SATURDAY WRESTLING TOURNAMENTS

Wrestling Results

In addition to the top tournaments listed earlier this week by Nick Jurney in his Wrestling Five Points column, several other schools host big events on Saturday.  Teams entered in each are listed below and we’ll also mention wrestlers for each school ranked in the top four of their division by Tim Yount with On the Mat.
 

LIMON BADGER INVITATIONAL

Akron

  • Seth Dorrenbacher – #3 (132)

Burlington

  • Cody Jacobsen – #2 (145)
  • Braden Witzel – #3 (170)

Byers
Calhan
Cheyenne Wells
County Line
Crowley County

  • Jared Bauer – #4 (152)

Fowler

  • Seth McFall – #1 (106)
  • Dahlton McGee – #2 (170)

Holly

  • Brendan Nordyke – #1 (126)

Kiowa
Limon

  • Woody Aguilar – #4 (145)
  • Caleb Gaede – #1 (220)

Lotus School
Lyons

  • Keegan Bean – #1 (182)

Merino

  • Remington Canfield – #1 (152)

Miami Yoder
Peyton

  • Luke Manly – #4 (160)

Rawlins County KS
Rye
Sedgwick County/Fleming

  • Isaiah Martinez – #4 (113)
  • Kolton Dickinson – #4 (120)
  • Kobryn Mann – #1 (145)

Simla
St Francis KS
Stratton
Swink

  • Adam Nolte – #3 (126)

Wiggins

  • Mark Barkdoll – #4 (106)

Yuma
—————————————————————————————

COLUMBINE INVITATIONL — SATURDAY

Lincoln
Arapahoe
Aurora Central
Bennett
Columbine
Conifer
Denver South

  • Roberto Lopez – #4 (220)

Faith Christian
Fossil Ridge
Heritage
Highlands Ranch
Littleton
Mitchell
Mountain Range
Pagosa Springs

  • Trevor Bryant – #4 (152)
  • Dalton Lucero – #3 (160)
  • Nolan Stretton – #2 (220)

Sheridan

  • James Cordova – #2 (106)
  • Presiliano Maez – #4 (120)
  • Homaro Navarro – #3 (132)
  • Faustin Lopez – #3 (182)
  • Perrion Gray – #4 (220)

Sierra
Sterling
Thomas Jefferson
Weld Central

  • Santana Hernandez – #1 (106)
  • Jimmy Laconte – #1 (160)
  • Quentin Jiner – #4 (170)

—————————————————————————————

LEWIS PALMER — HAROLD MCCRAY INVITATIONAL

Air Academy

  • Jason Hanenberg – #1 (132)

Castle View

  • Adrian Marquez – #1 (113)
  • Malik Heinselman – #1 (120)
  • Tate Samuelson – #1 (182)

Cherry Creek

  • Kai Blake – #3 (170)

Doherty
Douglas County

  • Max Black – #4 (106)

Falcon

  • David Kenner – #4 (220)

Greeley Central

  • Josh Nira – #4 (126)
  • Zeke Alirez – #2 (138)
  • Andrew Alirez – #1 (145)
  • Tony Ulaszek – #3 (152)

Legend
Lewis Palmer
Olathe
Pine Creek

  • Garrett Niel – #1 (182)

Pueblo West

  • Nick Wilson – #3 (132)

Rampart
Regis
ThunderRidge
Widefield

  • Elijah Whatley – #4 (145)

—————————————————————————————

VISTA PEAK INVITATIONAL

Fountain Fort Carson
Gateway
Harrison
Highlands Ranch
Hinkley
Manitou Springs
Middle Park
Northridge
Overland
Palmer
Smoky Hill
Steamboat Springs

  • Lance Bryant – #2 (145)
  • Hayden Johnson – #1 (170)

Strasburg
Vista Peak
—————————————————————————————

DENVER NORTH VIKINGS INVITATIONAL

Adams City

  • Nick Gonzales – #3 (126)
  • Gavin Deaguero – #4 (160)

Arvada
Chatfield
Denver North
Denver West
Elizabeth
Ellicott
Englewood
Estes Park
Kennedy

  • Julian Herrera – #3 (170)

Mullen
Northglenn
Skyview
University
Westminster
Woodland Park
—————————————————————————————

DOVE CREEK DAWG FIGHT

Bayfield JV
Bayfield
Del Norte

  • Brett Benavides – #3 (138)
  • Dillan Salter – #2 (195)

Dolores
Dove Creek
Durango
Durango JV
Farmington JV
Farmington
Ignacio
Kirtland JV
Kirtland
Mancos
Montezuma Cortez JV
Sanford
 

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.