BOYS BASKETBALL – WEEK 3 TOURNAMENTS

Week 3 Tournaments

Eight tournaments are on the boys’ basketball schedule for week three.  Games below are listed in bracket order and we’ll update the pairings and schedules throughout the week.

Final scores can be sent to us by text to 970.380.7737.

 

 

TUESDAY – DECEMBER 11TH

Ralston Valley Roundup

FINAL:  Pomona beat Aurora Central 64-48

FINAL:  Legacy beat Westminster 61-53

FINAL:  Ralston Valley beat Standley Lake 62-29

FINAL:  Rampart beat Mountain Range 67-54

—————————————————————————————

THURSDAY – DECEMBER 13TH

Lamar Holiday Tournament

FINAL:  Holly beat Eads 83-22

FINAL:  Walsh beat McClave 48-39

FINAL:  Springfield beat Wiley 47-35

FINAL:  Kit Carson beat Granada 47-45

 

Greeley GoJo Invitational

FINAL:  Greeley Central beat Fruita Monument 58-57

FINAL:  Cheyenne Central WY beat Mountain View 60-48

FINAL:  Loveland beat Northridge 62-39

FINAL:  Greeley West beat Cheyenne South WY 80-40

 

Ralston Valley Roundup

FINAL:  Pomona beat Legacy 72-68 (Semifinal)

FINAL:  Ralston Valley beat Rampart 80-63 (Semifinal)

FINAL:  Aurora Central beat Westminster 69-56 (Consolation)

FINAL:  Standley Lake beat Mountain Range 60-51 (Consolation)

 

Windsor Power to Play Showcase

FINAL:  Cheyenne East WY beat Highlands Ranch 85-61

FINAL:  Fossil Ridge beat Golden 74-67

FINAL:  Campbell County WY beat Horizon 88-64

8:00pm:  Westlake Prep FL vs Windsor

 

Akron Invitational

FINAL:  Dayspring Christian beat Stratton/Liberty 68-60

FINAL:  Akron beat Otis 40-32

 

Montrose Black Canyon Classic

FINAL:  Pagosa Springs beat Palisade 41-36

FINAL:  Montrose beat Roaring Fork 47-43

 

Pueblo East Coaches Classic

FINAL:  Cheyenne Mountain beat Pueblo Centennial 75-60

FINAL:  Northfield beat Pueblo County 66-33

FINAL:  Pine Creek beat Grand Junction Central 64-32

FINAL:  Pueblo East beat Air Academy 43-36

—————————————————————————————

FRIDAY – DECEMBER 14TH

Lamar Holiday Tournament

FINAL:  Holly beat Walsh 55-41 (Semifinal)

FINAL:  Springfield beat Kit Carson 47-40 (Semifinal)

FINAL:  McClave beat Eads 68-31 (Consolation)

FINAL:  Wiley beat Granada 69-62 (OT) (Consolation)

 

Greeley GoJo Invitational

FINAL:  Greeley Central beat Cheyenne Central WY 45-42 (Semifinal)

FINAL:  Greeley West beat Loveland 72-64 (Semifinal)

FINAL:  Fruita Monument beat Mountain View 68-34 (Consolation)

7:30pm:  Cheyenne South WY vs Northridge (Consolation)

 

Ralston Valley Roundup

FINAL:  Ralston Valley beat Pomona 76-62 (Championship)

FINAL:  Legacy beat Rampart 71-51 (3rd Place)

FINAL:  Aurora Central beat Standley Lake 59-52 (5th Place)

FINAL:  Mountain Range beat Westminster 63-51 (7th Place)

 

Windsor Power to Play Showcase

8:00pm:  Fossil Ridge vs Cheyenne East WY (Semifinal)

8:00pm:  Campbell County WY vs (Semifinal)

FINAL:  Highlands Ranch beat Golden 66-61 (Consolation)

FINAL:  Horizon beat Windsor 71-51 (Consolation)

 

Akron Invitational

FINAL:  Dayspring Christian beat Akron 52-47 (Championship)

FINAL:  Otis beat Stratton/Liberty 53-46 (3rd Place)

 

Montrose Black Canyon Classic

4:00pm:  Palisade vs Roaring Fork

FINAL:  Pagosa Springs beat Montrose 49-43 (2 OT)

 

Colorado Springs School Kodiak Classic

7:00pm:  Edison vs Cripple Creek

8:30pm:  Colorado Springs School vs Fountain Valley

 

Dove Creek Bulldog Classic

4:30pm:  Norwood vs Monticello UT

7:30pm:  Dove Creek vs Whitehorse UT

 

Arvada Classic

5:30pm:  Peak to Peak vs KIPP Collegiate

FINAL:  Stargate beat Arvada 49-37

 

Pueblo East Coaches Classic

FINAL:  Northfield beat Air Academy 48-38

FINAL:  Pine Creek beat Pueblo Centennial 77-44

5:30pm:  Pueblo County vs Grand Junction Central

FINAL:  Cheyenne Mountain beat Pueblo East 79-64

—————————————————————————————

SATURDAY – DECEMBER 15TH

Lamar Holiday Tournament

8:30pm:  Holly vs Springfield (Championship)

5:30pm:  Kit Carson vs Walsh (3rd Place)

1:30pm:  McClave vs Wiley (5th Place)

10:30am:  Eads vs Granada (7th Place)

 

Greeley GoJo Invitational

2:30pm:  Greeley Central vs Greeley West (Championship)

11:30am:  Cheyenne Central WY vs Loveland 3rd Place

2:30pm:  Fruita Monument vs (5th Place)

11:30am:  Mountain View vs (7th Place)

 

Windsor Power to Play Showcase

5:30pm:  Championship

4:00pm:  3rd Place

2:30pm:  HIghlands Ranch vs Horizon (5th Place)

1:00pm:  Golden vs Windsor (7th Place)

 

Montrose Black Canyon Classic

11:00am:  Pagosa Springs vs Roaring Fork

3:00pm:  Palisade vs Montrose

 

Colorado Springs School Kodiak Classic

3:30pm:  Championship

12:30pm:  3rd Place

 

Dove Creek Bulldog Classic

5:30pm:  Championship

2:30pm:  3rd Place

 

Arvada Classic

2:30pm:  Stargate vs (Championship)

11:30am:  Arvada vs (3rd Place)

 

Pueblo East Coaches Classic

10:00am:  Grand Junction Central vs Pueblo Centennial

11:30am:  Pine Creek vs Air Academy

1:00pm:  Cheyenne Mountain vs Pueblo County

2:30pm:  Northfield vs Pueblo East

 


Kevin Shaffer

Kevin Shaffer

Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.
Kevin Shaffer
About Kevin Shaffer 1459 Articles
Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*