GIRLS BASKETBALL TOURNAMENTS (WEEK TWO)

More girls’ basketball tournaments are on tap as the season enters week two.  We list the tournaments and schedules that we have this point and will update as more brackets are reported.  Colorado Preps will also update results and future brackets each day of the week.

 

SATURDAY DECEMBER 14TH 

Flagler Tournament

FINAL:  Elbert beat Cheraw 51-21 (Championship)

FINAL:  Flagler/Hi Plains beat Miami Yoder 46-10

Steamboat Springs Shootout

FINAL:  Prairie View beat Northridge 56-46 (Championship)

FINAL:  Mead beat Frederick 50-26 (3rd)

FINAL:  Soroco beat Eagle Valley 49-33 (5th)

FINAL:  Steamboat Springs beat Conifer 46-24 (7th)

Fort Lupton Santiago’s Shootout

FINAL:  Greeley Central beat Valley 50-25 (Championship)

FINAL:  Skyview beat Niwot 47-12 (3rd)

FINAL:  Brush beat Fort Lupton 65-15 (5th)

9:30am:  Prospect Ridge vs Regis Groff (7th)

Las Animas Tournament

FINAL:  South Baca beat La Veta 58-9 (Championship)

FINAL:  Las Animas beat Manzanola 39-31 (3rd)

Pueblo County Tournament

Pool #1

FINAL:  Lewis Palmer beat Pueblo County 40-30

FINAL:  Green Mountain beat Widefield 64-20

Pool #2

FINAL:  Pueblo West beat Palmer 54-21

FINAL:  Air Academy beat Durango 48-31

Championship Bracket

FINAL:  Pueblo West beat Green Mountain 46-35 (Championship)

FINAL:  Air Academy beat Lewis Palmer 57-25 (3rd)

FINAL:  Pueblo County beat Durango 33-27 (5th)

FINAL:  Palmer beat Widefield 54-40 (7th)

Rocky Mountain Battle of the Rockies

FINAL:  Chaparral beat Eaglecrest 41-40 (Championship)

FINAL:  Lakewood beat Rocky Mountain 66-50 (3rd)

FINAL:  Fort Collins beat Legacy 33-25 (5th)

FINAL:  Poudre beat Liberty Common 47-31 (7th)

Twin Peaks Charter Tournament

FINAL:  Estes Park beat Loveland Classical 38-32 (Championship)

9:00am:  Twin Peaks Charter vs Swallows Charter (3rd)

Glenwood Springs Tournament

FINAL:  Montrose beat Alamosa 37-22 (Championship)

FINAL:  Glenwood Springs beat Coal Ridge 43-27 (3rd)

FINAL:  Canon City beat Moffat County 69-41 (5th)

FINAL:  Faith Christian beat Peak to Peak 44-30 (7th)

Colorado Springs School Kodiak Classic

FINAL:  Colorado Springs School beat Edison 62-32 (Championship)

FINAL:  Pikes Peak Christian beat Cripple Creek 29-26 (3rd)

Douglas County Holiday Tournament

FINAL:  Cherokee Trail beat Sand Creek 71-62 (Championship)

FINAL:  Douglas County beat Legend 34-32 (3rd)

FINAL:  Rampart beat Far Northeast 53-49 (5th)

FINAL:  Golden beat Gateway 57-26 (7th)

Evangelical Christian Invitational

FINAL:  Rye beat Cotopaxi 59-21 (Championship)

FINAL:  Evangelical Christian beat Fountain Valley 27-23 (3rd)

Fairview Festival

FINAL:  Fossil Ridge beat Denver East 57-50 (Championship)

FINAL:  Sierra beat Fowler 43-34 (3rd)

FINAL:  Ralston Valley beat Denver South 62-55 (5th)

FINAL:  Broomfield beat Smoky Hill 61-28 (7th)

Weld Central Izzy Leet Memorial Tournament

FINAL:  Falcon beat Roaring Fork 62-30 (Championship)

FINAL:  Weld Central beat Riverdale Ridge 55-39 (3rd)

FINAL:  Wiggins beat Machebeuf 39-38 (5th)

FINAL:  Stargate beat Arvada 33-30 (7th)

Goodland KS Topside Classic

5:00pm:  Colby KS vs Goodland KS (Championship)

1:00pm:  McCook NE vs Norton KS (3rd)

FINAL:  Wray beat Lakin KS 57-48 (5th)

FINAL:  Yuma beat Burlington 69-25 (7th)

Buena Vista Demon Invitational

FINAL:  Bayfield beat Salida 43-24

FINAL:  Pagosa Springs beat Grand Valley 45-21

FINAL:  Buena Vista beat Colorado Academy 39-31

FINAL:  St Mary’s beat University 77-53

La Junta Holiday Tournament

FINAL:  Centauri beat Del Norte 50-31 (Championship)

FINAL:  Sanford beat Swink 41-15 (3rd)

FINAL:  La Junta beat Lamar 36-28 (5th)

FINAL:  Monte Vista beat Fowler 47-38 (7th)

Fruita Monument Wildcat Classic

FINAL:  Pine Creek beat Palisade 32-22

FINAL:  San Juan UT beat Grand Junction 45-26

FINAL:  Castle View beat Grand Junction Central 38-36

FINAL:  Fruita Monument beat Carbon UT 44-28

Prairie Mustangs Classic

FINAL:  Briggsdale beat Prairie 66-32 (Championship)

FINAL:  Shining Mountain beat Arickaree/Woodlin 51-31 (3rd)

D’Evelyn/Littleton Jungle Jam

FINAL:  Monarch beat Northfield 73-20

11:30am:  Northfield vs Battle Mountain

FINAL:  Resurrection Christian beat Elizabeth 55-13

3:00pm:  Heritage vs Aurora West

FINAL:  D’Evelyn beat Longmont 42-28

FINAL:  Littleton beat Overland 51-49

Berthoud Invitational

FINAL:  Mountain View beat Bear Creek 36-35

FINAL:  Berthoud beat Adams City 74-16

Jefferson Academy Tournament

FINAL:  Jefferson Academy beat Lyons 53-24 (Championship)

10:30am:  Bruce Randolph vs Sheridan (3rd)

Centaurus Warrior Classic

FINAL:  Erie beat Brighton 70-38 (Championship)

FINAL:  Greeley West beat Centaurus 51-48 (3rd)

FINAL:  Thornton beat Thomas Jefferson 41-32 (5th)

FINAL:  Silver Creek beat James Irwin 39-38 (7th)

St Mary’s Academy Tournament

FINAL:  Academy beat Dawson 64-47 (Championship)

FINAL:  Denver Christian beat Flatirons Academy 40-36 (3rd)

FINAL:  Kent Denver beat St Mary’s Academy 53-25 (5th)

FINAL:  Englewood beat Kennedy 52-18 (7th)

Syracuse KS Border War

FINAL:  Stanton County KS beat Granada 48-35

FINAL:  McClave beat Greeley County KS 67-61

FINAL:  Syracuse KS beat Walsh 55-34

FINAL:  Elkhart KS beat Eads 42-38

 

——————————————————————————————–

TUESDAY DECEMBER 10TH 

Fairview Festival

FINAL:  Denver East beat Ralston Valley 62-60

FINAL:  Sierra beat Broomfield 68-62

FINAL:  Fossil Ridge beat Denver South 72-36

FINAL:  Fairview beat Smoky Hill 81-41

Centaurus Warrior Classic

FINAL:  Centaurus beat Thomas Jefferson

FINAL:  Brighton beat Kennedy 45-30

FINAL:  Erie beat Thornton 73-37

FINAL:  Greeley West beat Silver Creek

Syracuse KS Border War

FINAL:  Stanton County KS beat Walsh 57-19

FINAL:  Greeley County KS beat Eads 56-29

FINAL:  McClave beat Elkhart KS 45-34

FINAL:  Syracuse KS beat Granada 48-14

————————————————————————————————–

WEDNESDAY DECEMBER 11TH 

Fort Lupton Santiago’s Shootout

FINAL:  Greeley Central beat Brush 51-41

FINAL:  Skyview beat Prospect Ridge 37-14

FINAL:  Valley beat Regis Groff 50-6

FINAL:  Niwot beat Fort Lupton 50-23

Douglas County Holiday Tournament

FINAL:  Legend beat Gateway 60-16

4:30pm:  Rampart vs Sand Creek

6:00pm:  Cherokee Trail vs Golden

FINAL:  Douglas County beat Far Northeast 49-41

D’Evelyn/Littleton Jungle Jam

FINAL:  Longmont beat Summit 44-34

FINAL:  Battle Mountain beat Aurora West Prep 37-4

FINAL:  Monarch beat Elizabeth 63-11

FINAL:  Resurrection Christian beat Overland 42-41

FINAL:  D’Evelyn beat Heritage 53-29

FINAL:  Littleton beat Northfield 45-36

————————————————————————————————–

THURSDAY DECEMBER 12TH 

Steamboat Springs Shootout

FINAL:  Frederick beat Eagle Valley 46-39

FINAL:  Prairie View beat Conifer 53-32

FINAL:  Mead beat Soroco 38-32

FINAL:  Northridge beat Steamboat Springs 36-34

Pueblo County Tournament

Pool #1

FINAL:  Green Mountain beat Lewis Palmer 53-18

FINAL:  Pueblo County beat Widefield 31-27

Pool #2

FINAL:  Air Academy beat Palmer 52-13

FINAL:  Pueblo West beat Durango 47-24

Rocky Mountain Battle of the Rockies

FINAL:  Eaglecrest beat Poudre 50-43

FINAL:  Rocky Mountain beat Fort Collins 53-48

FINAL:  Chaparral beat Legacy 52-27

FINAL:  Grandview beat Lakewood

Glenwood Springs Tournament

FINAL:  Alamosa beat Faith Christian 51-19

FINAL:  Glenwood Springs beat Canon City 53-42

FINAL:  Coal Ridge beat Peak to Peak 34-21

FINAL:  Montrose beat Moffat County 44-27

Fairview Festival

FINAL:  Denver East beat Sierra 61-42 (Semifinals)

FINAL:  Fossil Ridge beat Fairview 66-47 (Semifinals)

FINAL:  Ralston Valley beat Broomfield 37-33 (Consolation)

FINAL:  Denver South beat Smoky Hill 80-31 (Consolation)

Weld Central Izzy Leet Memorial Tournament

FINAL:  Riverdale Ridge beat Wiggins 58-24

FINAL:  Falcon beat Stargate 58-11

FINAL:  Weld Central beat Machebeuf 56-19

FINAL:  Roaring Fork beat Arvada 63-30

Goodland KS Topside Classic

FINAL:  Colby KS beat Wray 69-23

FINAL:  McCook NE beat Yuma 46-32

FINAL:  Goodland KS beat Burlington 75-28

FINAL:  Norton KS beat Lakin KS 73-44

La Junta Holiday Tournament

FINAL:  Centauri beat Fowler 57-14

FINAL:  Sanford beat Lamar 45-9

FINAL:  Del Norte beat Monte Vista 49-34

FINAL:  Swink beat La Junta 39-27

Fruita Monument Wildcat Classic

FINAL:  Carbon UT beat Palisade 49-17

FINAL:  Grand Junction Central beat San Juan UT 55-50

FINAL:  Grand Junction beat Castle View 33-32

FINAL:  Fruita Monument beat Pine Creek 44-26

Berthoud Invitational

3:30pm:  Adams City at Bear Creek

FINAL:  Berthoud beat Mountain View 65-12

Centaurus Warrior Classic

FINAL:  Brighton beat Centaurus 38-36 (Semifinal)

FINAL:  Erie beat Greeley West 65-4 (Semifinal)

5:00pm:  Thomas Jefferson vs Bye (Consolation)

FINAL:  Thornton beat Silver Creek 44-26 (Consolation)

St Mary’s Academy Tournament

FINAL:  Academy beat Kennedy 65-8

FINAL:  Flatirons Academy beat St Mary’s Academy 52-16

FINAL:  Denver Christian beat Englewood 33-21

FINAL:  Dawson beat Kent Denver 53-22

————————————————————————————————–

FRIDAY DECEMBER 13TH

Flagler Tournament

FINAL:  Cheraw beat Miami Yoder 68-18

FINAL:  Elbert beat Flagler/Hi Plains 42-27

Steamboat Springs Shootout

FINAL:  Prairie View beat Frederick 48-34 (Semifinal)

FINAL:  Northridge beat Mead 51-36 (Semifinal)

FINAL:  Eagle Valley beat Conifer 41-33(Consolation)

FINAL:  Soroco beat Steamboat Springs 44-34 (Consolation)

Fort Lupton Santiago’s Shootout

FINAL:  Greeley Central beat Skyview 44-31 (Semifinals)

FINAL:  Valley beat Niwot 39-34 (Semifinals)

FINAL:  Brush beat Prospect Ridge 47-23 (Consolation)

FINAL:  Fort Lupton beat Regis Groff 42-21 (Consolation)

Las Animas Tournament

FINAL:  South Baca beat Manzanola 82-20

6:00pm:  Las Animas vs La Veta

Pueblo County Tournament

Pool #1

FINAL:  Lewis Palmer beat Widefield 40-35

FINAL:  Green Mountain beat Pueblo Cuonty 53-29

Pool #2

FINAL:  Durango beat Palmer 43-39

FINAL:  Pueblo West beat Air Academy 51-30

Rocky Mountain Battle of the Rockies

FINAL:  Eaglecrest beat Rocky Mountain 53-32 (Semifinals)

FINAL:  Chaparral beat Lakewood 42-33 (Semifinals)

FINAL:  Fort Collins beat Poudre 36-32 (Consolation)

5:00pm:  Legacy vs  (Consolation)

Twin Peaks Charter Tournament

FINAL:  Estes Park beat Swallows Charter 48-27

FINAL:  Loveland Classical beat Twin Peaks Charter 43-34

Glenwood Springs Tournament

6:30pm:  Alamosa vs Glenwood Springs  (Semifinals)

FINAL:  Montrose beat Coal Ridge 43-17 (Semifinals)

FINAL:  Canon City beat Faith Christian 54-31(Consolation)

FINAL:  Moffat County beat Peak to Peak 67-39 (Consolation)

Colorado Springs School Kodiak Classic

FINAL:  Edison beat Cripple Creek 56-17

5:30pm:  Colorado Springs School vs Pikes Peak Christian

Douglas County Holiday Tournament

7:30pm:  Legend vs Sand Creek (Semifinals)

6:00pm:  Douglas County vs Cherokee Trail (Semifinals)

FINAL:  Rampart beat Gateway 76-39 (Consolation)

4:30pm:  Golden vs Far Northeast (Consolation)

Evangelical Christian Invitational

FINAL:  Rye beat Fountain Valley 62-36

FINAL:  Cotopaxi beat Evangelical Christian 41-29

Weld Central Izzy Leet Memorial Tournament

FINAL:  Falcon beat Riverdale Ridge 57-38 (Semifinal)

FINAL:  Roaring Fork beat Weld Central 60-43 (Semifinal)

FINAL:  Wiggins beat Stargate 32-21 (Consolation)

FINAL:  Machebeuf beat Arvada 57-44 (Consolation)

Goodland KS Topside Classic

FINAL:  Colby KS beat McCook NE 71-42 (Semifinal)

FINAL:  Goodland KS beat Norton KS 50-46 (Semifinal)

FINAL:  Wray beat Yuma 41-32 (Consolation)

FINAL:  Lakin KS beat Burlington 72-45 (Consolation)

Buena Vista Demon Invitational

FINAL: St Mary’s beat Pagosa Springs 50-31

FINAL:  Colorado Academy beat Bayfield 42-32

FINAL:  University beat Grand Valley 53-41

La Junta Holiday Tournament

FINAL:  Centauri beat Sanford 38-24 (Semifinal)

FINAL:  Del Norte beat Swink 50-24 (Semifinal)

FINAL:  Lamar beat Fowler 33-32 (Consolation)

FINAL:  La Junta beat Monte Vista 49-41 (Consolation)

Fruita Monument Wildcat Classic

FINAL:  Grand Junction Central beat Pine Creek 37-34

FINAL:  San Juan UT beat Palisade 64-42

FINAL:  Carbon UT beat Grand Junction 39-13

FINAL:  Fruita Monument beat Castle View 56-34

Prairie Mustangs Classic

FINAL:  Briggsdale beat Shining Mountain 53-38

FINAL:  Prairie beat Arickaree/Woodlin 48-12

D’Evelyn/Littleton Jungle Jam

FINAL:  Heritage beat Elizabeth 45-20

FINAL:  Northfield beat Overland 43-29

FINAL:  Monarch beat Longmont 37-34

FINAL:  Resurrection Christian beat Aurora West Prep 53-4

7:00pm:  D’Evelyn vs Summit

7:30pm:  Littleton vs Battle Mountain

Berthoud Invitational

FINAL:  Adams City beat Mountain View 29-26

FINAL:  Berthoud beat Bear Creek 67-20

Jefferson Academy Tournament

FINAL:  Jefferson Academy beat Sheridan 60-18

FINAL:  Lyons beat Bruce Randolph 46-11

St Mary’s Academy Tournament

FINAL:  Academy beat Flatirons Academy 58-29 (Semifinal)

FINAL:  Dawson beat Denver Christian 45-25 (Semifinal)

FINAL:  St Mary’s Academy beat Kennedy 37-15 (Consolation)

FINAL:  Kent Denver beat Englewood 54-18 (Consolation)

Syracuse KS Border War

FINAL:  Stanton County KS beat McClave 53-37

FINAL:  Elkhart KS beat Granada 67-44

4:30pm:  Walsh vs Greeley County KS

FINAL:  Syracuse KS beat Eads 51-33

————————————————————————————————–

 


Kevin Shaffer

Kevin Shaffer

Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*