1A BOYS DISTRICT TOURNAMENTS

1A BOYS DISTRICT TOURNAMENTS

Class 1A District tournament pairings are being released across the state and we’ll post the schedules as they become available.  You can send us your bracket by email to [email protected].  Districts one and eight qualify for their top two teams while the remaining districts send their top three clubs to the regional tournaments.

Schedules will be updated daily with scores first posted in the BOYS BASKETBALL SCOREBOARD.

Final scores can be reported to Colorado Preps by text to 970.380.7737 or by the email listed above.

 

DISTRICT ONE

Pigtail – Tuesday February 20th (Higher seed hosts)

FINAL:  #4 Dove Creek beat #5 Nucla 46-44

Semifinals – Friday February 23rd (Grand Valley HS)

FINAL:  #3 North Park beat #2 Ouray 48-41

FINAL:  #1 DeBeque beat #4 Dove Creek 78-54

Championship Round – Saturday February 24th (Grand Valley HS)

FINAL:  #1 DeBeque beat #3 North Park (Championship) 76-50

———————————————————————————————————–

DISTRICT TWO

Quarterfinals – Tuesday February 20th (Lamar Community Building)

#1 Kit Carson – BYE

FINAL:  #4 Cheraw beat #5 Eads 55-50

#2 Cheyenne Wells – BYE

FINAL:  #3 McClave beat #6 Granada 59-26

Semifinals – Thursday February 22nd (Lamar Community Building)

FINAL:  #1 Kit Carson beat #4 Cheraw 43-40

FINAL:  #3 McClave beat #2 Cheyenne Wells 47-43

Championship Round – Saturday February 24th (Lamar Community Building)

FINAL: #3 McClave beat #1 Kit Carson (Championship) 53-42

FINAL:  #4 Cheraw beat #2 Cheyenne Wells (3rd) 42-41

———————————————————————————————————–

DISTRICT THREE

Quarterfinals – Tuesday February 20th (Lamar Community College)

#1 Holly – BYE

FINAL:  #4 Kim/Branson beat #5 Wiley 64-49

#2 South Baca – BYE

FINAL:  #3 Walsh beat #6 Springfield 61-43

Semifinals – Thursday February 22nd (Lamar Community College)

FINAL:  #1 Holly beat #4 Kim/Branson 58-46

FINAL:  #2 South Baca beat #3 Walsh 53-39

Championship Round – Friday February 23rd (Lamar Community College)

FINAL: #1 Holly beat #2 South Baca (Championship) 63-41

FINAL:  #3 Walsh beat #4 Kim/Branson (3rd) 74-57

———————————————————————————————————–

DISTRICT FOUR

Pigtail – Monday February 19th (Northeastern Junior College)

FINAL:  #8 Pawnee beat #9 Weldon Valley 61-40

Quarterfinals – Wednesday February 21st (Northeastern Junior College)

FINAL:  #1 Peetz beat #8 Pawnee 63-29

FINAL:  #5 Fleming beat #4 Caliche 56-53

FINAL:  #2 Longmont Christian beat #7 Briggsdale 62-39

FINAL:  #3 Heritage Christian beat #6 Prairie 71-39

Semifinals – Thursday February 22nd (Northeastern Junior College)

FINAL:  #1 Peetz beat #5 Fleming 74-39

FINAL:  #3 Heritage Christian beat #2 Longmont Christian 60-51

Championship Round – Saturday February 24th (Northeastern Junior College)

FINAL:  #3 Heritage Christian beat #1 Peetz (Championship) 63-62

FINAL:  #2 Longmont Christian beat #5 Fleming (3rd) 61-38


DISTRICT FIVE

Quarterfinals – Wednesday February 21st (Woodlin High School)

#1 Otis – BYE

FINAL:  #4 Flagler/Hi-Plains beat #5 Idalia 65-46

FINAL:  #3 Stratton/Liberty beat #6 Lone Star 91-41

FINAL:  #2 Arickaree/Woodlin beat #7 Bethune 75-25

Semifinals – Friday February 23rd (Wray High School)

FINAL:  #1 Otis beat #4 Flagler/Hi Plains 78-50

FINAL:  #2 Arickaree/Woodlin beat #3 Stratton/Liberty 76-71

Championship Round – Saturday February 24th (Wray High School)

FINAL:  #2 Arickaree/Woodlin beat #1 Otis (Championship) 65-61

FINAL:  #3 Stratton/Liberty beat #4 Flagler/Hi Plains (3rd) 95-83


DISTRICT SIX

Pigtail – Monday February 19th (Higher seed hosts)

FINAL:  #9 Mountain Valley beat #8 La Veta 58-48

FINAL:  #10 Centennial beat #7 Antonito 57-53

FINAL:  #6 Manzanola beat #11 Aguilar 68-16

Quarterfinals – Tuesday February 20th (Higher seed hosts)

FINAL:  #1 Sierra Grande beat #10 Centennial 72-42

FINAL:  #4 Sangre De Cristo beat #5 Cotopaxi 52-50

FINAL:  #3 Primero beat #6 Manzanola 61-20

FINAL:  #2 Creede beat #9 Mountain Valley 93-50

Semifinals – Friday February 23rd (Adams State University)

FINAL:  #1 Sierra Grande beat #4 Sangre De Cristo 67-57

FINAL:  #2 Creede beat #3 Primero 62-54

Championship Round – Saturday February 24th (Adams State University)

FINAL:  #2 Creede beat #1 Sierra Grande (Championship) 55-51

FINAL:  #4 Sangre De Cristo beat #3 Primero (3rd) 58-36

———————————————————————————————————–

DISTRICT SEVEN

Quarterfinals – Tuesday February 20th (Elbert HS)

FINAL:  #1 Genoa-Hugo beat #8 Hanover 81-33

FINAL:  #5 Deer Trail beat #4 Colorado D&B 48-28

FINAL:  #3 Kiowa beat #6 Pikes Peak Christian 43-32

FINAL:  #2 Elbert beat #7 Edison 56-18

Semifinals – Friday February 23rd (Limon HS)

FINAL:  #1 Genoa Hugo beat #5 Deer Trail 62-34

FINAL:  #2 Elbert beat #3 Kiowa 38-33

Championship Round – Saturday February 24th (Limon HS)

FINAL:  #1 Genoa Hugo beat #2 Elbert (Championship) 55-29

FINAL:  #5 Deer Trail beat #3 Kiowa (3rd) 43-35

———————————————————————————————————–

DISTRICT EIGHT

Pigtail Round – Thursday February 15th (higher seed hosts)

FINAL:  #8 Belleview Christian beat #9 Denver Academy of Torah 60-37

Quarterfinals – Monday February 19th (higher seed hosts)

FINAL:  #1 Front Range Baptist beat #8 Belleview Christian 66-43

FINAL:  #5 Denver Waldorf beat #4 Denver Jewish Day 54-44

FINAL:  #6 Rocky Mountain Lutheran beat #3 Shining Mountain 38-36

FINAL:  #2 Cornerstone Christian beat #7 Beth Eden 62-24

Semifinals – Thursday February 22nd (higher seed hosts)

FINAL:  #1 Front Range Baptist beat #5 Denver Waldorf 66-37

FINAL:  #2 Cornerstone Christian beat #6 Rocky Mountain Lutheran 53-41

Championship Round – Saturday February 24th (Legacy HS)

FINAL: #1 Front Range Baptist beat #2 Cornerstone Christian (Championship) 51-46

 

>
Kevin Shaffer
About Kevin Shaffer 739 Articles
Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*