BOYS TOP 10 SCHEDULE/RESULTS – TUESDAY

Boys Top 10

A huge top 10 clash Tuesday night will help determine the 3A Western Slope championship.  The game is set for New Castle as #6 Grand Valley is on the road to meet #7 Coal Ridge. Grand Valley likely needs a win to stay in contention for the league crown while Coal Ridge can take control of the chase with a home win.
Both teams have already played Roaring Fork.  The Rams are a third top club from the conference and they beat Grand Valley (51-48) on January 20th but then lost to Coal Ridge (68-64) three nights later.  Since the Titans have the win over Roaring Fork, another over Grand Valley gives them the inside track to the league title and top district seed.  Grand Valley keeps it a three-team race and also brings other teams into the mix if they post the road victory.
Elsewhere in Class 3A could be a high scoring battle between #4 Vanguard and Buena Vista.  Cade Carroll of Buena Vista leads the entire state in scoring (32.8) and Vanguard’s Seth Fuqua (26.6) is fifth.  Vanguard (7-0) leads the Tri Peaks by two games over CS Christian and St Mary’s.  Buena Vista is tied for fifth with four other clubs but is only 4th in the RPI standings.
In Class 4A, Pueblo East is coming off an upset of Pueblo West and now the Eagles set their sights on top ranked Pueblo South.  Win or lose, the Colts remain alone atop the South Central standings as they have a two game edge on four other clubs.
The small school headliner is in the 2A/1A Mile High where #8 Longmont Christian meets Dayspring Christian.  It’s somewhat of an elimination game as the two clubs are tied with Heritage Christian and Union Colony Prep for second place behind Highland in the league standings.   Union Colony Prep also challenges the league leading Huskies on Tuesday.
Below is the entire Top 10 Schedule for the night.  We’ll post scores first to our Daily Scoreboard and then update our list here.  Final scores can be sent to us through email to Kevin@coloradopreps.com or by text to 970.380.7737.
 

CLASS 1A

FINAL:  #1 Holly beat Syracuse KS 51-38
FINAL:  #2 Peetz beat Caliche 73-45
FINAL:  #5 Cheyenne Wells beat Sharon Springs KS 56-45
#6 Heritage Christian vs Front Range Christian
FINAL:  Dayspring Christian beat #8 Longmont Christian 65-63
 

CLASS 2A

FINAL:  #2 Sedgwick County beat Leyton NE 43-9
FINAL:  #7 Highland beat Union Colony Prep 75-58
 

CLASS 3A

FINAL:  #1 Sterling beat Liberty Common 100-35
#2 Alamosa at Rye
FINAL:  #4 Vanguard beat Buena Vista 62-59
FINAL:  #5 Platte Valley beat University 58-28
FINAL:  #7 Coal Ridge beat #6 Grand Valley 68-59
FINAL:  Brush beat #10 Strasburg 65-51
 

CLASS 4A

FINAL:  #1 Pueblo South beat Pueblo East 79-56
FINAL:  #4 Longmont beat Mountain View 51-37
FINAL:  #7 Silver Creek beat Niwot 77-43
 

CLASS 5A

FINAL:  #1 Rock Canyon beat Douglas County 72-50
FINAL:  #2 ThunderRidge beat Heritage 80-38
FINAL:  #4 George Washington beat Kennedy 100-51
FINAL:  #8 Regis beat Castle View 78-72
FINAL:  #9 Doherty beat Coronado 76-49
 

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.