GIRLS BASKETBALL: WEEK ONE TOURNAMENTS

December basketball is dominated by weekly tournaments and as in the past, Colorado Preps will post schedules and track results through the entire month.  Below are the schedules for the events we have thus far and will continue to update as schedules are turned.  Information can be sent to us by email to [email protected].

 

TUESDAY – DECEMBER 3RD

Skyline Falcon Challenge

FINAL:  Thompson Valley beat Boulder 38-23

FINAL:  Vista Peak beat DSST-Montview 69-19

FINAL:  Ponderosa beat Skyline 54-42

—————————————————————————————————–

WEDNESDAY – DECEMBER 4TH 

Castle View/ThunderRidge Tipoff Classic

FINAL:  ThunderRidge beat Pueblo County 45-12

FINAL:  Cherokee Trail beat Broomfield 51-48

FINAL:  Dakota Ridge beat Castle View 51-46

FINAL:  Mullen beat Grand Junction 63-17

 

Horizon Best in the Nest

FINAL:  Arapahoe beat Holy Family 49-35

FINAL:  Horizon beat Pine Creek 57-53

 

Mountain Vista/Rock Canyon Tip Off

FINAL:  Fort Collins beat Liberty 28-27

FINAL:  D’Evelyn beat Rock Canyon 61-55

FINAL:  Mountain Vista beat Rampart 58-38

FINAL:  Arvada West beat Rocky Mountain 52-37

 

Trinidad State Invitational

FINAL:  Hoehne beat Raton NM 31-24

FINAL:  La Junta beat Springer NM 52-15

FINAL:  Trinidad beat Maxwell NM 56-43

FINAL:  Kim beat John Mall 45-11

 

—————————————————————————————————–

THURSDAY – DECEMBER 5TH

Sangre De Cristo T-Bird Shootout

FINAL:  Sangre De Cristo beat Custer County 52-17

FINAL:  Dove Creek beat Creede 82-6

FINAL:  Cheraw beat Centennial 71-30

FINAL:  Center beat Antonito 35-27

 

Platte Valley Northern Colorado Basketball Classic

FINAL:  Academy beat University 49-35

FINAL:  Fort Morgan beat Valley 45-17

FINAL:  Eaton beat Basalt 54-33

FINAL:  Platte Valley beat Gunnison 68-12

 

Meeker White River Electric Shootout

FINAL:  Meeker beat Aspen

FINAL:  Longmont Christian beat Dolores 52-20

3:00pm:  Soroco vs Lotus School

FINAL:  Moffat County beat Mancos 53-11

 

Faith Christian Tournament

FINAL:  Manitou Springs beat Faith Christian 44-22

 

Front Range Baptist Invitational

FINAL:  Belleview Christian beat Loveland Classical 46-37

FINAL:  Heritage Christian beat West Grand 53-32

FINAL:  Eagle Ridge Academy beat Loveland Protestant 35-19

FINAL:  Front Range Baptist beat Windsor Charter 58-30

 

Coronado Tipoff Gauntlet

FINAL:  Palmer Ridge beat Harrison 57-41

FINAL:  Montrose beat Coronado 49-44

 

Skyline Falcon Challenge

FINAL:  Vista Peak beat Thompson Valley 55-47

FINAL:  Ponderosa beat DSST-Montview 58-23

FINAL:  Boulder beat Skyline 48-38

 

Bennett Invitational

FINAL:  Lutheran beat Conifer 71-29

FINAL:  Skyview Academy beat Bennett 49-18

 

Palmer Tip Off Tournament

FINAL:  Denver South beat Grand Junction Central 52-40

FINAL:  Rangeview beat Pueblo East 62-34

FINAL:  Pueblo South beat Discovery Canyon 46-12

FINAL:  Glenwood Springs beat Palmer 34-32

 

Horizon Best in the Nest

FINAL:  Ralston Valley beat Pine Creek 41-14

FINAL:  Fossil Ridge beat Holy Family 41-32

 

Centauri Mountain Top Classic

FINAL:  Durango beat Sargen 45-23

4:00pm:  Montezuma Cortez vs Las Animas

FINAL:  Centauri beat Olathe 63-16

—————————————————————————————————–

FRIDAY – DECEMBER 6TH

Sangre De Cristo T-Bird Shootout

FINAL:  Sangre De Cristo beat Dove Creek 64-19 (Semifinal)

FINAL:  Center beat Cheraw 37-36 (Semifinal)

11:20am:  Custer County vs Creede (Consolation)

FINAL:  Antonito beat Centennial 69-60 (Consolation)

 

Strasburg-Byers Corridor Classic

FINAL:  Byers beat Flatirons Academy 67-57

FINAL:  Grand Valley beat Strasburg 47-12

 

Platte Valley Northern Colorado Basketball Classic

FINAL:  Valley beat Gunnison 55-12

FINAL:  University beat Fort Morgan 40-36

FINAL:  Academy beat Eaton 49-47

FINAL:  Platte Valley beat Basalt 42-26

 

Idalia Invitational

FINAL:  Idalia beat DeBeque 42-35

FINAL:  Briggsdale beat Twin Peaks Charter 68-15

 

Meeker White River Electric Shootout

FINAL:  Longmont Christian beat Meeker 44-26(Semifinal)

FINAL:  Moffat County beat Soroco 60-35 (Semifinal)

4:30pm:  Aspen vs Dolores (Consolation)

FINAL:  Lotus School beat Mancos 41-25 (Consolation)

 

Vail Christian Tip Off Tournament

FINAL:  Cedaredge beat Lake County 61-10

FINAL:  Battle Mountain beat Vail Christian 45-40

 

Faith Christian Tournament

FINAL:  Vanguard beat Delta 59-47

 

Trinidad State Invitational

FINAL:  La Junta beat Hoehne 38-30 (Semifinal)

FINAL:  Trinidad beat Kim/Branson 57-31 (Semifinal)

FINAL:  Springer NM beat Raton NM 41-23 (Consolation)

FINAL:  Maxwell NM beat John Mall 44-21 (Consolation)

 

Jeff Sherman Memorial Classic – Arickaree/Woodlin

FINAL:  North Park beat Arickaree/Woodlin 63-55

FINAL:  Lone Star beat Genoa Hugo 33-32

 

Limon Tournament

FINAL:  Ignacio beat Colorado Springs School 42-26

FINAL:  Limon beat Crowley County 60-19

 

Castle View/ThunderRidge Tipoff Classic

7:00pm:  ThunderRidge vs Cherokee Trail (Semifinal)

FINAL:  Mullen beat Dakota Ridge 65-29 (Semifinal)

FINAL:  Broomfield beat Pueblo County 46-22 (Consolation)

FINAL:  Castle View beat Grand Junction 39-31 (Consolation)

 

Roaring Fork Brenda Patch Tournament

FINAL:  Coal Ridge beat Steamboat Springs 41-12

6:00pm:  Roaring Fork vs Rifle

 

Cotopaxi Invitational

FINAL:  Mountain Valley beat South Park 45-24

FINAL:  Cotopaxi beat Cripple Creek 53-10

 

Springfield Ballard Classic

FINAL:  Springfield beat Sierra Grande 59-54

FINAL:  Hugoton KS beat South Baca 57-31

 

Kiowa Invitational

FINAL:  Peyton beat Edison 66-32

7:00pm:  Kiowa vs Dayspring Christian

 

Peetz Carlisle Classic

FINAL:  Prairie beat Caliche 52-28

7:00pm:  Peetz vs Sterling C

 

Front Range Baptist Invitational

FINAL:  Heritage Christian beat Belleview Christian 54-25 (Semifinal)

6:00pm:  Eagle Ridge Academy vs Front Range Baptist (Semifinal)

FINAL:  West Grand beat Loveland Classical 44-38 (Consolation)

3:00pm:  Loveland Protestant vs Windsor Charter (Consolation)

 

Coronado Tipoff Gauntlet

FINAL:  Montrose beat Harrison 45-39

FINAL:  Palmer Ridge beat Coronado 49-35

 

Highland Canine Classic

FINAL:  Holyoke beat Frontier Academy 55-27

FINAL:  Liberty Common beat Highland 49-19

 

Bennett Invitational

FINAL:  Skyview Academy beat Conifer 51-38

FINAL:  Lutheran beat Bennett 61-4

 

Palmer Tip Off Tournament

FINAL:  Denver South beat Rangeview 66-55 (Semifinal)

FINAL:  Glenwood Springs beat Pueblo South 50-27 (Semifinal)

5:00pm:  Grand Junction Central vs Pueblo East (Consolation)

FINAL:  Palmer beat Discovery Canyon 56-27 (Consolation)

 

Horizon Best in the Nest

FINAL:  Fossil Ridge beat Arapahoe 54-43

FINAL:  Ralston Valley beat Horizon 77-28

 

Mountain Vista/Rock Canyon Tip Off

FINAL:  D’Evelyn beat Fort Collins 43-28 (Semifinal)

FINAL:  Mountain Vista beat Arvada West 57-40 (Semifinal)

FINAL:  Liberty beat Rock Canyon 52-45 (Consolation)

FINAL:  Rampart beat Rocky Mountain 45-40 (Consolation)

 

Deer Trail Classic

FINAL:  Bethune beat Pikes Peak Christian 29-19

FINAL:  Deer Trail beat Nederland 32-17

 

Centauri Mountain Top Classic

FINAL:  Montezuma Cortez beat Olathe 46-29

FINAL:  Sargent beat Las Animas 36-18

FINAL:  Centauri beat Durango 61-32

—————————————————————————————————–

SATURDAY – DECEMBER 7TH

Sangre De Cristo T-Bird Shootout

FINAL:  Sangre De Cristo beat Center 59-19 (Championship)

FINAL:  Dove Creek beat Cheraw 64-47 (3rd)

FINAL:  Custer County beat Antonito 48-33 (5th)

FINAL:  Centennial beat Creede 60-41 (7th)

 

Strasburg-Byers Corridor Classic

FINAL:  Grand Valley beat Byers 51-21 (Championship)

FINAL:  Flatirons Academy beat Strasburg 63-29 (3rd)

 

Platte Valley Northern Colorado Basketball Classic

FINAL:  Basalt beat Valley 58-51

FINAL:  University beat Gunnison

FINAL:  Eaton beat Fort Morgan 57-42

FINAL:  Academy beat Platte Valley 41-36

 

Idalia Invitational

FINAL:  Briggsdale beat Idalia 65-43 (Championship)

FINAL:  DeBeque beat Twin Peaks Charter 48-18 (3rd)

 

Meeker White River Electric Shootout

FINAL:  Moffat County beat Longmont Christian 52-30 (Championship)

FINAL:  Meeker beat Soroco 63-33 (3rd)

12:30pm:  Lotus School vs (5th)

11:00am:  Mancos (7th)

 

Vail Christian Tip Off Tournament

FINAL:  Cedaredge beat Battle Mountain 63-25 (Championship)

FINAL:  Vail Christian beat Lake County 62-34 (3rd)

 

Faith Christian Tournament

FINAL:  Vanguard beat Manitou Springs 37-31 (Championship)

FINAL:  Delta beat Faith Christian 51-14 (3rd)

 

Trinidad State Invitational

FINAL:  Trinidad beat La Junta 49-33 (Championship)

FINAL:  Kim/Branson beat Hoehne 35-18 (3rd)

FINAL:  Maxwell NM beat Springer NM 50-34 (5th)

FINAL:  Raton NM beat John Mall 44-18 (7th)

 

Jeff Sherman Memorial Classic – Arickaree/Woodlin

FINAL:  Lone Star beat North Park 51-25 (Championship)

FINAL:  Genoa Hugo beat Arickaree/Woodlin 39-15  (3rd)

 

Limon Tournament

FINAL:  Limon beat Ignacio 57-44 (Championship)

FINAL:  Colorado Springs School beat Crowley County 58-27 (3rd)

 

Castle View/ThunderRidge Tipoff Classic

FINAL:  Mullen beat Cherokee Trail 51-29 (Championship)

FINAL:  ThunderRidge beat Dakota Ridge 52-43 (3rd)

FINAL:  Broomfield beat Castle View 49-39 (5th)

10:00am:  Pueblo County vs Grand Junction (7th)

 

Roaring Fork Brenda Patch Tournament

2:00pm:  Coal Ridge vs Rifle

5:00pm:  Roaring Fork vs Steamboat Springs

 

Cotopaxi Invitational

FINAL:  Cotopaxi beat Mountain Valley 66-35 (Championship)

FINAL:  South Park beat Cripple Creek 31-10 (3rd)

 

Springfield Ballard Classic

FINAL:  Hugoton KS beat Springfield 48-35 (Championship)

FINAL:  South Baca beat Sierra Grande 76-13 (3rd)

 

Kiowa Invitational

FINAL:  Peyton beat Kiowa 65-43 (Championship)

11:00am:  Edison vs  Dayspring Christian (3rd)

 

Peetz Carlisle Classic

5:00pm:  Prairie beat Otis 43-31 (Championship)

FINAL:  Peetz beat Caliche 37-25 (3rd)

 

Front Range Baptist Invitational

5:00pm:  Heritage Christian vs Front Range Baptist (Championship)

FINAL:  Eagle Ridge Academy beat Belleview Christian 37-24 (3rd)

FINAL:  West Grand beat Loveland Protestant 45-25 (5th)

FINAL:  Loveland Classical beat Windsor Charter 50-38 (7th)

 

Coronado Tipoff Gauntlet

FINAL:  Palmer Ridge beat Montrose 57-38

FINAL:  Harrison beat Coronado 54-42

 

Highland Canine Classic

FINAL:  Holyoke beat Liberty Common 34-29 (Championship)

FINAL:  Frontier Academy beat Highland 28-26 (3rd)

 

Skyline Falcon Challenge

FINAL:  Ponderosa beat Boulder 42-41

FINAL:  Thompson Valley beat DSST-Montview 51-13

FINAL:  Vista Peak beat Skyline 62-46

 

Bennett Invitational

FINAL:  Lutheran beat Skyview Academy 52-14

FINAL:  Conifer beat Bennett 36-26

 

Palmer Tip Off Tournament

FINAL:  Denver South beat Glenwood Springs 50-38 (Championship)

FINAL:   Rangeview beat Pueblo South 59-32 (3rd)

TBA:  Palmer vs (5th)

TBA:  Discovery Canyon vs (7th)

 

Horizon Best in the NestD

FINAL:  Ralston Valley beat Fossil Ridge 36-29 (Championship)

FINAL:  Arapahoe beat Horizon 70-48 (3rd)

FINAL:  Holy Family beat Pine Creek 43-32 (5th)

 

Mountain Vista/Rock Canyon Tip Off

FINAL:  Mountain Vista beat D’Evelyn 49-34 (Championship)

FINAL:  Arvada West beat Fort Collins 34-24 (3rd)

FINAL:  Liberty beat Rampart 42-31 (5th)

FINAL:  Rocky Mountain beat Rock Canyon 67-26 (7th)

 

Deer Trail Classic

FINAL:  Deer Trail beat Bethune 29-26 (Championship)

11:00am:  Pikes Peak Christian vs Nederland (3rd)

 

Centauri Mountain Top Classic

FINAL:  Durango beat Montezuma Cortez 58-37

FINAL:  Olathe beat Las Animas 55-20

FINAL:  Centauri beat Sargent 50-12

 


Kevin Shaffer

Kevin Shaffer

Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*