BOYS BASKETBALL TOURNAMENTS (WEEK TWO)

Week two of the boys basketball season brings another long list of tournaments across the state.  We have posted schedules and pairings below and will continue to add to the list as new information is reported.  Colorado Preps will also update with results and future matchups each day.

 

SATURDAY DECEMBER 14TH 

Dove Creek Bulldog Classic

5:30pm:  Championship

2:30pm:  3rd

Flagler Tournament

FINAL:  Cheraw beat Flagler/Hi Plains 51-29 (Championship)

3:30pm:  Elbert vs (3rd)

Steamboat Springs Shootout

FINAL:  Conifer beat Eagle Valley 74-34  (Championship)

FINAL:  Colorado Academy beat Steamboat Springs 73-61 (3rd)

FINAL: Frederick beat Woodland Park 74-30 (5th)

FINAL:  Roosevelt beat Northridge 49-33 (7th)

Fort Lupton Santiago’s Shootout

FINAL:  Elizabeth beat Greeley Central 44-43 (Championship)

2:00pm:  Fort Lupton vs Lake County (3rd)

FINAL:  Niwot beat Brush 54-49 (5th)

FINAL:  Prospect Ridge beat Valley 46-40 (7th)

ThunderRidge/Chaparral Tipoff Classic

FINAL:  Smoky Hill beat Valor Christian 68-54 (Championship)

FINAL:  Chaparral beat ThunderRidge 49-47 (3rd)

FINAL:  Rocky Mountain beat Legacy 60-45 (5th)

FINAL:  Far Northeast beat Grand Junction 81-61 (7th)

Las Animas Tournament

FINAL:  South Baca beat La Veta 57-40 (Championship)

FINAL:  Las Animas beat Manzanola 57-47 (3rd)

Buena Vista Demon Invitational

FINAL:  Grand Valley beat University 45-44

FINAL:  Gunnison beat Pagosa Springs 50-41

FINAL:  Salida beat Bayfield 57-39

3:00pm:  Buena Vista vs Middle Park

Meeker White River Electric Cowboy Shootout

FINAL:  Fruita Monument JV beat Mancos 48-45 (Championship)

FINAL:  Rifle beat Meeker 54-32 (3rd)

FINAL:  Aspen beat Lotus School 58-39 (5th)

FINAL:  Soroco beat Dolores 54-43 (7th)

La Junta Holiday Tournament

FINAL:  Centauri beat Monte Vista 59-26 (Championship)

FINAL:  Sanford beat La Junta 50-34 (3rd)

FINAL:  Fowler beat Del Norte 50-29 (5th)

FINAL:  Lamar beat Swink 70-32 (7th)

Colorado Springs School Kodiak Classic

FINAL:  Pikes Peak Christian beat Edison 57-54 (Championship)

FINAL:  Colorado Springs School beat Edison 48-17 (3rd)

Resurrection Christian Invitational

FINAL:  Resurrection Christian beat St Mary’s 96-59 (Championship)

FINAL:  Roaring Fork beat Olathe 45-37 (3rd)

Evangelical Christian Invitational

FINAL:  Evangelical Christian beat Rye 49-31 (Championship)

FINAL:  Cotopaxi beat Fountain Valley 54-46 (3rd)

Weld Central Izzy Leet Memorial Tournament

FINAL:  Weld Central beat DSST-Green Valley 62-55 (Championship)

FINAL:  Riverdale Ridge beat Basalt 77-70 (3rd)

Wiggins vs Vail Mountain (5th)

FINAL:  Stargate Beat DSST-College View 71-69 (7th)

Goodland KS Topside Tipoff

FINAL:  Colby KS beat Norton KS 48-39 (Championship)

FINAL:  Yuma beat Goodland KS 52-38 (3rd)

FINAL:  Wray beat Lakin KS 73-66 (5th)

FINAL:  McCook NE beat Burlington 76-45 (7th)

Prairie Mustangs Classic

FINAL:  Briggsdale beat Prairie 50-43 (Championship)

1:30pm:  Shining Mountain vs Arickaree/Woodlin (3rd)

Berthoud Invitational

11:30am:  Palisade vs Skyview

FINAL:  Mountain View beat Berthoud 53-50

Ponderosa Tournament

FINAL:  Arrupe Jesuit beat Regis Groff 74-53

FINAL:  Pueblo East beat Ponderosa 84-80

Glenwood Springs Tournament

FINAL:  Glenwood Springs beat Montrose 38-36 (Championship)

FINAL:  Coal Ridge beat Alamosa 79-73 (3rd)

FINAL:  Faith Christian beat Moffat County 79-32 (5th)

FINAL:  Denver Christian beat Peak to Peak 59-39 (7th)

Jefferson Academy Tournament

FINAL:  Jefferson Academy beat Sheridan 57-47 (Championship)_

FINAL:  Lyons beat Bruce Randolph 52-33 (3rd)

Centaurus Warrior Classic

FINAL:  Centaurus beat Brighton 81-72 (Championship)

FINAL:  Northfield beat Discovery Canyon 81-59 (3rd)

FINAL:  Erie beat Kennedy 82-62 (5th)

FINAL:  Thornton beat Trinidad 62-53 (7th)

Syracuse KS Border War

FINAL:  Stanton County KS beat Granada 51-21

FINAL:  Greeley County KS beat McClave 56-40

FINAL:  Syracuse KS beat Walsh 77-64

FINAL:  Eads beat Elkhart KS 72-64

 

 

——————————————————————————————————–

MONDAY DECEMBER 9TH

Fairview Festival

FINAL:  Ralston Valley beat Castle View 73-44

FINAL:  Manual beat Broomfield 55-51

FINAL:  Horizon beat Denver South 76-57

FINAL:  Fairview beat Arvada West 71-53

————————————————————————————————–

TUESDAY DECEMBER 10TH 

Fort Lupton Santiago’s Shootout

FINAL:  Greeley Central beat Brush 56-54

FINAL:  Fort Lupton beat Valley 69-57

FINAL:  Elizabeth beat Niwot 61-45

FINAL:  Lake County beat Prospect Ridge 64-42

Syracuse KS Border War

FINAL:  Walsh beat Stanton County KS 59-48

FINAL:  Eads beat Greeley County KS 55-51

FINAL:  Elkhart KS beat McClave 85-59

FINAL:  Syracuse KS beat Granada 56-43

————————————————————————————————–

WEDNESDAY DECEMBER 11TH 

ThunderRidge/Chaparral Tipoff Classic

FINAL:  Smoky Hill beat Legacy 75-56

FINAL:  Chaparral beat Far Northesat 79-59

FINAL:  Valor Christian beat Rocky  Mountain 70-54

FINAL:  ThunderRidge beat Grand Junction 97-28

Fairview Festival

FINAL:  Ralston Valley beat Manual 78-68 (Semifinal)

FINAL:  Fairview beat Horizon 76-67 (Semifinal)

FINAL:  Broomfield beat Castle View 67-44 (Consolation)

FINAL:  Arvada West beat Denver South 62-47 (Consolation)

Centaurus Warrior Classic

FINAL:  Centaurus beat Erie 77-72

FINAL:  Northfield beat Thornton 83-25

FINAL:  Brighton beat Kennedy 83-78

FINAL:  Discovery Canyon beat Trinidad 83-14

————————————————————————————————–

THURSDAY DECEMBER 12TH 

Steamboat Springs Shootout

FINAL:  Eagle Valley beat Roosevelt 71-67

FINAL:  Colorado Academy beat Frederick 67-64

FINAL:  Steamboat Springs beat Woodland Park 49-46

FINAL:  Conifer beat Northridge 52-18

Meeker White River Electric Cowboy Shootout

FINAL:  Meeker beat Dolores 43-33

FINAL:  Fruita Monument JV beat Lotus School 37-33 (OT)

FINAL:  Mancos beat Aspen 67-63

FINAL:  Rifle beat Soroco 59-33

La Junta Holiday Tournament

FINAL:  Centauri beat Fowler 59-54

FINAL:  Sanford beat Lamar 61-42

FINAL:  Monte Vista beat Del Norte 73-34

FINAL:  La Junta beat Swink 49-31

Weld Central Izzy Leet Memorial Tournament

FINAL:  Riverdale Ridge beat DSST-College View 72-42

FINAL:  DSST-Green Valley beat Wiggins 54-34

FINAL:  Weld Central beat Stargate 73-60

FINAL:  Basalt beat Vail Mountain 57-48

Goodland KS Topside Tipoff

FINAL:  Colby KS beat Wray 67-57

FINAL:  Yuma beat McCook NE 52-37

FINAL:  Goodland KS beat Burlington 57-45

FINAL:  Norton KS beat Lakin KS 66-54

Berthoud Invitational

FINAL:  Mountain View beat Palisade 51-42

FINAL:  Berthoud beat Skyview 41-32

Ponderosa Tournament

FINAL:  Pueblo East beat Arrupe Jesuit 71-38

FINAL:  Ponderosa beat Regis Groff 70-19

Glenwood Springs Tournament

FINAL:  Alamosa beat Faith Christian 56-53

FINAL:  Glenwood Springs beat Denver Christian 62-45

FINAL:  Coal Ridge beat Peak to Peak 76-52

FINAL:  Montrose beat Moffat County 80-44

————————————————————————————————–

FRIDAY DECEMBER 13TH

Dove Creek Bulldog Classic

4:30pm:  Nucla vs Whitehorse UT

FINAL:  Monticello UT beat Dove Creek 68-32

Flagler Tournament

5:30pm:  Cheraw vs Miami Yoder

FINAL:  Flagler/Hi Plains beat Elbert 44-38

Steamboat Springs Shootout

FINAL:  Eagle Valley beat Colorado Academy 59-56 (Semifinal)

FINAL:  Conifer beat Steamboat Springs 51-44 (Semifinal)

FINAL:  Frederick beat Roosevelt 76-40 (Consolation)

FINAL:  Woodland Park beat Northridge 47-35 (Consolation)

Fort Lupton Santiago’s Shootout

FINAL:  Greeley Central beat Fort Lupton 48-40 (Semifinals)

FINAL:  Elizabeth beat Lake County 56-31 (Semifinals)

FINAL:  Brush beat Valley 77-61 (Consolation)

FINAL:  Niwot beat Prospect Ridge 55-30 (Consolation)

ThunderRidge/Chaparral Tipoff Classic

FINAL:  Smoky Hill beat Chaparral 70-65 (Semifinals)

FINAL:  Valor Christian beat ThunderRidge 58-51 (Semifinals)

FINAL:  Legacy beat Far Northeast 62-46 (Consolation)

FINAL:  Rocky Mountain beat Grand Junction 82-59 (Consolation)

Las Animas Tournament

FINAL:  South Baca beat Manzanola 48-41

7:30pm:  Las Animas vs La Veta

Buena Vista Demon Invitational

FINAL:  University beat Bayfield 59-36

FINAL:  Grand Valley beat Pagosa Springs 52-48

8:30pm:  Salida vs Middle Park

Meeker White River Electric Cowboy Shootout

FINAL:  Fruita Monument JV beat Meeker 61-49 (Semifinal)

FINAL:  Mancos beat Rifle 48-43 (Semifinal)

FINAL:  Lotus School beat Dolores 50-42 (Consolation)

FINAL:  Aspen beat Soroco 65-35 (Consolation)

La Junta Holiday Tournament

FINAL:  Centauri beat Sanford 64-37 (Semifinal)

FINAL:  Monte Vista beat La Junta 55-44 (Semifinal)

FINAL:  Fowler beat Lamar 62-53 (Consolation)

FINAL:  Del Norte beat Swink 58-42 (Consolation)

Colorado Springs School Kodiak Classic

FINAL:  Edison beat Cripple Creek 59-21

FINAL:  Pikes Peak Christian beat Colorado Springs School 55-53

Resurrection Christian Invitational

FINAL:  St Mary’s beat Olathe 86-47

FINAL:  Resurrection Christian beat Roaring Fork 77-28

Evangelical Christian Invitational

5:30pm:  Fountain Valley vs Rye

FINAL:  Evangelical Christian beat Cotopaxi 56-24

Weld Central Izzy Leet Memorial Tournament

FINAL:  DSST-Green Valley beat Riverdale Ridge 55-44 (Semifinal)

7:00pm:  Weld Central vs Basalt (Semifinal)

11:00am:  DSST-College View (Consolation)

7:00pm:  Stargate vs Vail Mountain (Consolation)

Fairview Festival

FINAL:  Fairview beat Ralston Valley 73-66 (Championship)

FINAL:  Horizon beat Manual 91-69 (3rd)

FINAL:  Broomfield beat Arvada West 62-49 (5th)

FINAL:  Castle View beat Denver South 57-56 (7th)

Goodland KS Topside Tipoff

FINAL:  Colby KS beat Yuma 47-38 (Semifinal)

FINAL:  Norton KS beat Goodland KS 60-53 (Semifinal)

FINAL:  Wray beat McCook NE 71-65 (Consolation)

FINAL:  Lakin KS beat Burlington 86-58 (Consolation)

Prairie Mustangs Classic

FINAL:  Briggsdale beat Shining Mountain 55-36

FINAL:  Prairie beat Arickaree/Woodlin 50-20

Berthoud Invitational

FINAL:  Mountain View beat Skyview 48-44

8:00pm:  Berthoud vs Palisade

Ponderosa Tournament

FINAL:  Pueblo East beat Regis Groff 75-30

7:00pm:  Ponderosa vs Arrupe Jesuit

Glenwood Springs Tournament

FINAL:  Glenwood Springs beat Alamosa 64-44(Semifinal)

FINAL:  Montrose beat Coal Ridge 54-44 (Semifinal)

FINAL:  Faith Christian beat Denver Christian 61-37 (Consolation)

FINAL:  Moffat County beat Peak to Peak 73-37 (Consolation)

Jefferson Academy Tournament

FINAL:  Jefferson Academy beat Bruce Randolph 77-25

FINAL:  Sheridan beat Lyons 57-37

Centaurus Warrior Classic

FINAL:  Centaurus beat Northfield 76-49 (Semifinal)

FINAL:  Brighton beat Discovery Canyon 79-73 (Semifinal)

FINAL:  Erie beat Thornton 89-38 (Consolation)

FINAL:  Kennedy beat Trinidad 97-58 (Consolation)

Syracuse KS Border War

FINAL:  Stanton County KS beat McClave 43-21

FINAL:  Elkhart KS beat Granada 77-74

6:00pm:  Walsh vs Greeley County KS

FINAL:  Syracuse KS beat Eads 50-36

————————————————————————————————–

 


Kevin Shaffer

Kevin Shaffer

Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*