1A DISTRICT PAIRINGS (BOYS)

Class 1A District tournament pairings are being released across the state and we’ll post the schedules as they become available.  You can send us your bracket by email to [email protected].  Districts one and seven qualify for their top two teams while the remaining districts send their top three clubs to the regional tournaments.

 

DISTRICT ONE

Pigtail – Thursday February 21st (Olathe HS)

FINAL:  #4 Norwood beat #5 North Park 52-49

FINAL:  #3 Dove Creek beat #6 Nucla 49-45

Semifinals – Friday February 22nd (Olathe HS)

FINAL:  #1 DeBeque beat #4 Norwood 90-28

FINAL:  #2 Ouray beat #3 Dove Creek 45-35

Championship Round – Saturday February 23rd (Olathe HS)

FINAL:  #1 DeBeque beat #2 Ouray (Championship) 70-30

———————————————————————————————————–

DISTRICT TWO

Quarterfinals – Tuesday February 19th (Lamar Community Building)

#1 Cheraw – BYE

FINAL:  #4 Granada beat #5 Cheyenne Wells 34-26

FINAL:  #3 Kit Carson beat #6 Eads 62-47

#2 McClave – BYE

Semifinals – Thursday February 21st (Lamar Community Building)

FINAL:  #1 Cheraw beat #4 Granada 38-35

FINAL:  #2 McClave beat #3 Kit Carson 63-59

Championship Round – Sunday February 24th (Lamar Community Building)

FINAL:  #1 Cheraw beat #2 McClave (Championship) 45-34

FINAL:  #3 Kit Carson beat #4 Granada (3rd) 50-30

———————————————————————————————————–

DISTRICT THREE

Quarterfinals – Tuesday February 19th (Lamar Community College)

#1 Walsh – BYE

FINAL:  #5 Wiley beat #4 South Baca 66-45

#2 Kim/Branson – BYE

#3 Springfield – BYE

Semifinals – Friday February 22nd (Lamar Community College)

FINAL:  #1 Walsh beat #5 Wiley 67-37

FINAL:  #3 Springfield beat #2 Kim/Branson 64-60 (OT)

Championship Round – Monday February 25th  (Lamar Community College)

FINAL:  #3 Springfield beat #1 Walsh (Championship) 76-61

FINAL:  #2 Kim/Branson beat #5 Wiley (3rd) 61-54 (OT)

———————————————————————————————————–

DISTRICT FOUR

Quarterfinals – Tuesday February 19th (Northeastern Junior College)

FINAL:  #1 Peetz beat #8 Fleming 67-26

FINAL:  #5 Merino beat #4 Longmont Christian 44-38

FINAL:  #2 Prairie beat #7 Weldon Valley 69-45

FINAL:  #6 Caliche beat #3 Briggsdale 58-47

Semifinals – Friday February 22nd (Northeastern Junior College)

FINAL:  #5 Merino beat #1 Peetz 71-61

FINAL:  #2 Prairie beat #6 Caliche 81-64

Championship Round – Saturday February 23rd (Northeastern Junior College)

FINAL:  #5 Merino beat #2 Prairie (Championship) 68-57

FINAL:  #1 Peetz beat #6 Caliche (3rd) 78-54

———————————————————————————————————–

DISTRICT FIVE

Quarterfinals – Wednesday February 20th (Top 2 Seeds host)

FINAL:  #1 Arickaree/Woodlin beat #8 Lone Star 65-38

FINAL:  #4 Stratton/Liberty beat #5 Flagler/Hi Plains 85-41

FINAL:  #2 Haxtun beat #7 Bethune 78-19

FINAL:  #3 Otis beat #6 Idalia 97-76

Semifinals – Friday February 22nd (Wray High School)

FINAL:  #1 Arickaree/Woodlin beat #4 Stratton/Liberty

FINAL:  #2 Haxtun beat #3 Otis 45-36

Championship Round – Sunday February 24th (Wray High School)

FINAL:  #2 Haxtun beat #1 Arickaree/Woodlin (Championship) 70-60

FINAL: #4 Stratton/Liberty beat #3 Otis (3rd) 60-52

———————————————————————————————————–

DISTRICT SIX

Pigtail – Saturday February 16th (higher seed hosts)

FINAL:  #10 Antonito beat #7 Manzanola 41-31

FINAL:  #8 Mountain Valley beat #9 La Veta 43-34

Quarterfinals – Tuesday February 19th (Higher seed hosts)

FINAL:  #1 Sangre De Cristo beat #10 Antonito 73-32

FINAL:  #4 Primero beat #5 Cotopaxi 66-57

FINAL:  #3 Sierra Grande beat #6 Centennial 48-37

FINAL:  #2 Creede beat #8 Mountain Valley 69-46

Semifinals – Thursday February 21st (Adams State University)

FINAL:  #1 Sangre De Cristo beat #4 Primero 86-36

FINAL:  #2 Creede beat #3 Sierra Grande 55-49

Championship Round – Saturday February 23rd (Adams State University)

FINAL:  #1 Sangre De Cristo beat #2 Creede (Championship) 75-52

FINAL:  #3 Sierra Grande beat #4 Primero (3rd) 51-33

———————————————————————————————————–

DISTRICT SEVEN

Quarterfinals – Tuesday February 19th (Higher seeds host)

#1 Evangelical Christian – BYE

FINAL:  #4 Pikes Peak Christian beat #5 Cripple Creek 78-61

FINAL:  #6 Kiowa beat #3 Elbert 38-36

#2 Genoa Hugo – BYE

Semifinals – Friday February 22nd (Colorado Springs City Auditorium)

FINAL:  #1 Evangelical Christian beat #4 Pikes Peak Christian 71-34

FINAL:  #2 Genoa Hugo beat #6 Kiowa 49-32

Championship Round – Saturday February 23nd (Colorado Springs City Auditorium)

FINAL:  #1 Evangelical Christian beat #2 Genoa Hugo (Championship) 50-36

———————————————————————————————————–

DISTRICT EIGHT

Quarterfinals – Monday February 18th (higher seed hosts)

FINAL:  #1 Front Range Baptist beat #9 Beth Eden 77-49

FINAL:  #5 Denver Waldorf beat #4 Denver Jewish Day 59-48

FINAL:  #3 Mile High Academy beat #6 Rocky Mountain Lutheran 63-53

FINAL:  #2 Cornerstone Christian beat #7 Belleview Christian 53-52

Semifinals – Thursday February 21st (higher seed hosts)

FINAL:  #5 Denver Waldorf beat #1 Front Range Baptist 67-61

FINAL:  #3 Mile High Academy beat #2 Cornerstone Christian 63-48

Championship Round – Saturday February 23rd (Legacy HS)

FINAL:  #3 Mile High Academy beat #5 Denver Waldorf (Championship) – Exact Final N/A

FINAL:  #1 Front Range Baptist beat #2 Cornerstone Christian (3rd) 50-48

 


Kevin Shaffer

Kevin Shaffer

Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.
Kevin Shaffer
About Kevin Shaffer 1459 Articles
Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*