Month: December 2018

Scoreboard and PrepsCast Episodes

Boys Top 10
Kevin Shaffer

BOYS TOP 10 – DECEMBER 15TH

CLASS 1A #2 Sangre De Cristo at Del Norte #5 Springfield vs #4 Holly (2A) #7 Arickaree/Woodlin vs Lone Star #9 Kit Carson vs Walsh   CLASS 2A #1 Yuma at #6 Simla #2 Limon at Rocky Ford #7 Byers at Clear Creek #9 Paonia at Vail Mountain #10 Holyoke at Pine Bluffs WY   CLASS 3A #1 Sterling vs #9 Faith Christian #3 Coal Ridge vs Vail Christian #4 Resurrection Christian at Colorado Academy…...

Support our continued efforts to cover all corners and classes of Colorado.
Login Join Now
Read More »
Girls Top 10
Kevin Shaffer

GIRLS TOP 10 – DECEMBER 14TH

CLASS 1A FINAL:  #1 Kit Carson beat #10 McClave 58-28 FINAL:  #2 Sangre De Cristo beat Lake City 56-10 FINAL:  #4 Briggsdale beat #8 Fleming 61-52 #5 South Baca at Goodwell OK FINAL:  #9 North Park beat West Grand 47-39   CLASS 2A FINAL:  #1 Wray beat Chase County NE 63-55 FINAL:  #3 Holyoke beat #3 Haxtun (1A) 60-53 FINAL:  #6 Limon beat Fowler 47-21 FINAL:  #7 Swink beat Hoehne 58-17 FINAL:  #8 Sanford beat…...

Support our continued efforts to cover all corners and classes of Colorado.
Login Join Now
Read More »
Boys Top 10
Kevin Shaffer

BOYS TOP 10 – DECEMBER 14TH

CLASS 1A FINAL:  #1 De Beque beat Caprock Academy 63-33 FINAL:  #3 Peetz beat Prairie 62-59 FINAL:  #5 Springfield beat #9 Kit Carson 47-40 FINAL:  #10 Otis beat Stratton/Liberty 53-36   CLASS 2A FINAL:  Fowler beat #2 Limon 47-46 FINAL:  #4 Holly beat Walsh 55-41 FINAL:  Escalante NM beat #5 Sanford 49-43 FINAL:  #7 Byers beat Wiggins 73-36 FINAL:  #8 Heritage Christian beat Estes Park 63-57 FINAL:  Haxtun beat #10 Holyoke 56-49   CLASS 3A…...

Support our continued efforts to cover all corners and classes of Colorado.
Login Join Now
Read More »

ALL STATE FOOTBALL – 6MAN/8MAN

All-State Football teams for the 2018 season have been announced.  Selections are based on vote totals from coaches in each class across the state and are presented by CHSAA, MaxPreps and the Colorado Preps Network. Below are the first and second team all-state selections for the six and eight man divisions.   SIX MAN PLAYER OF THE YEAR:  Bryson Long – Peetz COACH OF THE YEAR:  Toby Kechter — Stratton/Liberty FIRST TEAM Bryce Carlstrom North…...

Support our continued efforts to cover all corners and classes of Colorado.
Login Join Now
Read More »

ALL STATE FOOTBALL – CLASSES 1A/2A/3A

All-State Football teams for the 2018 season have been announced.  Selections are based on vote totals from coaches in each class across the state and are presented by CHSAA, MaxPreps and the Colorado Preps Network. Below are the first and second team all-state selections for Classes 1A, 2A and 3A.     CLASS 1A PLAYER OF THE YEAR:  Cannan Bennett – Limon COACH OF THE YEAR:  Mike O’Dwyer – Limon          …...

Support our continued efforts to cover all corners and classes of Colorado.
Login Join Now
Read More »

ALL STATE FOOTBALL – CLASSES 4A/5A

All-State Football teams for the 2018 season have been announced.  Selections are based on vote totals from coaches in each class across the state and are presented by CHSAA, MaxPreps and the Colorado Preps Network. Below are the first and second team all-state selections for Classes 4A and 5A.   CLASS 4A PLAYER OF THE YEAR:  Zach Weinmaster – Loveland COACH OF THE YEAR:  Wayne McGinn – Loveland FIRST TEAM Garrett Beckman Greeley West Senior…...

Support our continued efforts to cover all corners and classes of Colorado.
Login Join Now
Read More »
Boys Top 10
Kevin Shaffer

BOYS TOP 10 – DECEMBER 13TH

CLASS 1A FINAL:  #4 Cornerstone Christian beat Front Range Christian 66-54 FINAL:  #5 Springfield beat Wiley 47-35 FINAL:  #8 Cheraw beat South Baca 54-51 FINAL:  #9 Kit Carson beat Granada 47-45   CLASS 2A FINAL:  #4 Holly beat Eads 83-32   CLASS 3A FINAL:  #1 Sterling beat #5 Manual 46-43   CLASS 4A #2 Longmont vs Glenwood Springs FINAL:  Palmer beat #9 Discovery Canyon 69-51 FINAL:  #10 Pueblo East beat Air Academy 43-36   CLASS…...

Support our continued efforts to cover all corners and classes of Colorado.
Login Join Now
Read More »
Girls Top 10
Kevin Shaffer

GIRLS TOP 10 – DECEMBER 13TH

CLASS 1A FINAL:  #1 Kit Carson beat Granada 53-11 FINAL:  #5 South Baca beat Cheraw 45-33 FINAL:  #6 Genoa Hugo beat Flagler/Hi Plains 45-29 FINAL:  Rocky Ford beat #7 Kim/Branson 49-37 FINAL:  #10 McClave beat Eads 50-46   CLASS 2A FINAL:  #2 Del Norte beat Sierra Grande 64-29 FINAL:  #9 Soroco beat Battle Mountain 44-38   CLASS 3A FINAL:  #9 Eaton beat Prospect Ridge 41-33   CLASS 4A FINAL:  #3 Air Academy beat Palmer 55-21…...

Support our continued efforts to cover all corners and classes of Colorado.
Login Join Now
Read More »
Week 3 Tournaments
Kevin Shaffer

BOYS BASKETBALL – WEEK 3 TOURNAMENTS

Eight tournaments are on the boys’ basketball schedule for week three.  Games below are listed in bracket order and we’ll update the pairings and schedules throughout the week. Final scores can be sent to us by text to 970.380.7737.     TUESDAY — DECEMBER 11TH Ralston Valley Roundup FINAL:  Pomona beat Aurora Central 64-48 FINAL:  Legacy beat Westminster 61-53 FINAL:  Ralston Valley beat Standley Lake 62-29 FINAL:  Rampart beat Mountain Range 67-54 ————————————————————————————— THURSDAY —…...

Support our continued efforts to cover all corners and classes of Colorado.
Login Join Now
Read More »
Week 3 Tournaments
Kevin Shaffer

GIRLS BASKETBALL – WEEK 3 TOURNAMENTS

A more limited tournament schedule for girls’ basketball is on tap this weekend as only a few events are on the slate.  We list the brackets we have available below and will update with results and schedules through the week. Final scores can be sent to us by text to 970.380.7737.     TUESDAY — DECEMBER 11TH St Mary’s Academy/Englewood Tournament FINAL:  Kent Denver beat Cornerstone Christian 43-26 FINAL:  Dawson beat St Mary’s Academy 59-23…...

Support our continued efforts to cover all corners and classes of Colorado.
Login Join Now
Read More »

Newsletter