WEEKLY TOP 10 VOLLEYBALL SCHEDULE

The week one volleyball schedule involves several important matches including a state championship rematch between Eaton and Valley.  They’re ranked 1-2 in the Class 3A polls announced last week by CHSAA and have met the last three years in the state finals; all three won by the Reds.  The Reds and Vikings have combined to win the last seven crowns.
Also on the docket is a very important early season league clash in the 2A Santa Fe between #5 Hoehne and Fowler.  They finished first and second in the conference a year ago and are again expected to battle for the title this year.  Tuesday marks the first of two matchups between the local rivals.
The early pecking order in Class 5A will start to sort out on Tuesday night.  That night, top ranked Fossil Ridge begins defense of their crown against 4th ranked Chaparral while #6 Mountain Vista challenges #5 Cherry Creek.
Colorado Preps will track daily Top 10 volleyball results throughout the season and those results can be seen by clicking here.  Weekly previews on each classification will also be published each week leading up to the state tournament in early November.
 

MONDAY — August 28th

CLASS 4A
#2 Holy Family at Green Mountain
#9 Thomas Jefferson vs ThunderRidge
 

TUESDAY — August 29th

CLASS 1A
#6 Hi Plains/Flagler vs Lone Star
 
CLASS 2A
#3 Lyons vs #5 Resurrection Christian (3A)
#4 Paonia vs Plateau Valley
#5 Hoehne at Fowler
#8 Colorado Springs School at Peyton
 
CLASS 3A
#8 Faith Christian vs Frontier Academy
 
CLASS 4A
#1 Lewis Palmer vs Ralston Valley
#5 Valor Christian vs Regis
#7 Berthoud at Greeley West
#9 Thomas Jefferson at Brighton
#10 Eagle Valley vs Grand Junction Central
 
CLASS 5A
#1 Fossil Ridge at #4 Chaparral
#2 Chatfield vs Mullen
#3 Rock Canyon vs Cherokee Trail
#5 Mountain Vista at #6 Cherry Creek
#7 Denver East vs Boulder
 

WEDNESDAY — August 30th

CLASS 5A
#9 Grandview vs Ponderosa
#10 Fairview at Rangeview
 

THURSDAY — August 31st

CLASS 1A
#1 Kit Carson vs Burlington
#2 Fleming vs #5 Weldon Valley
#6 Hi Plains/Flagler vs Cheyenne Wells
#7 Otis vs Wray
#9 Springfield vs Eads
 
CLASS 2A
#2 Yuma vs Limon
#3 Lyons vs Clear Creek
#4 Paonia at Norwood
 
CLASS 3A
#1 Eaton vs #2 Valley
#4 Sterling vs Fort Morgan
 
CLASS 4A
#5 Valor Christian at #6 Cherry Creek (5A)
 
CLASS 5A
#1 Fossil Ridge at Golden
#3 Rock Canyon vs #8 Arapahoe
#5 Mountain Vista vs Coronado
#9 Grandview at Lakewood
 

FRIDAY — September 1st

CLASS 1A
#1 Kit Carson vs Idalia
#2 Fleming at Pawnee
#7 Otis at Eads
 
CLASS 2A
#2 Yuma at Sedgwick County
#3 Lyons vs Meeker (West Grand Tournament)
#6 West Grand vs Gilpin County (West Grand Tournament)
#7 Union Colony at Pawnee
#10 Denver Christian at Glenwood Springs Tournament)
 
CLASS 3A
#10 Pagosa Springs vs Steamboat Springs (Glenwood Tournament)
 
CLASS 4A
#7 Berthoud vs Castle View (Regis Tournament)
#8 Silver Creek at Skyline
#9 Thomas Jefferson vs #10 Fairview (5A) – (Regis Tournament)
#10 Eagle Valley (Regis Tournament)
 
CLASS 5A
#3 Rock Canyon vs Fruita Monument (Regis Tournament)
 

SATURDAY — September 2nd

CLASS 1A
#4 McClave vs Centennial (McClave Tournament)
#4 McClave vs Sierra Grande
#4 McClave vs Holly
#8 La Veta vs Creede
#8 La Veta vs Aguilar
#9 Springfield vs Deerfield KS
 
CLASS 2A
#9 Simla at Limon
 

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.