BOYS TOP 10 SCHEDULE/RESULTS

Boys Top 10
#2 Holly meets #5 South Baca in a key game for league standings and post-season bracketing. It's one of many attractive matchups on the Friday slate.

Southeast Colorado plays host a top five battle that will have implications in the league and district tournament and possible regional bracket pairings.  The meeting of #2 Holly and #5 South Baca highlights a very good Friday Top 10 schedule.

Both Holly and South Baca have thoughts on the Ark Valley championship and both sit in the same district tournament.  If both teams qualify for the regional tournament as they’re expected, they’re battling several teams for a top three seed and a first round bye.  As a result, tonight’s outcome could factor in all those decisions.  Holly is the defending state champion and South Baca will play again without Thomas Manuel who is still sitting out after transferring from Walsh where he averaged 25 points a game a year ago.

A rematch of the 2A state championship game is also set for tonight as #1 Sedgwick County entertains Holyoke.  The game is also important to the early Lower Platte league standings.  The Cougars lost to the Dragons last March but won the first meeting this year 40-36.

First place in the Santa Fe is also up for grabs when #2 Crowley County entertains Hoehne.  It’s the first of two meetings and neither team has a league loss going in.

Up in Class 3A, #1 Sterling tangles with Strasburg in a very good Patriot league date.  Both teams, along with Platte Valley and Resurrection Christian, have league championship thoughts.

Another early important conference clash pits #7 Holy Family at home against Windsor.  The teams are a combined 5-0 in the Tri Valley and it’s the first of two meetings.

Topping off the list of great matchups this evening is in Class 5A between #3 ThunderRidge and #6 Regis.  Both clubs are always in the state championship and this game will heavily factor into the Continental league championship.  The winner is likely the top challenger to #1 Rock Canyon for that title.

Below is the entire Top 10 Schedule for the night.  We’ll post scores first to our Daily Scoreboard and then update our list here.  Final scores can be sent to us through email to [email protected] or by text to 970.380.7737.

 

CLASS 1A

FINAL:  #1 Creede beat Antonito 60-30

FINAL:  #2 Holly beat #5 South Baca 60-39

FINAL:  Highland beat #6 Longmont Christian 70-60

FINAL:  #7 Cheyenne Wells beat Cheraw 52-34

FINAL:  #8 Sangre De Cristo beat Cotopaxi 63-46

#9 Primero at La Veta

FINAL:  Vail Mountain beat #9 DeBeque 69-61

 

CLASS 2A

FINAL:  #1 Sedgwick County beat Holyoke 47-37

FINAL:  #2 Crowley County beat Hoehne 56-38

FINAL:  #3 Del Norte beat South Park 65-34

FINAL:  #4 Yuma beat Wiggins 55-12

FINAL:  #5 Meeker beat North Park 43-19

FINAL:  #6 Limon beat Flagler/Hi Plains 91-35

FINAL:  Rye beat #7 Simla 52-51

FINAL:  #9 Ignacio beat Ridgway 67-32

 

CLASS 3A

FINAL:  #1 Sterling beat Strasburg 69-28

FINAL:  #2 Alamosa beat Montezuma Cortez 48-38

FINAL:  Colorado Academy beat #3 Faith Christian 62-59

FINAL:  #4 Kent Denver beat Peak to Peak 88-41

FINAL:  #10 Vanguard beat Salida 82-67

 

CLASS 4A

FINAL:  #1 Lewis Palmer beat Cheyenne Mountain 76-61

FINAL:  Windsor beat #7 Holy Family 74-61

FINAL:  #9 Valor Christian beat D’Evelyn 61-53

FINAL:  #10 Falcon beat Sand Creek 67-61

 

CLASS 5A

FINAL:  #3 ThunderRidge beat #6 Regis 68-58

FINAL:  #4 Chaparral beat Mountain Vista 65-51

FINAL:  #8 Smoky Hill beat Mullen 67-57

FINAL:  #10 Highlands Ranch beat Douglas County 48-47

>
Kevin Shaffer
About Kevin Shaffer 857 Articles
Kevin Shaffer is the founder and owner of the Colorado Preps Network which debuted in the summer of 2003. Kevin and his wife Lanette reside in Fort Morgan and are the proud parents of Lexi and Tyler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*