FOOTBALL RANKINGS – COLORADO PREPS

Two weeks into the regular season and Colorado Preps will try their luck at ranking football teams in all seven classes.  We list the top 10 in each class and a few others to keep an eye one.  New rankings will be posted each Sunday through the regular season ahead of the official announcement by CHSAA each Monday.
Criteria includes win/loss record, strength of schedule and most importantly head to head results.
 

SIX-MAN

  1. Peetz (2-0)
  2. Stratton/Liberty (2-0)
  3. Cheyenne Wells (2-0)
  4. Kit Carson (2-0)
  5. Prairie (2-0)
  6. Otis (2-0)
  7. North Park (1-1)
  8. Fleming (1-1)
  9. Cotopaxi (2-0)
  10. La Veta (2-0)

TEAMS TO WATCH:  Idalia (1-1), Arickaree/Woodlin (1-1), Sierra Grande (2-0)
 

EIGHT-MAN

  1. Sedgwick County (1-0)
  2. Dayspring Christian (2-0)
  3. Hoehne (2-0)
  4. Norwood (1-0)
  5. Haxtun (2-0)
  6. Holly (2-0)
  7. West Grand (2-0)
  8. Merino (2-0)
  9. Fowler (2-0)
  10. Soroco (2-1)

TEAMS TO WATCH:  Caliche (2-1), Sargent (0-2), McClave (2-0), Springfield (1-2), Del Norte (2-0)
 

CLASS 1A

  1. Bennett (2-0)
  2. Meeker (3-0)
  3. Strasburg (1-1)
  4. Centauri (3-0)
  5. Limon (2-0)
  6. Monte Vista (2-0)
  7. Platte Canyon (2-0)
  8. Paonia (1-1)
  9. Highland (2-1)
  10. Peyton (1-1)

TEAMS TO WATCH:  Olathe (2-0), Burlington (1-1), Wray (1-1), Crowley County (2-1), Colorado Springs Christian (2-1), Clear Creek (2-0), Manual (2-0)
 

CLASS 2A

  1. Kent Denver (3-0)
  2. Bayfield (3-0)
  3. La Junta (2-0)
  4. Classical Academy (2-0)
  5. Platte Valley (2-0)
  6. Sterling (2-1)
  7. Alamosa (2-1)
  8. Delta (1-1)
  9. Faith Christian (1-1)
  10. D’Evelyn (1-1)

TEAMS TO WATCH:  Aspen (3-0), Salida (3-0), Eaton (1-1), Basalt (1-1), Valley (2-0)
 

CLASS 3A

  1. Mead (2-0)
  2. Holy Family (2-0)
  3. Silver Creek (2-0)
  4. Longmont (1-1)
  5. Fort Morgan (2-0)
  6. Durango (3-0)
  7. Palmer Ridge (2-0)
  8. Pueblo East (0-2)
  9. Discovery Canyon (1-1)
  10. Palisade (2-1)

TEAMS TO WATCH:  Evergreen (2-0), Thomas Jefferson (2-0), Canon City (2-0), Berthoud (2-0), Erie (2-0), Rifle (2-1), Glenwood Springs (2-0)
 

CLASS 4A

  1. Pine Creek (2-0)
  2. Ponderosa (2-0)
  3. Pueblo South (2-0)
  4. Windsor (1-1)
  5. Chatfield (1-1)
  6. Fruita Monument (3-0)
  7. Pueblo West (2-0)
  8. Loveland (2-0)
  9. Monarch (2-0)
  10. Broomfield (1-1)

TEAMS TO WATCH:  Rampart (2-1), Vista Ridge (1-1), Greeley West (2-0), Dakota Ridge (1-1), Standley Lake (2-0), Fort Collins (1-1), Montrose (1-2)
 
 

CLASS 5A

  1. Valor Christian (3-0)
  2. Pomona (2-0)
  3. Grandview (2-0)
  4. Eaglecrest (2-0)
  5. Columbine (2-0)
  6. Mullen (1-2)
  7. Regis (1-1)
  8. Cherry Creek (1-1)
  9. Highlands Ranch (2-0)
  10. Doherty (1-1)

TEAMS TO WATCH:  Fairview (2-0), Chaparral (1-1), Cherokee Trail (1-1), Poudre (3-0), Lakewood (2-0)

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.