Kevin Shaffer

Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.
Kevin Shaffer
About Kevin Shaffer 1459 Articles
Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*