Semifinal History (2A-1A-8man-6man)

Four teams remain in the chase for state championship as the playoff brackets all move to the state semifinals this week.  To help you get ready for another round of elimination football, Colorado Preps has researched the semifinal history of each team competing in Class 2A, 1A, 8man and 6man this week.  We also provide results of all head-to-head matchups as well.  PHOTO BY HEIDI KRISE / OT SPORTSCHEK

 

Eaton vs Resurrection Christian

  • 1st playoff meeting
EATON – SEMIFINALS (7-9)RESURRECTION CHRISTIAN – SEMIFINALS (0-5)
2017:  Lost to La Junta 42-02019:  Lost to Sterling 21-14
2014:  Lost to Brush 42-142018:  Lost to Platte Valley 21-14
2007:  Lost to Platte Valley 14-7 (OT)2017:  Lost to Bayfield 21-0
2004:  Lost to Holy Family 13-72015:  Lost to Paonia 21-15
2003:  Beat Faith Christian 28-142014:  Lost to Paonia 35-15
2002:  Beat Eagle Valley 51-6
2001:  Beat Holy Family 20-17
2000:  Beat Florence 22-21
1999:  Lost to Evergreen 39-34
1998:  Lost to Brush 26-21
1963:  Lost to Julesburg 66-7
1947:  Lost to Louisville 7-0
1946:  Beat Brighton 7-0
1940:  Beat La Porte 25-0
1925:  Beat Ault 20-0

 

Lamar vs Delta (Lamar leads 1-0)

  • 1961 Championship: Lamar 40-14 (Class 2A)
LAMAR – SEMIFINALS (4-6)DELTA – SEMIFINALS (2-7)
1995:  Lost to Alamosa 30-72018:  Beat Basalt 17-6
1983:  Lost to Florence 32-212016:  Lost to Kent Denver 21-14
1963:  Beat Thornton 35-142015:  Lost to Roosevelt 30-23
1961:  Beat Salida 26-02013:  Lost to Silver Creek 28-17
1959:  Lost to Littleton 18-61996:  Lost to Florence 38-21
1955:  Beat Rifle 24-01961:  Beat Fairview 16-14
1954:  Beat Yuma 13-71951:  Lost to Alamosa 19-7
1937:  Lost to Palmer 22-61948:  Lost to Alamosa 38-0
1928:  Lost to Pueblo Central 26-01947:  Lost to Alamosa 19-7
1921:  Lost to Palmer 10-02016:  Lost to Kent Denver 21-14

 


 

Limon vs Wray (Limon leads 4-3)

  • 2019 Quarterfinals: Limon 41-14
  • 2010 Semifinals: Wray 49-6
  • 2008 Second Round: Wray 34-20
  • 2007 Semifinals: Limon 23-21
  • 2005 Second Round: Limon 15-6
  • 2004 Championship: Limon 42-2 (Class 1A)
  • 1984 First Round: Wray 29-6
LIMON – SEMIFINALS (27-8)WRAY – SEMIFINALS (9-10)
2019:  Beat Holyoke 15-72012:  Lost to Buena Vista 33-8
2018:  Beat Colorado Springs Christian 36-02010:  Beat Limon 49-6
2017:  Lost to Centauri 20-122008:  Beat Rye 27-0
2013:  Lost to Centauri 21-82007:  Lost to Limon 23-21
2010:  Lost to Wray 49-62004:  Beat Dolores 60-9
2009:  Lost to Yuma 45-271998:  Beat Kent Denver 13-12
2007:  Beat Wray 23-211997:  Lost to Burlington 42-19
2006:  Lost to Lyons 21-161994:  Lost to St Mary’s 28-21
2005:  Beat Lyons 20-61993:  Beat Pagosa Springs 21-6
2004:  Beat Center 48-01989:  Beat Manitou Springs 30-27
2003:  Beat Paonia 42-01985:  Beat Norwood 28-0
2001:  Lost to Akron 20-121984:  Beat Norwood 20-0
2000:  Beat Akron 42-281949:  Beat La Junta 14-6
1986:  Beat Rangely 30-241934:  Lost to Salida 6-0
1981:  Lost to Del Norte 6-01933:  Lost to Loveland 18-6
1979:  Beat Basalt 35-01932:  Lost to Fort Collins (score n/a)
1978:  Beat Merino 16-141930:  Lost to Fort Collins 39-7
1976:  Beat Haxtun 7-31927:  Lost to Fort Collins 3-0 (OT)
1973:  Beat Sargent 20-61921:  Lost to Longmont 3-0
1972:  Beat Roaring Fork 19-13
1968:  Beat Aspen 68-26
1967:  Beat Soroco 37-13
1966:  Beat Soroco 57-14
1965:  Beat Middle Park 33-13
1964:  Beat Riverside 38-7
1963:  Beat West Grand 68-19
1961:  Beat Ault 33-0
1960:  Beat Middle Park 35-20
1959:  Beat Platteville 41-6
1950:  Lost to Lafayette 41-14
1949:  Beat Estes Park 12-0
1938:  Beat Hoehne 33-0
1936:  Beat Manzanola 6-0
1935:  Beat Ordway 20-0
1933:  Beat Hoehne 7-6

 

Centauri vs Strasburg (Strasburg leads 3-0)

  • 2019 Semifinals: Strasburg 14-7
  • 2018 Semifinals: Strasburg 44-22
  • 2017 Championship: Strasburg 10-7 (Class 1A)
CENTAURI – SEMIFINALS (2-4)STRASBURG – SEMIFINALS (6-2)
2019:  Lost to Strasburg 14-72019:  Beat Centauri 14-7
2018:  Lost to Strasburg 44-222018:  Beat Centauri 44-22
2017:  Beat Limon 20-122017:  Beat Bennett 41-34
2013:  Beat Limon 21-82016:  Beat Paonia 49-28
1993:  Lost to Burlington 33-71995:  Lost to West Grand 30-14

1990:  Beat Paonia 46-6

1992:  Lost to Brush 41-121989:  Beat Ponai 22-6
1961:  Lost to Peetz 64-0

 


 

Sedgwick County vs Dove Creek

  • 1st playoff meeting (also counting Revere & Julesburg)
SEDGWICK COUNTY – SEMIFINALS (5-0)DOVE CREEK – SEMIFINALS (0-0)
2019:  Beat Dayspring Christian 48-01st appearance
2018:  Beat Merino 32-0
2017:  Beat Holly 41-8Appeared in semifinals as Dolores County
2016:  Beat Hoehne 27-81991, 1989, 1987, 1977, 1975, 1970, 1967
2015:  Beat Sargent 50-8
Appeared in semifinals as Julesburg
1999, 1970, 1967, 1964, 1963, 1946, 1945, 1943
 
Appeared in semifinals as Revere
2004, ,2003, 2000, 1997, 1996, 1994, 1993, 1991, 1990, 1986, 1981, 1971, 1970, 1969, 1967, 1966

 

Merino vs Sanford (Merino leads 1-0)

  • 2008 Second Round: Merino 28-8
MERINO – SEMIFINALS (14-7)SANFORD – SEMIFINALS (0-0)
2018:  Lost to Sedgwick County 32-01st ever appearance
2010:  Lost to Hoehne 48-20
2009:  Beat Elbert 56-24
2008:  Beat Caliche 24-6
2007:  Beat Hoehne 34-6
2005:  Beat Granada 16-3
2004:  Beat Swink 42-13
2003:  Beat Holly 48-0
2002:  Lost to Granada 30-27
2001:  Beat Eads 22-6
1999:  Beat Granada 42-12
1998:  Beat Springfield 34-20
1986:  Lost to Wiley 21-0
1985:  Lost to Sierra Grande 34-20
1978:  Lost to Limon 16-14
1977:  Beat Dolores County 18-9
1976:  Lost to Stratton 20-6
1972:  Beat Otis 27-7
1971:  Beat Iliff 22-0
1969:  Beat Iliff 23-12
1968:  Beat Otis 27-7

 


 

Fleming vs Granada

  • 1st playoff meeting
FLEMING – SEMIFINALS (6-7)GRANADA – SEMIFINALS (13-4)
2019:  Beat Kit Carson 68-522014:  Beat Dayspring Christian 22-6
2016:  Lost to Flagler/Hi Plains 38-322012:  Beat Fowler 26-16
2015:  Lost to Eads 48-222007:  Lost to Dayspring Christian 47-12
2014:  Lost to Arickaree/Woodlin 72-222006:  Beat Haxtun 35-20
2012:  Beat Hi Plains 62-82005:  Lost to Merino 16-3
2011:  Beat Hi Plains 56-82002:  Beat Merino 30-27
2010:  Beat Eads 74-222001:  Beat Crow Valley 53-34
1999:  Lost to Idalia 61-382000:  Beat Flagler 58-14
1998:  Lost to Woodlin 36-281999:  Lost to Merino 42-12
1997:  Lost to Peetz 56-361994:  Beat Simla 50-34
1993:  Beat Idalia 28-251993:  Beat Revere 20-14
1964:  Beat Grover 21-191990:  Beat Stratton 30-8
1954:  Lost to Grover 60-201988:  Beat Haxtun 28-7
 1981:  Beat Revere 33-14
 1980:  Lost to Simla 20-0
 1979:  Beat Otis 49-12
 1975:  Beat Arickaree 22-8

 

Stratton/Liberty vs Cheyenne Wells (Stratton/Liberty leads 2-1)

  • 2019 Semifinals: Stratton/Liberty 62-32
  • 2017 Semifinals: Stratton/Liberty 46-14
  • 2016 Semifinals: Cheyenne Wells 64-30
CHEYENNE WELLS – SEMIFINALS (3-4)STRATTON/LIBERTY – SEMIFINALS (4-1)
2019:  Lost to Stratton/Liberty 62-322019:  Beat Cheyenne Wells 62-32
2017:  Lost to Stratton/Liberty 46-142018:  Beat Peetz 59-20
2016:  Beat Stratton/Liberty 64-302017:  Beat Cheyenne Wells 46-14
2003:  Beat Swink 40-34 (2 OT)2016:  Lost to Cheyenne Wells 64-30
2002:  Lost to Stratton 52-82013:  Beat Prairie 84-38
1975:  Beat Dolores County 36-0
1974:  Lost to Sargent 13-12Appeared in semifinals as Stratton
 2006, 2005, 2002, 1997, 1996, 1995, 1994, 1993, 1992, 1990, 1987, 1978, 1977, 1976
 
 Appeared in semifinals as Liberty
 1999, 1992

 

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email