VOLLEYBALL TOP 10 SCHEDULE

Virtually every night this week has a high quality and very important volleyball match on the schedule.  The week gets started with a pair of top ten battles on Monday and ends with two excellent pairings of statewide powers.  On Friday, #1 Yuma plays host to #2 Lyons and then on Saturday, returning champions Lewis Palmer (4A) and Eaton (3A) square on Saturday in Monument.
Below is the Top 10 schedule for the entire week.  It’s also published here and that’s where we post results each night.  You can help us by sending us results by text to 970.380.7737 or by email to kevin@coloradopreps.com.
 

MONDAY — September 18th

CLASS 3A
#4 Faith Christian vs #10 Machebeuf
CLASS 4A
#5 Valor Christian vs #7 Thomas Jefferson
CLASS 5A
#6 Chatfield vs ThunderRidge
#8 Cherry Creek at Arapahoe
 

TUESDAY — September 19th

CLASS 1A
#5 McClave at Cheraw
#6 Otis at Haxtun
#8 Briggsdale vs Heritage Christian
#9 Hi Plains/Flagler vs Genoa Hugo
CLASS 2A
#2 Lyons vs #7 Denver Christian
#8 Hoehne vs Crowley County
#9 Meeker at Rangely
#10 Fowler vs John Mall
CLASS 3A
#1 Eaton at Sterling
#2 University vs Frontier Academy
#3 Resurrection Christian at Brush
#4 Faith Christian at Kent Denver
#5 Valley at Platte Valley
#6 Bayfield vs Piedra Vista NM
#8 Lamar at Florence
#9 Middle Park vs Pinnacle
CLASS 4A
#1 Lewis Palmer vs Rampart
#2 Holy Family vs Skyline
#3 Pueblo West vs Pueblo Central
#4 Niwot at Mountain View
#6 Cheyenne Mountain at Pine Creek
#8 Longmont vs Northridge
#9 Palmer Ridge vs Liberty
CLASS 5A
#1 Castle View vs #3 Mountain Vista
#2 Fossil Ridge vs Poudre
#4 Rock Canyon at Legend
#7 Fort Collins at Rocky Mountain
#8 Cherry Creek vs Eaglecrest
#9 Fruita Monument at Grand Junction Central
#10 Chaparral at Regis
 

WEDNESDAY — September 20th

CLASS 3A
#7 Lutheran at Prospect Ridge
#10 Machebeuf vs Skyview Academy
CLASS 5A
#4 Rock Canyon vs Douglas County
#5 Highlands Ranch vs Columbine
 

THURSDAY — September 21st

CLASS 1A
#1 Kit Carson at #7 Wiley
#2 Fleming at Prairie
#5 McClave vs Springfield
#7 Briggsdale at Pawnee
#9 Hi Plains/Flagler at Byers
CLASS 2A
#1 Yuma vs Haxtun
#2 Lyons Gilpin County
#3 Dayspring Christian vs Twin Peaks Charter
#5 Simla at Calhan
#6 Swink vs #10 Fowler
#8 Hoehne vs Swallows Charter
#9 Meeker at West Grand
CLASS 3A
#1 Eaton vs Platte Valley
#2 University at Estes Park
#3 Resurrection Christian vs Liberty Common
#5 Valley vs Brush
#9 Middle Park vs Denver Science
#10 Machebeuf vs Peak to Peak
CLASS 4A
#1 Lewis Palmer vs #5 Valor Christian
#2 Holy Family at Windsor
#3 Pueblo West vs Pueblo County
#4 Niwot vs Greeley Central
#6 Cheyenne Mountain vs Coronado
#8 Longmont at Thompson Valley
CLASS 5A
#1 Castle View at Legend
#2 Fossil Ridge vs Rocky Mountain
#5 Highlands Ranch vs Regis
#7 Fort Collins vs Greeley West
#10 Chaparral vs Heritage
 

FRIDAY — September 22nd

CLASS 1A
#3 La Veta vs Antonito
#8 Briggsdale vs Merino
CLASS 2A
#1 Yuma vs #2 Lyons
#7 Denver Christian at Limon
#9 Meeker vs Plateau Valley
CLASS 4A
#5 Valor Christian vs Montrose
#10 D’Evelyn vs Pomona
CLASS 5A
#9 Fruita Monument vs Mead
 

SATURDAY — September 23rd

CLASS 1A
#1 Kit Carson at Cheyenne Wells
#3 LaVeta vs Centennial
#9 Hi Plains/Flagler vs Kim/Branson
#10 Belleview Christian vs Gilpin County
CLASS 2A
#3 Dayspring Christian vs #8 Hoehne
#3 Dayspring Christian vs Wray
#4 Paonia vs Nucla
CLASS 3A
#6 Bayfield vs Alamosa
#8 Lamar vs Salida
CLASS 4A
#1 Lewis Palmer vs #1 Eaton (3A)
 
 

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.