FRIDAY TOP 10 BASKETBALL SCHEDULE/RESULTS

The first Friday of basketball back from the holidays features several great matchups involving top 10 clubs.  Included on the list are a pair of top four contests; one in 3A and the other in Class 5A.
In Class 3A, #2 Kent Denver plays host to #4 Alamosa as the Sun Devils begin a crucial stretch of games.  They also host Monte Vista on Saturday and the Devils then start the rugged Metro slate against #4 Faith Christian next week.  Games today and tomorrow are the return contests after the Sun Devils went to the San Luis Valley for the two games a year ago.
Up in Class 5A, Chaparral is ranked third and Denver East fourth as they collide.  The Wolverines and Angels are a combined 17-3 overall and 12-0 against Colorado opponents.
Another good matchup in 5A features long-time powers ThunderRidge and George Washington.  The Grizzlies lone in-state loss is to Chaparral while G-W has come up short to Colorado rivals Rock Canyon and Smoky Hill.
Elsewhere there’s a great battle on tap in the Southwest between #5 Ignacio (2A) and Bayfield.  Montezuma Cortez and Durango are also in that tournament field making for some good rivalry basketball today and tomorrow.
Another rivalry matchup of note is in Colorado Springs as #8 Widefield (4A) visits Sierra.
Colorado Preps can use your help in tracking scores this year.  You can send us final scores by email to kevin@coloradopreps.com or by text at 970.380.7737.  Scores will be posted inside our Daily Scoreboard.
 
CLASS 1A
FINAL:  #2 Peetz beat Briggsdale 83-24
FINAL:  #3 Creede beat Crested Butte 60-42
FINAL:  #6 Cheyenne Wells beat Springfield 57-31
FINAL:  #8 Kit Carson beat Bethune 62-26
FINAL:  #10 Primero beat Manzanola 56-44
 
CLASS 2A
FINAL:  Bayfield beat #6 Ignacio 70-64
 
CLASS 3A
FINAL:  #4 Alamosa beat #2 Kent Denver 49-44
FINAL:  #5 Platte Valley beat Fort Morgan 46-42
FINAL:  Manitou Springs beat #8 La Junta 62-52
 
CLASS 4A
FINAL:  #1 Lewis Palmer beat Vista Ridge 60-47
FINAL:  #4 Silver Creek beat Steamboat Springs 61-50
FINAL:  #5 Holy Family beat Frederick 55-47
FINAL:  #6 Longmont beat Mountain View 55-38
FINAL:  #8 Widefield beat Sierra 55-37
FINAL:  #9 Pueblo West beat Fruita Monument 63-56
FINAL:  #10 Falcon beat Palmer Ridge 65-61
 
CLASS 5A
FINAL:  #1 Rock Canyon beat Rangeview 74-44
FINAL:  #3 Chaparral beat #4 Denver East 81-76
FINAL:  #5 ThunderRidge beat #7 George Washington 52-48
 
 

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.