TOP GAMES FOR GIRLS BASKETBALL

Not much time to shake off the Christmas rust for top girls’ basketball teams across the state as many are involved in important games as the schedule resumes.  Up to four games on the schedule could heavily factor into crowning league champions later in the season.
Headlining the list is the 3A Tri Peaks battle between Lamar and St Mary’s on Friday as the defending state champion Savages host the unbeaten Pirates.  Those two are favored to challenge for the league crown along with unbeaten Colorado Springs Christian.  The Lions take part in the Rampart Tournament which includes an unbeaten battle with 4A #1 Pueblo West later this week.
Also on the schedule is a 5A Jeffco clash between Ralston Valley and Lakewood on Thursday and in the smaller classifications, North Park and Vail Christian are both 6-0 as they battle in the Western Slope opener for both teams.  Another game that could impact a league title chase is the Friday matchup between Haxtun and Holyoke.  Those two hope to challenge Yuma and Wray for the 2A Lower Platte title.
Also of note are games between Kim/Branson-Antonito, Sangre De Cristo-Rocky Ford and Highlands Ranch-Denver East.  The complete list of top games for all five classes is below.
 
CLASS 1A
Otis (3-2) at Weldon Valley (4-3) — Friday
Springfield (4-2) at Cheyenne Wells (2-3) — Friday
Wiley (3-3) at Kim/Branson (7-0) — Friday
Cheraw (4-2) at Eads (4-2) — Friday
Soroco (4-3) at DeBeque (4-2) — Friday
Sangre De Cristo (5-0) at Rocky Ford (6-0) — Friday
Arickaree/Woodlin (5-1) at Kit Carson (5-0) — Saturday
Kim/Branson (7-0) at Antonito (4-1) — Saturday
La Veta (4-1) at Cheraw (4-2) – Saturday
 
CLASS 2A
Haxtun (4-2) at Holyoke (6-0) — Friday
Highland (5-2) at Dayspring Christian (4-1) — Friday
Paonia (4-2) at Plateau Valley (4-1) — Friday
North Park (6-0) at Vail Christian (6-0) — Friday
Denver Christian (4-2) at Limon (5-0) — Saturday
Simla (4-0) at Peyton (3-2) — Saturday
Plateau Valley (4-1) at Hotchkiss (4-3) — Saturday
Rangely (5-1) at Soroco (4-3) – Saturday
 
CLASS 3A
Pueblo West (8-0) vs Colorado Springs Christian (5-0) — Wednesday
Machebeuf (6-2) at University (6-1) — Thursday
Eaton (6-2) at Weld Central (7-2) – Friday
St Mary’s (6-0) at Lamar (5-1) — Friday
Roaring Fork (4-2) at Delta (4-1) — Friday
Sterling (2-4) at Manitou Springs (2-3) — Saturday
Fruita Monument (8-1) vs Colorado Springs Christian (5-0) – Saturday
Pueblo West (8-0) at Rampart (2-2) – Saturday
 
CLASS 4A
Discovery Canyon (6-2) at Air Academy (7-1) — Wednesday
Sand Creek (5-2) at Lewis Palmer (5-2) — Wednesday
Frederick (6-1) at Windsor (5-3) — Wednesday
D’Evelyn (7-2) at Golden (8-0) — Thursday
Littleton (6-2) at Valor Christian (7-2) — Thursday
Standley Lake (8-1) at Evergreen (7-1) — Thursday
Palisade (4-6) at Rifle (6-1) – Thursday
Centaurus (7-2) at Greeley Central (6-2) — Friday
Vista Ridge (5-3) at Lewis Palmer (5-2) — Friday
Sand Creek (5-2) at Air Academy (7-1) — Friday
Holy Family (7-2) at Frederick (6-1) — Friday
Mesa Ridge (4-2) at Classical Academy (6-1) — Saturday
Evergreen (7-1) at D’Evelyn (7-2) — Saturday
Golden (8-0) at Wheat Ridge (5-3) — Saturday
Standley Lake (8-1) at Littleton (6-2) — Saturday
Glenwood Springs (5-4) at Palisade (4-6) — Saturday
Rampart (3-3) at Pueblo West (8-0) – Saturday
 
CLASS 5A
Highlands Ranch (8-2) at Denver East (7-1) – Wednesday
Pueblo South (4-6) at Doherty (5-3) — Wednesday
Legacy (5-3) at Horizon (7-1) – Wednesday
Far Northeast (6-3) at Chatfield (6-3) — Thursday
Fruita Monument (8-1) vs Rampart (3-3) — Thursday
Columbine (7-1) at Dakota Ridge (6-4) — Thursday
Doherty (6-3) at Liberty (5-2) — Thursday
Ralston Valley (6-1) at Lakewood (7-2) – Thursday
Pueblo West (8-0) vs Fruita Monument (8-1) — Friday
Colorado Springs Christian (5-0) vs Rampart (3-3) — Friday
Highlands Ranch (8-2) at Fossil Ridge (6-4) — Saturday
Grandview (5-3) at Arapahoe (5-4) — Saturday
Chatfield (6-3) at Lakewood (7-2) – Saturday

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.