2A DISTRICT PAIRINGS (GIRLS)

2A District Tournaments

District tournaments are first up in the post-season for Class 2A as teams battle for advancement into the regional round.  Games get underway this week and conclude next week with the top three finishers from District 3 and the top five clubs from District 5 moving to the next round.  The remaining district send their top four finishers to complete the 32-team regional tournament bracket.  Pairings will be updated as we receive them.  Information can be emailed to us at [email protected]

 

DISTRICT ONE

Quarterfinals – Tuesday February 19th (higher seed hosts)

#1 Sanford – BYE

6:00pm:  #4 Custer County vs #5 Center

4:30pm:  #3 Sargent vs #6 South Park

5:00pm:  #2 Del Norte vs #7 Crested Butte

Semifinals – Friday February 22nd (Adams State University)

3:30pm:

6:30pm:

Championship Round – Saturday February 23rd (Adams State University)

5:30pm:  Championship

11:00am:  3rd Place

————————————————————————————————————

DISTRICT TWO

Quarterfinals – Tuesday February 19th (higher seed hosts)

#1 Yuma – BYE

6:00pm:  #4 Wiggins vs #5 Sedgwick County

6:00pm:  #3 Holyoke vs #6 Akron

#2 Wray – BYE

Semifinals – Thursday February 21st (Northeastern Junior College)

3:00pm:  #1 Yuma vs Wiggins / Sedgwick County

6:00pm:  #2 Wray vs Holyoke / Akron

Championship Round – Saturday February 23rd (Northeastern Junior College)

11:30am:  Championship

8:30am:  3rd Place

————————————————————————————————————

DISTRICT THREE

Pigtails – Tuesday February 19th (higher seed hosts)

6:00pm:  #4 Mancos vs #5 Telluride

Semifinals – Friday September 22nd (Durango HS)

#1 Ignacio vs Mancos / Telluride

#2 Dolores vs #3 Ridgway

Championship Round – Saturday February 23rd (Durango HS)

TBA:  Championship

TBA:  3rd Place

————————————————————————————————————

DISTRICT FOUR

Pigtail – Saturday February 16th (Higher seed hosts)

FINAL:  #8 Platte Canyon beat #9 Nederland 25-17

Second Round – Tuesday February 19th (higher seed hosts)

#5 Burlington vs #8 Platte Canyon

#6 Clear Creek vs #7 Front Range Christian

Quarterfinals – Wednesday February 20th (higher seed hosts)

#4 Lotus School vs Burlington / Platte Canyon / Nederland

#3 Denver Christian vs Clear Creek / Front Range Christian

Semifinals – Thursday February 21st (Vista Peak HS)

4:00pm:  #1 Limon vs

7:00pm:  #2 Byers vs

Championship Round – Saturday February 23rd (Vista Peak HS)

1:30pm:  Championship

10:30am:  3rd Place

————————————————————————————————————

DISTRICT FIVE

Pigtail – Monday February 18th (higher seed hosts)

6:00pm:  #8 Paonia vs #9 West Grand (Game will be played at Delta HS)

#7 Plateau Valley vs #10 Caprock Academy

Quarterfinals – Tuesday February 19th (higher seed hosts)

#1 Meeker vs Paonia / West Grand

#4 Vail Christian vs #5 Rangely

MON/5:00pm:  #3 Hotchkiss vs #6 Hayden (Game is moved to Monday to pair up with Hotchkiss-Hayden boys play in game)

#2 Soroco vs Plateau Valley / Caprock Academy

Consolation Semifinals – Thursday February 21st (DeBeque HS)

3:00pm:

6:00pm:

Semifinals – Friday February 22nd (DeBeque HS)

3:00pm:

6:00pm:

Championship Round – Saturday February 23rd (DeBeque HS)

3:00pm:  Championship

12:00pm:  3rd Place

9:00am:  5th Place

————————————————————————————————————

DISTRICT SIX

Pigtail – Thursday February 14th (Higher Seed Hosts)

FINAL:  John Mall beat Las Animas 29-18

FINAL:  Crowley County beat Swallows Charter 52-17

Quarterfinals – Monday February 18th (higher seed hosts)

6:00pm:  John Mall at Swink

6:00pm:  Holly at Fowler

6:00pm:  Hoehne at Rocky Ford

6:00pm:  Crowley County at Rye

Semifinals – Thursday February 21st (La Junta HS)

3:00pm:

6:00pm:

Championship Round – Friday February 22nd (La Junta HS)

6:00pm:  Championship

3:00pm:  3rd Place

————————————————————————————————————

DISTRICT SEVEN

Pigtail Round – Tuesday February 19th (higher seed hosts)

5:00pm:  #8 Twin Peaks Charter vs #9 Loveland Classical

Quarterfinals – Wednesday February 20th (higher seed hosts)

5:30pm:  #1 Heritage Christian vs Twin Peaks Charter / Loveland Classical

6:00pm:  #4 Lyons vs #5 Dayspring Christian

5:30pm:  #3 Highland vs #6 Union Colony Prep

5:00pm:  #2 Dawson vs #7 Gilpin County

Semifinals – Friday February 22nd (Frederick HS)

3:30pm:

6:30pm:

Championship Round – Saturday February 23rd (Frederick HS)

1:00pm:  Championship

10:00am:  3rd Place

————————————————————————————————————

DISTRICT EIGHT

Quarterfinals – Wednesday February 20th (higher seed hosts)

6:00pm:  #1Peyton vs #8 Miami Yoder

6:00pm:  #4 Colorado Springs School vs #5 Dolores Huerta

6:00pm:  #3 Calhan vs #6 Fountain Valley

6:00pm:  #2 Simla vs #7 Thomas MacLaren

Semifinals – Thursday February 21st (Colorado Springs Auditorium)

4:00pm:

7:00pm:

Championship Round – Saturday February 23rd (Colorado Springs Auditorium)

6:00pm:  Championship

3:00pm:  3rd Place

 

>
Kevin Shaffer
About Kevin Shaffer 1399 Articles
Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

2 Comments

  1. Real quick update for 2A, region 5; Hotchkiss GIRLS will be playing Monday, Feb 18th at 5PM @ Hotchkiss High vs. Hayden. This was done to facilitate both Hayden teams being able to travel on the same day as the boys play the Hotchkiss boys in a pigtail…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*