TOP FOOTBALL GAMES – WEEK 7

As we go deeper into the regular season the games become that more important.  League activity continues in all seven classes and in many cases teams can take a major step to a conference championship with wins in week seven.
Below are the choices for top games in each class.  They’re selected based on importance to the league championship picture and in some cases potential playoff wildcard selections.  All games listed below are set for Friday unless otherwise noted.
Colorado Preps will expand on all the games and look at the matchups more in-depth during the weekly previews from writers Neil Devlin, Paul Willis, Nick Jurney and Kerry Sherman.  Those stories are published each Tuesday through Thursday.
 

CLASS 5A

Mullen (3-3) at Columbine (5-1) — Thursday
Far Northeast (4-2) at Horizon (4-2) — Thursday
Chaparral (4-2) at Mountain Vista (3-3) — Thursday
ThunderRidge (2-4) at Fairview (5-1)
Fountain Fort Carson (4-2) at Highlands Ranch (5-1)
Valor Christian (6-0) at Lakewood (5-1)
Ralston Valley (3-3) at Arvada West (5-1)
 

CLASS 4A

Golden (4-2) at Dakota Ridge (3-3) — Thursday
Pueblo West (6-0) at Pine Creek (5-1) — Thursday
Broomfield (2-4) at Greeley West (4-2)
Monarch (6-0) at Windsor (5-1)
Montrose (4-2) at Rampart (4-2)
Air Academy (4-2) at Widefield (4-2)
 

CLASS 3A

Holy Family (4-2) at Erie (6-0) — Thursday
Mead (6-0) at Frederick (5-1) — Thursday
Silver Creek (4-2) at Fort Morgan (3-3)
Pueblo East (1-5) at Pueblo County (2-4)
Berthoud (5-1) at Roosevelt (4-2)
Evergreen (5-1) at Lutheran (3-3)
Summit (3-3) at Rifle (5-1)
Palmer Ridge (6-0) at Denver North (6-0) – Saturday
 

CLASS 2A

Pagosa Springs (4-2) at Bayfield (6-0)
Brush (2-4) at Weld Central (4-2)
Coal Ridge (3-3) at Basalt (5-1)
Manitou Springs (3-3) at Salida (5-1)
Florence (2-4) at Classical Academy (5-1)
Eaton (4-2) at Academy (4-2)
Faith Christian (5-1) at D’Evelyn (3-3) – Saturday
 

CLASS 1A

Wray (3-3) at Burlington (4-2)
Crowley County (5-1) at Ellicott (2-4)
Ignacio (2-4) at Centauri (6-0)
Paonia (5-1) at Olathe (4-2)
Manual (4-2) at Platte Canyon (5-0) – Saturday
 

EIGHT MAN

South Park (3-3) at Pikes Peak Christian (3-3)
Caliche (3-3) at Haxtun (5-1)
Merino (6-0) at Sedgwick County (5-0)
Del Norte (4-2) at Sargent (3-3)
Hayden (5-1) at Gilpin County (5-1) — Saturday
Akron (2-4) at Dayspring Christian (3-3) – Saturday
 

SIX MAN

Otis (6-0) at Stratton/Liberty (6-0)
Peetz (4-1) at Fleming (3-3)
Eads (4-2) at Kit Carson (5-1)
Prairie (6-0) at North Park (4-1) – Saturday
 
 

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.