TOP 10 FOOTBALL SCHEDULE/RESULTS – WEEK 9

The top 10 schedule for week nine includes six matchups of ranked teams and several other games that will impact conference standings and RPI standings.  We’ll update with results each night.
 

CLASS 5A

FINAL:  #1 Valor Christian beat Poudre 42-26
FINAL:  #2 Eaglecrest beat Ralston Valley 17-15
FINAL:  #3 Pomona beat #10 Chaparral 34-0
FINAL:  #4 Columbine beat Mountain Range 50-0
FINAL:  #5 Regis beat Westminster 42-14
FINAL:  #6 Cherry Creek beat Prairie View 49-14
FINAL:  #7 Grandview beat Arapahoe 28-10
FINAL:  #8 Fairview beat Northglenn 40-0
FINAL:  Legend beat #9 Highlands Ranch 19-14
 

CLASS 4A

FINAL:  #1 Ponderosa beat Cheyenne Mountain 61-0
FINAL:  #2 Pine Creek beat Widefield 43-0
FINAL:  #3 Chatfield beat Dakota Ridge 38-17
FINAL:  #4 Fruita Monument beat George Washington 50-16
FINAL:  #5 Windsor beat #10 Skyline 56-55 (OT)
FINAL:  #6 Loveland beat Brighton 34-12
FINAL:  #7 Pueblo West beat Pueblo Centennial 47-0
FINAL:  Fort Collins beat #8 Monarch 24-21
FINAL:  #9 Pueblo South beat Sand Creek 49-0
 

CLASS 3A

FINAL:  #1 Mead beat #4 Erie 42-28
FINAL:  #2 Palmer Ridge beat Kennedy 52-0
FINAL:  #3 Roosevelt beat Frederick 14-0
FINAL:  Pueblo East beat #5 Harrison 46-14
FINAL:  #6 Evergreen beat Green Mountain 26-21
FINAL:  #7 Canon City beat Woodland Park 48-7
FINAL:  #8 Skyview beat Alameda 49-0
FINAL:  #9 Longmont beat Silver Creek 28-7
FINAL:  #10 Rifle beat Glenwood Springs 17-14
 

CLASS 2A

FINAL:  #1 Kent Denver beat Sheridan 54-13
FINAL:  #2 Bayfield beat Alamosa 38-0
FINAL:  #3 Platte Valley beat Weld Central 46-6
FINAL:  #4 La Junta beat Florence 42-6
FINAL:  #5 Classical Academy beat Manitou Springs 56-12
FINAL:  #6 Sterling beat Valley 48-7
FINAL:  #7 Faith Christian beat Middle Park 41-26
FINAL:  #8 Basalt beat Roaring Fork 60-6
FINAL:  #9 Salida beat Lamar 35-7
FINAL:  #10 Aspen beat Moffat County 58-18
 

CLASS 1A

FINAL:  #1 Bennett beat Platte Canyon 46-0
FINAL:  #2 Meeker beat Olathe 52-21
FINAL:  #3 Centauri beat John Mall 2-0 (Forfeit)
FINAL:  #4 Strasburg beat Lyons 49-7
FINAL:  #8 Burlington beat #5 Limon 29-28
FINAL:  #6 Crowley County beat Trinidad 51-14
FINAL:  #7 Paonia beat Grand Valley 21-2
FINAL:  #9 Peyton beat Colorado Springs Christian 27-3
FINAL:  #10 Clear Creek beat Front Range Christian 58-20
 

EIGHT MAN

FINAL:  #1 Sedgwick County beat Dayspring Christian 46-12
FINAL:  #2 West Grand beat #6 Gilpin County 52-0
FINAL:  #3 Merino beat #9 Haxtun 39-24
FINAL:  #4 Hoehne beat Swink 52-21
FINAL:  #5 Holly beat Las Animas 49-0
FINAL:  #7 Fowler beat Kiowa 52-6
FINAL:  #10 Sargent beat #8 Mancos 54-14
 
 

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.