3A BOYS STATE PROJECTIONS

State tournament pairings for Class 3A boys’ basketball will be released later today but with RPI standings updated Sunday morning, we can get a very good look at the brackets ahead of the official release.
A new addition to the bracketing this year is that district champions must finish in the top 16 of RPI to earn a host site in the first two rounds.  That factor impacts only one champion, DSST-Green Valley, as they sit 28th after winning the Confluence championship.  The remaining champions all easily made it into the top 16 and will be at home for round one.
Here’s a look at our projected brackets.  We true seed based on RPI but note that teams sitting in spots 25-32 could be moved for travel purposes.  Teams may also be adjusted up or down in seeding to avoid league matchups in the opening round.
This bracket will NOT be reseeded following regionals as it will play out to the state championship game on March 10th in Denver.

Seed Order

  1. Sterling
  2. Alamosa
  3. Platte Valley
  4. Coal Ridge
  5. Vanguard
  6. Faith Christian
  7. Bayfield
  8. DSST-Stapleton
  9. Strasburg
  10. Resurrection Christian
  11. Kent Denver
  12. Lutheran
  13. Roaring Fork
  14. Manual
  15. Grand Valley
  16. Delta
  17. Arrupe Jesuit
  18. Colorado Springs Christian
  19. Pagosa Springs
  20. Colorado Academy
  21. La Junta
  22. Jefferson
  23. Academy
  24. Pinnacle
  25. Montezuma Cortez
  26. Brush
  27. Centauri
  28. DSST-Green Valley
  29. St Mary’s
  30. Frontier Academy
  31. Cedaredge
  32. Ridgeview Academy

And our projected bracket which is completely UNOFFICIAL

REGION ONE REGION EIGHT
#1 Sterling vs #32 Ridgeview Academy #8 DSST-Stapleton vs #25 Montezuma Cortez
#16 Delta vs #17 Arrupe Jesuit #9 Strasburg vs #24 Pinnacle
REGION FOUR REGION FIVE
#4 Coal Ridge vs #29 St Mary’s #5 Vanguard vs #28 DSST-Green Valley
#13 Roaring Fork vs #20 Colorado Academy #12 Lutheran vs #21 La Junta
REGION THREE REGION SIX
#3 Platte Valley vs #30 Frontier Academy #6 Faith Christian vs #27 Centauri
#14 Manual vs #19 Pagosa Springs #11 Kent Denver vs #22 Jefferson
REGION TWO REGION SEVEN
#2 Alamosa vs #31 Cedaredge #7 Bayfield vs #26 Brush
#15 Grand Valley vs #18 Colorado Springs Christian #10 Resurrection Christian vs #23 Academy

 
State Quarterfinals — March 8th
Region #1 Champion vs Region #8 Champion
Region #4 Champion vs Region #5 Champion
Region #3 Champion vs Region #6 Champion
Region #2 Champion vs Region #6 Champion
 
NOTES:  If this is the bracket, look for Frontier Academy to be moved away from the Platte Valley matchup in the first round since both are in the Patriot league.  Could also see Montezuma Cortez being swapped with St Mary’s possibly.  Better travel for the Panthers involve Bayfield or Alamosa but they sit in the same league as those two opponents.  Ridgeview Academy is 44th in RPI but makes the bracket as the second official qualifier from the Confluence league.  The top two teams in each district are automatically in the tournament.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.