TOP GAMES FOR BOYS BASKETBALL

With the New Year comes the resumption of the high school basketball season and this is the week Colorado Preps begins weekly recaps and previews for each class in the state.  Those reports begin on Tuesday and ahead of those stories is a quick look at the top games lined up for this week.
The list is very long this week and will shorten in the future as games this week and next help sort out which teams are legitimate league championship and state tournament contenders.
Some of the very top games include Bayfield at Ignacio, Alamosa at Kent Denver, Mountain View at Longmont, Smoky Hill at Grandview and Chaparral at Denver East.  Some of the games listed also involve tournaments hosted by Rampart and Roosevelt.
 

CLASS 1A

Cheraw (3-3) at Eads (3-3) — Friday
Sangre De Cristo (5-1) at Rocky Ford (3-1) — Friday
Limon (4-1) at Genoa Hugo (4-2) — Friday
Arickaree/Woodlin (4-2) at Kit Carson (4-1) — Saturday
Peetz (6-0) at Merino (3-3) — Saturday
Fleming (2-3) at Sedgwick County (5-0) — Saturday
 

CLASS 2A

Bayfield (2-4) at Ignacio (4-1) — Friday
Highland (3-3) at Dayspring Christian (3-2) — Friday
West Grand (3-3) at Meeker (3-2) — Friday
Vail Christian (4-1) at West Grand (3-3) — Saturday
Plateau Valley (4-0) at Hotchkiss (4-3) — Saturday
Crowley County (7-0) at Rocky Ford (3-1) — Saturday
Simla (5-3) at Peyton (3-2) — Saturday
Byers (6-1) at Evangelical Christian (3-3) – Saturday
 

CLASS 3A

Alamosa (5-1) at Kent Denver (6-1) — Friday
Roaring Fork (5-1) at Delta (5-0) — Friday
Resurrection Christian (5-3) at Coal Ridge (5-1) — Saturday
Monte Vista (4-3) at Kent Denver (6-1) — Saturday
Faith Christian (5-3) at Pinnacle (3-1) – Saturday
 

CLASS 4A

Mead (5-3) at Valor Christian (2-6) — Tuesday
Thompson Valley (4-3) at Mountain View (6-3) — Wednesday
Air Academy (6-3) at Discovery Canyon (5-3) — Wednesday
Skyline (4-2) at Holy Family (4-4) — Wednesday
Colorado Springs Christian (4-1) at Pueblo West (6-2) — Thursday
Golden (7-2) at D’Evelyn (3-4) — Thursday
Silver Creek (4-0) vs Pueblo County (6-3) — Thursday
Steamboat Springs (5-2) vs Roosevelt (4-1) — Thursday
Mountain View (6-3) at Longmont (4-1) — Friday
Falcon (4-2) at Palmer Ridge (8-2) — Friday
Littleton (7-1) at Standley Lake (5-4) — Saturday
D’Evelyn (3-4) at Evergreen (7-2) – Saturday
 

CLASS 5A

Grandview (7-1) at Mullen (4-2) — Tuesday
Chatfield (3-4) at Doherty (6-2) — Wednesday
Mountain Range (7-3) at Rock Canyon (9-0) — Wednesday
Regis (8-1) at Cherokee Trail (6-2) — Wednesday
Cherry Creek (5-3) at Cherokee Trail (6-2) — Thursday
Smoky Hill (7-2) at Grandview (7-1) — Thursday
Doherty (6-2) at Liberty (7-2) — Thursday
Fruita Monument (6-3) at Rampart (5-2) — Thursday
Chaparral (8-2) at Denver East (9-1) — Friday
Colorado Springs Christian (4-1) at Rampart (5-2) — Friday
George Washington (7-4) at ThunderRidge (10-1) — Friday
Rock Canyon (9-0) at Rangeview (6-3) — Friday
Mountain Range (7-3) at Broomfield (6-3) — Friday
Pueblo West (6-2) at Fruita Monument (6-3) — Friday
Pueblo West (6-2) at Rampart (5-2) — Saturday
Dakota Ridge (5-3) at Arvada West (5-4) — Saturday
Mullen (4-2) at Eaglecrest (5-3) — Saturday
Cherokee Trail (6-2) at Smoky Hill (7-2) — Saturday

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.