BOYS BASKETBALL: WEEK ONE TOURNAMENTS

December basketball is dominated by weekly tournaments and as in the past, Colorado Preps will post schedules and track results through the entire month.  Below are the schedules for the events we have thus far and will continue to update as schedules are turned.  Information can be sent to us by email to [email protected].

 

WEDNESDAY – DECEMBER 4TH 

Trinidad State Invitational

FINAL:  Raton NM beat Hoehne 67-56

FINAL:  Springer NM beat La Junta 48-40

FINAL:  Primero beat Trinidad 53-48

FINAL:  Kim beat John Mall 75-28

 

Fossil Ridge Tipoff Classic

FINAL:  Dakota Ridge beat Mountain View 72-42

FINAL:  Poudre beat Vista Ridge 51-47

FINAL:  Denver East beat Northglenn 94-34

FINAL:  Fossil Ridge beat Thompson Valley 72-28

 

Skyline Falcon Challenge

FINAL:  Mountain Range beat DSST-Montview 60-34

FINAL:  Skyline beat Summit 69-38

 

Denver Tipoff Classic

FINAL:  Ponderosa beat Prairie View 83-52

FINAL:  Lincoln beat Falcon 71-60

FINAL:  Castle View beat Gateway 37-35

FINAL:  Monarch beat Thomas Jefferson 57-54

 

Rock Canyon/Mountain Vista Tipoff

FINAL:  Chatfield beat Rock Canyon 65-63

FINAL:  Ralston Valley beat Liberty 72-59

FINAL:  Mountain Vista beat Rampart 86-63

FINAL:  Cherokee Trail beat Rocky Mountain 61-56

 

———————————————————————————————————–

THURSDAY – DECEMBER 5TH

Sangre De Cristo T-Bird Shootout

FINAL:  Sangre De Cristo beat Custer County 76-29

4:20pm:  Creede vs Dove Creek

FINAL:  Cheraw beat Centennial 68-35

FINAL:  Center beat Antonito 76-40

 

Grand Junction Central Warrior Classic

FINAL:  Fruita Monument beat Glenwood Springs 68-40

FINAL:  Horizon beat Grand Junction 79-64

FINAL:  Cherry Creek beat Grand Junction Central 65-29

FINAL:  Bear Creek beat Palisade 65-52

 

Eaton Northern Colorado Basketball Classic

FINAL:  Fort Morgan beat Valley 80-55

FINAL:  University beat Academy 68-53

FINAL:  Gunnison beat Platte Valley 66-47

FINAL:  Eaton beat Basalt 74-37

 

Scottsbluff NE Tournament

FINAL:  Sterling beat Gering NE 73-45

 

Centauri Mountain Top Classic

5:30pm:  Montezuma Cortez vs Las Animas

FINAL:  Moffat County beat Sargent 69-29

FINAL: Centauri beat Olathe 74-34

 

Faith Christian Tournament

FINAL:  Faith Christian beat Manitou Springs 58-43

 

Coronado Tipoff Gauntlet

FINAL:  Harrison beat Palmer Ridge 63-62

FINAL:  Montrose beat Coronado 63-57

 

Bennett Invitational

FINAL:  Frontier Academy beat Arvada 81-59

FINAL:  Ridgeview Academy beat Bennett 67-41

 

Pueblo County Tournament

FINAL:  Pueblo West beat Air Academy 64-53

FINAL:  Resurrection Christian beat Pueblo Centennial 85-40

FINAL:  Classical Academy beat Pueblo Central 47-46

FINAL:  Piedra Vista NM beat Pueblo County 46-44

 

Fountain Fort Carson Tournament

FINAL:  Sunrise Christian Academy KS beat Pueblo South 84-47

FINAL:  Cheyenne Mountain beat Fountain Fort Carson 80-64

 

D’Evelyn/Golden Preview Classic

FINAL:  Golden beat Steamboat Springs 82-59

FINAL:  Lewis Palmer beat Centaurus 67-50

FINAL:  D’Evelyn beat Holy Family 60-39

FINAL:  Pueblo East beat Sierra 72-40

 

Green Mountain Paul Davis Classic

FINAL:  Green Mountain beat Greeley West 58-52

FINAL:  Battle Mountain beat Adams City 58-47

FINAL:  Evergreen beat Westminster 57-50

FINAL:  Palmer beat Mead 94-91

———————————————————————————————————–

FRIDAY – DECEMBER 6TH

Sangre De Cristo T-Bird Shootout

FINAL:  Sangre De Cristo beat Dove Creek 57-20 (Semifinal)

FINAL:  Center beat Cheraw 76-40 (Semifinal)

1:00pm:  Custer County vs Creede (Consolation)

FINAL:  Antonito beat Centennial (Consolation)

 

Strasburg-Byers Corridor Classic

FINAL:  Byers beat Flatirons Academy 46-39

FINAL:  Strasburg beat Grand Valley

 

Grand Junction Central Warrior Classic

FINAL:  Horizon beat Glenwood Springs 62-39

FINAL:  Bear Creek beat Grand Junction 70-41

FINAL:  Fruita Monument beat Cherry Creek 60-55

FINAL:  Palisade beat Grand Junction 42-30

 

Eaton Northern Colorado Basketball Classic

FINAL:  University beat Fort Morgan 70-62

FINAL:  Gunnison beat Valley 71-37

FINAL:  Platte Valley beat Basalt 64-53

FINAL:  Eaton beat Academy 70-34

 

Centauri Mountain Top Classic

FINAL:  Montezuma Cortez beat Olathe 79-32

FINAL:  Sargent beat Las Animas 42-39

FINAL:  Centauri beat Moffat County 74-48

 

Idalia Invitational

FINAL:  DeBeque beat Idalia 46-34

FINAL:  Briggsdale beat Twin Peaks Charter 56-34

 

Vail Christian Tip Off Tournament

FINAL:  Vail Mountain beat Cedaredge 37-30

FINAL:  Vail Christian beat Soroco 66-39

 

Faith Christian Tournament

FINAL:  Vanguard beat Delta 66-39

 

Trinidad State Invitational

FINAL:  Raton NM beat Springer NM 58-47 (Semifinal)

FINAL:  Kim beat Primero 75-45 (Semifinal)

FINAL:  Hoehne beat La Junta 60-57 (OT) (Consolation)

FINAL:  Trinidad beat John Mall 50-42 (Consolation)

 

Jeff Sherman Memorial Classic – Arickaree/Woodlin

FINAL:  Arickaree/Woodlin beat North Park 29-23

FINAL:  Genoa Hugo beat Lone Star 37-33

 

Limon Tournament

FINAL:  Ignacio beat Colorado Springs School 62-46

FINAL:  Limon beat Crowley County 62-35

 

Roaring Fork Brenda Patch Tournament

FINAL:  DSST-Byers beat Coal Ridge 62-55

FINAL:  Lutheran beat Roaring Fork

 

Cotopaxi Invitational

FINAL:  South Park beat Mountain Valley 27-23

FINAL:  Cotopaxi beat Cripple Creek 73-10

 

Springfield Ballard Classic

FINAL:  Springfield beat Sierra Grande 59-54

FINAL:  Hugoton KS beat South Baca 78-42

 

Kiowa Invitational

FINAL:  Dayspring Christian beat Kiowa 54-28

FINAL:  Peyton beat Edison 59-29

 

Peetz Carlisle Classic

FINAL:  Prairie beat Caliche

FINAL:  Peetz beat Otis 69-39

 

Coronado Tipoff Gauntlet

FINAL:  Harrison beat Montrose 47-32

FINAL:  Palmer Ridge beat Coronado 67-44

 

Fossil Ridge Tipoff Classic

FINAL:  Dakota Ridge beat Poudre 73-43 (Semifinal)

FINAL:  Denver East beat Fossil Ridge 84-57 (Semifinal)

5:00pm:  Mountain View vs Vista Ridge (Consolation)

FINAL:  Thompson Valley beat Northglenn 56-42 (Consolation)

 

Highland Canine Classic

FINAL:  Dawson beat Holyoke 71-53

FINAL:  Highland beat Liberty Common 86-37

 

Skyline Falcon Challenge

FIINAL:  Mountain Range beat Summit 83-42

7:00pm:  Skyline vs DSST-Montview

 

Denver Tipoff Classic

FINAL:  Ponderosa beat Lincoln 55-53 (Semifinal)

FINAL:  Castle View beat Monarch 75-73 (Semifinal)

FINAL:  Falcon beat Prairie View 53-48 (Consolation)

FINAL:  Thomas Jefferson beat Gateway 59-58 (Consolation)

 

Bennett Invitational

FINAL:  Ridgeview Academy beat Arvada 75-35

FINAL:  Frontier Academy beat Bennett 68-57

 

Pueblo County Tournament

FINAL:  Air Academy beat Pueblo Centennial 71-44

FINAL:  Pueblo Central beat Piedra Vista NM 66-55

FINAL:  Resurrection Christian beat Pueblo West 87-41

7:30pm:  Pueblo County vs Classical Academy

 

Fountain Fort Carson Tournament

FINAL:  Cheyenne Mountain beat Pueblo South 98-56

6:30pm:  Sunrise Christian Academy KS vs Fountain Fort Carson

 

D’Evelyn/Golden Preview Classic

FINAL:  Lewis Palmer beat Golden 60-50 (Semifinal)

FINAL:  Pueblo East beat D’Evelyn 78-57 (Semifinal)

FINAL:  Centaurus beat Steamboat Springs 65-43 (Consolation)

FINAL:  Holy Family beat Sierra 43-33 (Consolation)

 

Rock Canyon/Mountain Vista Tipoff

FINAL:  Ralston Valley beat Chatfield 71-59 (Semifinal)

FINAL:  Mountain Vista beat Cherokee Trail 66-62 (Semifinal)

FINAL:  Rock Canyon beat Liberty 70-37 (Consolation)

FINAL:  Rocky Mountain beat Rampart 69-58 (Consolation)

 

Green Mountain Paul Davis Classic

FINAL:  Green Mountain beat Battle Mountain 55-48 (Semifinal)

FINAL:  Evergreen beat Palmer 50-42 (Semifinal)

FINAL:  Greeley West beat Adams City 76-50 (Consolation)

FINAL:  Mead beat Westminster 85-61 (Consolation)

 

Deer Trail Classic

FINAL:  Pikes Peak Christian beat Bethune 60-28

FINAL:  Deer Trail beat Nederland 61-7

———————————————————————————————————–

SATURDAY – DECEMBER 7TH

Sangre De Cristo T-Bird Shootout

FINAL:  Sangre De Cristo beat Center 59-47 (Championship)

FINAL:  Cheraw beat Dove Creek 56-34 (3rd)

FINAL:  Custer County beat Antonito 39-36 (5th)

9:40am:  Centennial vs Creede (7th)

 

Strasburg-Byers Corridor Classic

FINAL:  Strasburg beat Flatirons Academy 58-46 (Championship)

1:30pm:  Grand Valley vs Byers (3rd)

 

Grand Junction Central Warrior Classic

FINAL:  Glenwood Springs beat Bear Creek 55-49

FINAL:  Cherry Creek beat Grand Junction 55-44

FINAL:  Horizon beat Grand Junction Central 76-38

FINAL:  Fruita Monument beat Palisade 52-43

 

Eaton Northern Colorado Basketball Classic

FINAL:  University beat Basalt 61-54

FINAL:  Valley beat Basalt 77-75 (2 OT)

FINAL:  Academy beat Platte Valley 41-36

FINAL:  Fort Morgan beat Eaton 73-66

 

Centauri Mountain Top Classic

FINAL:  Montezuma Cortez beat Moffat County 91-62

FINAL:  Las Animas beat Olathe 40-36

FINAL:  Centauri beat Sargent 59-23

 

Idalia Invitational

FINAL:  DeBeque beat Briggsdale 82-74 (OT) (Championship)

FINAL:  Idalia beat Twin Peaks Charter 64-30 (3rd)

 

Vail Christian Tip Off Tournament

FINAL:  Vail Christian beat Vail Mountain 64-42 (Championship)

FINAL:  Soroco beat Cedaredge 46-42 (3rd)

 

Faith Christian Tournament

FINAL:  Faith Christian beat Vanguard 60-47 (Championship)

FINAL:  Manitou Springs beat Delta 78-67 (3rd)

 

Kent Denver Tournament

FINAL:  St Mary’s beat Kent Denver 84-60 (Championship)

FINAL:  Bayfield beat Pinnacle 46-26 (3rd)

 

Trinidad State Invitational

FINAL:  Raton NM beat Kim 49-43 (Championship)

FINAL:  Springer NM beat Primero 73-56 (3rd)

FINAL:  Hoehne beat Trinidad 67-49 (5th)

FINAL:  La Junta beat John Mall 60-33 (7th)

 

Jeff Sherman Memorial Classic – Arickaree/Woodlin

FINAL:  Genoa Hugo beat Arickaree/Woodlin 55-30 (Championship)

FINAL:  North Park beat Lone Star 50-43 (3rd)

 

Limon Tournament

FINAL:  Ignacio beat Limon 62-54 (Championship)

FINAL:  Crowley County beat Colorado Springs School 59-38 (3rd)

 

Roaring Fork Brenda Patch Tournament

FINAL:  Lutheran beat Coal Ridge 88-37

FINAL:  DSST-Byers beat Roaring Fork 58-16

 

Cotopaxi Invitational

FINAL:  Cotopaxi beat South Park 47-41 (Championship)

FINAL:  Mountain Valley beat Cripple Creek 48-3 (3rd)

 

Springfield Ballard Classic

FINAL:  Hugoton KS beat Springfield 67-24 (Championship)

FINAL:  Sierra Grande beat South Baca 46-39 (3rd)

 

Kiowa Invitational

FINAL:  Peyton beat Dayspring Christian 35-25 (Championship)

FINAL:  Edison beat Kiowa 57-42 (3rd)

 

Peetz Carlisle Classic

FINAL:  Peetz beat Prairie 53-52 (Championship)

3:30pm:  Otis vs Caliche (3rd)

 

Coronado Tipoff Gauntlet

FINAL:  Montrose beat Palmer Ridge 67-42

FINAL:  Harrison beat Coronado 59-51

 

Fossil Ridge Tipoff Classic

FINAL:  Denver East beat Dakota Ridge 81-61 (Championship)

FINAL:  Fossil Ridge beat Poudre 65-42 (3rd)

FINAL:  Vista Ridge beat Thompson Valley 60-42 (5th)

FINAL:  Northglenn beat Mountain View 83-30 (7th)

 

Highland Canine Classic

FINAL:  Highland beat Dawson 93-59 (Championship)

FINAL:  Holyoke beat Liberty Common 59-52 (3rd)

 

Skyline Falcon Challenge

4:30pm:  Summit vs DSST-Montview

FINAL:  Mountain Range beat Skyline 60-49

 

Denver Tipoff Classic

FINAL:  Castle View beat Ponderosa 63-39 (Championship)

FINAL:  Lincoln beat Monarch 58-45 (3rd)

FINAL:  Thomas Jefferson beat Falcon 78-46 (5th)

FINAL:  Prairie View beat Gateway 57-48 (7th)

 

Bennett Invitational

FINAL:  Ridgeview Academy beat Frontier Academy 68-48

4:30pm:  Bennett vs Arvada

 

Pueblo County Tournament

FINAL:  Pueblo Centennial beat Piedra Vista NM 44-40

FINAL:  Resurrection Christian beat Pueblo Central 79-38

FINAL:  Pueblo West beat Classical Academy 62-45

FINAL:  Air Academy beat Pueblo County 61-35

 

Fountain Fort Carson Tournament

FINAL:  Fountain Fort Carson beat Pueblo South 81-60

FINAL:  Cheyenne Mountain beat Sunrise Christian Academy KS 70-57

 

D’Evelyn/Golden Preview Classic

FINAL:  Lewis Palmer beat D’Evelyn 72-43 (Championship)

FINAL:  Golden beat Pueblo East 62-59 (3rd)

FINAL:  Centaurus beat Sierra 46-36 (5th)

1:30pm:  Steamboat Springs vs Holy Family (7th)

 

Rock Canyon/Mountain Vista Tipoff

3:30pm:  Ralston Valley vs Mountain Vista (Championship)

FINAL:  Chatfield beat Cherokee Trail 56-54 (3rd)

FINAL:  Rock Canyon beat Rocky Mountain 53-33 (5th)

FINAL:  Rampart beat Liberty 84-66 (7th)

 

Green Mountain Paul Davis Classic

FINAL:  Green Mountain beat Evergreen 52-47 (Championship)

FINAL:  Palmer beat Battle Mountain 68-59 (3rd)

FINAL:  Mead beat Greeley West 101-69 (5th)

12:30pm:  Westminster vs Adams City (7th)

 

Deer Trail Classic

FINAL:  Pikes Peak Christian beat Deer Trail 40-30 (Championship)

12:30pm:  Bethune vs Nederland (3rd)

 

Front Range Baptist Invitational

FINAL:  Heritage Christian beat Windsor Charter 76-47

3:30pm:  West Grand vs Loveland Protestant

FINAL:  Belleview Christian beat Eagle Ridge Academy 66-58 (5th)

FINAL:  Front Range Baptist beat Loveland Classical 57-32 (7th)

 


Kevin Shaffer

Kevin Shaffer

Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*