TOP GAMES – BOYS BASKETBALL

Only two weeks remain in basketball’s regular season and fans across the state this week are treated to a nice mix of very important conference matchups and attractive non-league battles.  We’ll preview all the games in-depth during our classification updates Tuesday through Thursday but a quick list of the top games in each division can be found below.
 

CLASS 1A

Longmont Christian at Heritage Christian (Monday)
Cornerstone Christian at Rocky Mountain Lutheran (Thursday)
Cheyenne Wells at Holly (Thursday)
Kiowa at Elbert (Friday)
Primero at Sangre De Cristo (Friday)
Kit Carson at Cheraw (Friday)
DeBeque vs Creede (Gunnison HS — Friday)
Arickaree/Woodlin at Cheyenne Wells (Saturday)
Creede at Ouray (Saturday)
 

CLASS 2A

Calhan at Limon (Tuesday)
Durango at Ignacio (Tuesday)
Akron at Sedgwick County (Thursday)
Ellicott at Calhan (Friday)
Fowler at Crowley County (Friday)
Sargent at Del Norte (Friday)
Haxtun at Yuma (Friday)
Byers at Limon (Friday)
Paonia at Meeker (Friday)
Heritage Christian at Highland (Saturday)
Dolores at Telluride (Saturday)
 

CLASS 3A

Pinnacle at Academy (Monday)
Lutheran at Kent Denver (Tuesday)
DSST-Stapleton at Arrupe Jesuit (Wednesday)
Strasburg at Resurrection Christian (Thursday)
Colorado Springs Christian at St Mary’s (Thursday)
Montezuma Cortez at Pagosa Springs (Friday)
Colorado Academy at Lutheran (Saturday)
Limon at Strasburg (Saturday)
Delta at Roaring Fork (Saturday)
Pinnacle at Arrupe Jesuit (Saturday)
 

CLASS 4A

Silver Creek at Thompson Valley (Tuesday)
Windsor at Holy Family (Tuesday)
Conifer at Skyview (Tuesday)
D’Evelyn at Valor Christian (Wednesday)
Silver Creek at Longmont (Thursday)
Glenwood Springs at Steamboat Springs (Thursday)
Battle Mountain at Glenwood Springs (Friday)
Pueblo West at Pueblo South (Friday)
Mead at Windsor (Friday)
Skyview at Fort Morgan (Friday)
 

CLASS 5A

George Washington at Thomas Jefferson (Monday)
Chaparral at ThunderRidge (Tuesday)
Denver East at Doherty (Tuesday)
Rampart at Liberty (Tuesday)
Rocky Mountain at Fairview (Tuesday)
Brighton at Rangeview (Tuesday)
Eaglecrest at Grandview (Wednesday)
Bear Creek at Columbine (Wednesday)
Rampart at Doherty (Thursday)
Arvada West at Columbine (Friday)
Prairie View at Vista Peak (Friday)
Grandview at Overland (Saturday)
Denver South at Denver East (Saturday)
 

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.