BOYS TOP 10 SCHEDULE/RESULTS – SATURDAY

Boys Top 10

What has turned out to be a very deep and talented 1A Southern Peaks league this year sees another important contest on the schedule today.  #3 Creede is home to #10 Sierra Grande and the outcome will impact the league championship and district tournament seeding.
The Panthers are coming off a very impressive win over Cotopaxi on Friday and that decision kept them tied with Sangre De Cristo in first place.  Creede came up one point short in their conference meeting with Sangre last week so they need a win to stay within one game of the lead.  A loss likely leaves them as the number three seed in the district bracket.
Byers and Strasburg are close rivals along I-70 and they meet for non-conference play this evening.  Both are in the top ten this week as Byers is 4th in 2A and Strasburg 10th in 3A.  Another non-league date of note can be found in 3A between #9 DSST-Stapleton and Faith Christian.
Up in Class 5A, #6 Overland and #10 Smoky Hill are separated by just four spots in the statewide rankings and the Blazers also lead the Buffs by four games in the Centennial.  Overland is up on the entire conference by at least three games.  They sit at 9-0 with second place Grandview at 7-3.
Below is the entire Top 10 Schedule for the night.  We’ll post scores first to our Daily Scoreboard and then update our list here.  Final scores can be sent to us through email to Kevin@coloradopreps.com or by text to 970.380.7737.
 

CLASS 1A

FINAL:  #1 Holly beat Eads 68-28
FINAL:  #2 Peetz beat Creek Valley NE 71-52
FINAL:  #10 Sierra Grande beat #3 Creede 80-62
FINAL:  #5 Cheyenne Wells beat Stratton/Liberty 77-48
FINAL:  #6 Heritage Christian beat Briggsdale 63-36
FINAL:  #7 South Baca beat Kim/Branson 70-56
FINAL:  #9 Kit Carson beat Fleming 55-38
 

CLASS 2A

FINAL:  #2 Sedgwick County beat Potter Dix NE 55-20
FINAL:  #10 Strasburg (3A) beat #4 Byers 76-64
FINAL:  #5 Yuma beat Caliche 57-39
FINAL:  #6 Limon beat Burlington 77-46
#9 Meeker at Hotchkiss
FINAL:  #10 Ignacio beat Norwood 79-31
 

CLASS 3A

FINAL:  Centauri beat #2 Alamosa 66-54
FINAL:  #6 Grand Valley beat Rifle 44-33
FINAL:  Faith Christian beat #9 DSST-Stapleton 76-74
 

CLASS 4A

FINAL:  #1 Pueblo South beat Pine Creek 63-54
FINAL:  #4 Longmont beat Rocky Mountain 63-40
FINAL:  Liberty beat #5 Pueblo West 62-50
 

CLASS 5A

FINAL:  #10 Smoky Hill beat #6 Overland 73-57
 
 

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.