SATURDAY TOP 10 SCHEDULE/RESULTS – BOYS

Not a single top 10 matchup can be found on the boys’ basketball slate for Saturday.  There are however some nice meetings involving ranked teams against clubs trying to crack the top 10 in their respective class.
Starting in Class 1A, #8 Kit Carson plays host to Arickaree/Woodlin.  The visitors sit at 5-2 on the season and have three straight including a 70-57 win over Flagler/Hi Plains on Friday.
In Class 2A, #7 Simla gets challenged with a road game to Peyton.  It’s the start of Black Forest conference play for both schools.
In Class 3A, #3 Faith Christian heads to Pinnacle.  The Timberwolves are 4-1 on the season with a lone loss to Manual 87-80 in mid-December.  #2 Kent Denver and #8 La Junta also return to the court after suffering losses on Friday.  The Sun Devils lost a thriller to #3 Alamosa and the Tigers were bounced by Manitou Springs.
In Class 4A, #9 Pueblo West tries to make it through the rugged Rampart Tournament with three consecutive wins.  They’ knocked off Colorado Springs Christian and Fruita Monument the last two nights and finishes with a game against the host Rams today.
In Class 5A, early league continues in the Centennial where #6 Grandview meets Arapahoe and #9 Eaglecrest faces Mullen.
Colorado Preps can use your help in tracking scores this year.  You can send us final scores by email to kevin@coloradopreps.com or by text at 970.380.7737.
 
CLASS 1A
FINAL:  #2 Peetz beat Merino 68-45
FINAL:  Felt OK beat #4 South Baca 51-40
FINAL:  #6 Cheyenne Wells beat Weskan KS 51-41
FINAL:  #8 Kit Carson beat Arickaree/Woodlin 57-44
 
CLASS 2A
FINAL:  #1 Sedgwick County beat Fleming 47-38
FINAL:  #2 Crowley County beat Rocky Ford 47-26
FINAL:  #7 Simla beat Peyton 65-28
#8 Meeker at Hayden
FINAL:  Evangelical Christian beat #9 Byers 55-53 (OT)
 
CLASS 3A
FINAL:  #2 Kent Denver beat Monte Vista 58-38
FINAL:  #3 Faith Christian beat Pinnacle 82-62
FINAL:  Salida beat #8 La Junta 53-28
FINAL:  #10 Resurrection beat Coal Ridge 69-54
 
CLASS 4A
FINAL:  #2 Golden beat Wheat Ridge 80-47
FINAL:  #4 Silver Creek beat Roosevelt 87-78
FINAL:  #9 Pueblo West beat Rampart 61-60
 
CLASS 5A
FINAL:  #3 Chaparral beat Hinkley 71-27
FINAL:  #5 ThunderRidge beat Boulder 54-34
FINAL:  #6 Grandview beat Arapahoe 66-58
FINAL:  #8 Regis beat Lincoln 78-69
FINAL:  Mullen beat #9 Eaglecrest 64-54
FINAL:  #10 Doherty beat Coronado 75-53
 
 
 
 

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.