BOYS TOP 10 SCHEDULE/RESULTS – JAN 11

Boys Top 10

It’s a very good Saturday Top 10 schedule in boys basketball including a possible league championship game inside the 2A Santa Fe.  That’s where #4 Fowler entertains #7 Holly.  The teams finished 1-2 last year and met in the third place game at the state tournament as well.  Holly won both the league contest with Fowler taking home the hardware from the state tournament.

Another great pairing can be found in Class 3A where #3 Sterling is on the road to #7 Manual.  These two teams have combined to win two of the last three state titles in the class.  Sterling won in 2017 with the Thunderbolts in the role as defending champions this year.

Two matchups of note in Class 1A find #2 Evangelical Christian at home against #8 Flatirons Academy and #7 Merino at home against #10 Peetz.  For ECA, this game may represent their most difficult challenge of the regular season as they’re expected to roll through the Black Forest chase.  Merino and Peetz both look to bounce back from difficult losses on Friday; the Rams in overtime to Caliche and the Bulldogs at home to Briggsdale.

Post-season bracketing could also be on the line as #3 Limon (2A) meets #9 Denver Christian today.  Both teams were easy winners on Friday.  #5 Ignacio (2A) also looks to move past Montezuma Cortez on day two of the Southwest Classic.

In the big school ranks, Class 4A is very busy with eight ranked teams in action including top ranked Cheyenne Mountain.  The Indians could get challenged at home against Vista Ridge.  #9 Lincoln also has a tough trip to Vista Peak.  In 5A, the best matchup could be #3 Denver East against Chaparral.

The complete schedule is below and we’ll update the list with scores as they become available.

 

CLASS 1A

FINAL:  #1 DeBeque beat Nucla 54-30

FINAL:  #8 Flatirons Academy beat #2 Evangelical Christian 56-49

#3 Sangre De Cristo vs Del Norte

FINAL:  #5 Kit Carson beat Arickaree/Woodlin 66-30

#7 Merino vs #10 Peetz

 

CLASS 2A

FINAL:  #2 Highland beat Hoehne 78-41

FINAL:  #9 Denver Christian beat #3 Limon 51-49

FINAL:  #4 Fowler beat #7 Holly 66-49

FINAL:  Montezuma Cortez beat #5 Ignacio 70-66

#6 Vail Christian vs Plateau Valley

FINAL:  Dundy County NE beat #10 Wray 76-69

 

CLASS 3A

FINAL:  #2 Lutheran beat DSST-Montview 78-48

FINAL:  #3 Sterling beat #7 Manual 74-65

FINAL:  #5 Vanguard beat Ellicott 102-47

 

CLASS 4A

FINAL:  #1 Cheyenne Mountain beat Vista Ridge 67-41

FINAL:  #2 Mead beat Battle Mountain 77-51

FINAL:  Lakewood beat #3 Green Mountain 70-68

FINAL:  #4 Harrison beat Canon City 62-42

FINAL:  #7 Pueblo West beat Grand Junction Central 57-45

FINAL:  #8 Northfield beat Thompson Valley 65-37

FINAL:  #9 Lincoln beat Vista Peak 69-63

FINAL:  #10 Centaurus beat Pueblo South 50-36

 

CLASS 5A

FINAL:  #1 Rangeview beat Brighton 77-32

#3 Denver East vs Chaparral

FINAL:  #5 Columbine beat Regis 55-39

#7 Arapahoe vs Heritage

 


Kevin Shaffer

Kevin Shaffer

Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*