GIRLS REGIONAL QUALIFIERS

District tournaments continue through Saturday and the goal for each team is to win a district title and/or qualify for the regional tournament round next week.  Colorado Preps will update the list of regional qualifiers over the next several days and then help set possible regional brackets which are set to be released on Sunday.

CLASS 1A

  1. Dove Creek
  2. North Park (District 1 Champion)
  3. Kit Carson (District 2 Champion)
  4. Eads
  5. McClave
  6. Kim/Branson (District 3 Champion)
  7. Holly
  8. South Baca
  9. Fleming (District 4 Champion)
  10. Briggsdale
  11. Heritage Christian
  12. Flagler/Hi Plains (District 5 Champion)
  13. Arickaree/Woodlin
  14. Idalia
  15. Sangre De Cristo
  16. Antonito (District 6 Champion)
  17. Sierra Grande
  18. Kiowa (District 7 Champion)
  19. Genoa Hugo
  20. Elbert
  21. Cornerstone Christian
  22. Belleview Christian (District 8 champion)

CLASS 2A

  1. Del Norte
  2. Custer County
  3. Sanford
  4. Sargent
  5. Yuma
  6. Haxtun
  7. Wray
  8. Holyoke
  9. Ignacio (District 3 Champion)
  10. Dolores
  11. Norwood
  12. Limon (District 4 Champion)
  13. Byers
  14. Denver Christian
  15. Burlington
  16. Vail Christian
  17. Rangely (District 5 Champion)
  18. Meeker
  19. Soroco
  20. Paonia
  21. Swink (District 6 Champion)
  22. Las Animas
  23. Fowler
  24. Hoehne
  25. Highland
  26. Lyons
  27. Dayspring Christian
  28. Clear Creek (District 7 Champion)
  29. Simla (District 8 Champion)
  30. Colorado Springs School
  31. Ellicott
  32. Calhan

CLASS 3A – AUTOMATIC QUALIFIERS 

(Must Finish in Top 2 of District Tournament – total of 14 teams)

  1. Sterling
  2. Eaton
  3. Lutheran
  4. Kent Denver
  5. Academy
  6. Middle Park
  7. Eagle Ridge Academy
  8. Weld Central
  9. St Mary’s
  10. Colorado Springs Christian
  11. Grand Valley
  12. Moffat County
  13. Centauri
  14. Pagosa Springs

 

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.